Informacje

31.01.2011 18:53 Dotacje na inwestycje

Gronkiewicz-Waltz walczy
o miliardy w Brukseli

SERWISY:

Prezydent stolicy lobbuje za dotacjami z Unii Europejskiej, dzięki którym stolica może prowadzić najważniejsze inwestycje. Chodzi o miliardy złotych na kluczowe inwestycje.

W Komisji Europejskiej, na Forum Spójności, 800 urzędników z całej UE decyduje komu i na co przekazać miliardy Euro.

- Rozbudowa sieci metra, dalsze losy systemu tramwajowego, między innymi o pieniądze na te cele warto się starać - tłumaczy Michał Olszewski, dyrektor biura funduszy europejskich w ratuszu. - Chodzą nam po głowach też projekty, które mogą być ważne dla całej aglomeracji - dodaje.

6 mld już było

W poniedziałek o pieniądze na te cele walczyła w Brukseli Hanna Gronkiewicz-Waltz, nie tylko podczas oficjalnych spotkań, ale także w kuluarach. - Na każde Euro z UE, to 86 centów z funduszu spójności - podkreśla wagę dotacji prezydent Warszawy. Do tej pory otrzymaliśmy z niego 6 mld zł - m.in. na rozpoczęcie budowy II linii metra, oczyszczalnię ścieków Czajka, nowe pociągi dla Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Skorzysta Mazowsze?

Poniedziałkowe spotkanie, to jednak jeden z wielu etapów. Ostateczna decyzja zapadnie w Parlamencie Europejskim, a do tego będzie potrzebne porozumienie europosłów ponad podziałami. Na unijnym forum Polska wystąpiła z nowa propozycja: chcemy, żeby pieniądze z osobnego funduszu trafiały tylko do miast, a to może wzbogacić Warszawę o kolejne miliardy.

- Może być jednak tak, że pieniędzy będzie mniej, jeżeli przegramy batalię na przykład z Brytyjczykami w UE – zaznacza Rafał Trzaskowski, europoseł PO. Jak się okazuje Wielka Brytania chce, żeby pieniądze z funduszu spływały tylko do najbiedniejszych regionów. Wtedy skorzystałoby Mazowsze, ale nie Warszawa.

Michał Tracz
ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PiS-owiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 13:30 ~PiS-owiec

  Pan Hania in English :)

 • Dyskutant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 09:02 ~Dyskutant

  Do "Dumny Warszawiak":
  Dlaczego miasto Warszawa nie upomni się o odprowadzanie kilkuset milionów złotych przez osoby nie meldujące "przyjezdnych"?
  Należałoby ściągnąć podatki od takiej działalności gospodarczej.
  Ale najłatawiej jest zwalić winę na marnotrastwo kasy miejskiej na "przyjezdnych" - z rejonów wschodnich,potem może na tych z ciemną skórą,nawet z Kaukazu może niedługo?
  Skończy się tym,że chodniki, tramwaje, parkingi, wszystko będzie "nur fuer Warschauer".Pięknie, prawda?
  W kwestii faktów - pojachała tam żebrać ochłapy z pańskiego stołu i jako dane ekonomiczne prezentuje NIE dane z Warszawy, ale z CAŁEGO REGIONU by zaniżyć wskaźniki i by bogaci zlitowali się nad tutajszą biedą. Tymczasem region ma być pominięty w podziale tej jałmużny. Taka "rumuńska panda" i przekręt metodą gry w "trzy kubki", jak niegdyś na tutajszych, nota bene wyjątkowo licznych, bazarach.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 09:01 ~marta2

  No dobra niby fajnie , niby cacy , niby miód-cud , niby klękajcie narody , niby czapki z głów -naprawdę coś się dzieje ale jednocześnie b. dużo pieniędzy jest "przeżeranych" przez "wysokich" urzędników , obsługa tych programów b. wiele nas kosztuje- a dobrze wykonana prawidłowo jest tylko niewielka ich część. Dobrze wykonana jest tylko część promocyjna dotycząca kalendarzyków i długopisików , są w tym celu tworzone nawet specjalne urzędnicze stanowiska. Marnotrawione są pieniądze i z UE i nasze rodzime. Starczyłoby na wszystkie biedne dzieci. P. HGW już nie chce się walczyć o to żeby np. uregulować stan prawny kamienic po to żeby nie postępował ich proces degeneracji. Nie przejmuje się ,że w mieście jest brud i smród i propaguje menelstwo. Podobnie jest wykorzystywany "kapitał ludzki". Dla kogo tak naprawdę będą te pieniądze? Dla urzędników"? Pamiętamy ,że Unia nie tylko "daje"-do kasy Unii też trzeba wpłacać.

 • bazyliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 23:28 ~bazyliszek

  @Jasiek: Skoro jesteś taki dumny, to konsekwentnie nie korzystaj potem z infrastruktury, którą bufetowa wybuduje za „wyżebrane” przez nią pieniądze, OK.? Pieniądze UE dla Warszawy to nie jałmużna ale inwestycja, która się szybko zwróci.

  Mieliśmy już takiego prezydenta co oddał walkowerem kupę unijnej kasy, która potem zgarnęło miasto Łódź. Od razu na prezydenta Łodzi powinien był kandydować a nie nam tu dywersję nad Wisłą uskuteczniać!

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 23:23 ~M.

  Jakie to Polskie... Nic nie robi - zle, stara sie cos robic - zle, cos robi - o zgrozo - najgorzej...

  Malkontentom gratuluje postawy.
  Tym co potrafia tylko na przyjezdnych narzekac - zycze powodzenia w zawracaniu kijem Wisly.
  Tym co wszedzie widza spiski - wspolczuje.

 • k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 23:20 ~k

  tej pani Warszawa mówi won

 • mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 22:57 ~mario

  Widzę, że kampania TVN-u na rzecz PO już trwa. Niech żyją wolne media!

 • Dumny Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 22:37 ~Dumny Warszawiak

  A dlaczego miasto Stołęczne Warszawa nie upomni się konsekwentnie do przyjezdnych o podatki???!! Obowiązkowe rozliczenie tam gdzie pracujesz!!! I będzie kasa na więcej przedszkoli, żłobków i przychodni. Przecież nikt mi nie powie, że "niezameldowani" tutaj, którzy rozliczają się gdzieś tam, też wożą dzieci do przedszkoli, żłobków i przychodni tam gdzie się rozliczają????
  Pozdrawiam WSZYSTKICH!

 • Jasiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 22:27 ~Jasiek

  Żebranina to nie walka. Warszawa o wyjazd na żebry nie prosi. Niech zacznie porządnie zarządzać miastem i przeprowadzi uczciwą prywatyzację. Za długi tej pani też nie odpowiadamy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »