Informacje

12.07.2018 06:43 sprawa Mokotowskiej 40

"Gronkiewicz-Waltz w delegacji,
nie będzie jej na rozprawie komisji"

SERWISY:

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w tym tygodniu przebywa w delegacji służbowej za granicą, dlatego nie jest możliwe, żeby stanęła w czwartek przed komisją weryfikacyjną - poinformował rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Komisja weryfikacyjna wezwała prezydent stolicy na czwartek na przesłuchanie na zasadach ogólnych. Komisja przeprowadza takie postępowanie, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Będą przedstawiciele miasta

- Pani prezydent w tym tygodniu przebywa w delegacji służbowej, jest za granicą Polski, w związku z tym nie jest możliwe, aby równolegle pełniła swoje obowiązki, reprezentując miasto na bardzo ważnych spotkaniach i jednocześnie była uczestnikiem komisji - powiedział Milczarczyk. - W związku z tym, że pani prezydent nie ma w kraju, nie jest możliwe, żeby stanęła przed komisją - dodał rzecznik ratusza.

Podkreślił, że przedstawiciele prezydent Warszawy jak zawsze, jak na każdej rozprawie, będą obecni i "będą służyli wszelką pomocą".

Milczarczyk pytany, czy informacja o wyjeździe prezydent Warszawy została przekazana do komisji weryfikacyjnej, odpowiedział, że taka informacja zostanie "zgodnie z odpowiednim trybem przekazana".

Pytany, czy wyjazd Gronkiewicz-Waltz był zaplanowany przed wezwaniem jej na rozprawę komisji, podkreślił, że "wyjazdy zagraniczne planuje się z dużym wyprzedzeniem".

Do tej pory prezydent była wzywana przed komisję wielokrotnie - zarówno na posiedzenia o charakterze ogólnym, jak i w sprawach konkretnych reprywatyzacji nieruchomości. Dotychczas jednak nie zjawiła się przed komisją.

Sprawa Mokotowskiej

W czwartek, oprócz posiedzenia ogólnego, komisja weryfikacyjna zajmie się też reprywatyzacją kamienicy przy Mokotowskiej 40. Na przesłuchanie wezwano aż sześć osób. Beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnej: Brygidę Goworek i Małgorzatę Rogozińską, Mirosława Bieńka, Mariana i Danutę Robełków, a także pełnomocnika części właścicieli - Krzysztofa Dębskiego i radcę prawnego urzędu miasta - Jerzego Bandurskiego.

Reprywatyzację kamienicy przy Mokotowskiej nagłośnił kilka miesięcy temu Jan Śpiewak, szef Wolnego Miasta Warszawy. W rozmowie z PAP przypomina, że roszczenia do kamienicy zostały wykupione za 850 tysięcy złotych. I zaznacza, że w styczniu tego roku złożył do prokuratury we Wrocławiu zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień i przejęcia korzyści majątkowej przez byłego wicedyrektora stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R. w związku z reprywatyzacją tej nieruchomości.

"Mieszkali w Poznaniu"

Śpiewak zwrócił uwagę na niespójność działań miasta.

Przekonywał, że dokumenty wydawane przez urząd w 2001 i 2007 roku jednoznacznie stwierdzały, że kamienica nie może podlegać reprywatyzacji, bo wniosek dekretowy został złożony po terminie. W 2012 roku decyzję jednak wydano, a kamienicę zreprywatyzowano.

Aktywista mówił również, że w przypadku Mokotowskiej 40 nie stwierdzono m.in. przesłanki posiadania, czyli tego, czy jej właściciele byli w jej posiadaniu po wojnie, gdy składali wniosek.

- Wiemy, że nie byli, bo mieszkali w Poznaniu - mówił Śpiewak. Dodał, że nie sprawdzono również umów odszkodowawczych, bo właściciele do dziś mieszkają w Szwecji i być może zostali objęci umowami odszkodowawczymi, które Polska podpisała ze Szwecją.

Zobacz, co mówił Jan Śpiewak o sprawie Mokotowskiej 40:

 

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tustolica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 13:38 ~tustolica

  W lipcu 2016 roku rachunek Hanny Gronkiewicz-Waltz wynosił ponad 22 tysiące złotych, a w lipcu 2017 roku blisko 50 tysięcy złotych.

  Jak tłumaczą urzędnicy ratusza, różnice w cenie wynikają z odbywających się delegacji zagranicznych. Rekordowy rachunek miał powstać, ponieważ prezydent Warszawy była z wizytą w Nowym Jorku.

 • Trochę spokoju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 13:21 ~Trochę spokoju

  kandydat~kandydat

  P0trzebna jest totalna zmiana, a nie totalna oP0zycja.

  A tak, potrzebna jest totalna zmiana na stanowisku wodza i samozwańczego naczelnika państwa.

 • GABRYSIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 13:19 ~GABRYSIA

  CZYŻBY KANDYDOWAŁA NA STANOWISKO PREZYDENTA SINGAPURU ? Z TAKIM "DOŚWIADCZENIEM" OSIĄGNIE SUKCES ! TRZYMAM KCIUKI !!!

 • Komunikacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 13:18 ~Komunikacja

  mad~mad

  Co prezydent miasta może sluzbowo robić za granicą?

  Czerpać wzory, np. z komunikacji rowerowej w Hanoi.

 • Ironia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 13:16 ~Ironia


  pisniechzyje~pisniechzyje

  Już nic nie rozumiem.To w końcu winna czy nie.Bo jak winna to wiadomo , konfiskata mienia całej rodziny itd......Ale jak niewinna to dlaczego ciągle ją szarpią,nie pozwolą spokojnie żyć jak każdemu uczciwemu obywatelowi ?


  komuna~komuna

  "Uczciwi" to oni byli przez 8 lat rządów PO kiedy Polska była państwem teoretycznym.

  Wyczuwam w twoim wpisie t.zw. " Gryzącą ironię ". Jeżeli chodzi o pokrewieństwo z komuną, to PiS ma z nią o wiele więcej wspólnego, niż PO.

 • Praktyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 13:04 ~Praktyka

  hania~hania

  Ech, co za czasy... a za PO mogliśmy wszystko i nikt się nas nie czepiał a Polska istniała tylko teoretycznie. Dobrze, że zostały nam jeszcze niezawisłe sądy.

  Za to teraz Polska istnieje praktycznie, a raczej nierządem stoi. Wszystko wolno, ale już innej władzy.

 • loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 12:53 ~loku

  ciekawe co do za delegacja, na 100% jakieś bzdety a HGW jest tam zbędna plus rachunek za transfer danych internetowych

 • kandydat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 11:39 ~kandydat

  P0trzebna jest totalna zmiana, a nie totalna oP0zycja.

 • hania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 10:57 ~hania

  Ech, co za czasy... a za PO mogliśmy wszystko i nikt się nas nie czepiał a Polska istniała tylko teoretycznie. Dobrze, że zostały nam jeszcze niezawisłe sądy.

 • komuna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 10:52 ~komuna

  pisniechzyje~pisniechzyje

  Już nic nie rozumiem.To w końcu winna czy nie.Bo jak winna to wiadomo , konfiskata mienia całej rodziny itd......Ale jak niewinna to dlaczego ciągle ją szarpią,nie pozwolą spokojnie żyć jak każdemu uczciwemu obywatelowi ?  "Uczciwi" to oni byli przez 8 lat rządów PO kiedy Polska była państwem teoretycznym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »