Informacje

06.11.2012 15:11 dekret bieruta

Gronkiewicz-Waltz: projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest gotowy

SERWISY:

- Powstanie funduszu, który rozwiązywałby sprawy roszczeniowe dot. dekretu Bieruta oraz możliwość skupowania przez miasto roszczeń zakłada projekt ustawy reprywatyzacyjnej przygotowany przez PO - poinformowała we wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz informuje PAP.

Prezydent Warszawy chciałaby, by projekt, który trafił już do klubu Platformy Obywatelskiej, został zgłoszony jako inicjatywa prezydencka. - Projekt będzie przesłany do prezydenta Bronisława Komorowskiego, inicjatywa prezydencka będzie szybsza - zaznaczyła.

Debierutyzacja i skup roszczeń

Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że główne założenia projektu dotyczą stworzenia odrębnego funduszu, który rozwiązywałby po kolei sprawy dekretu Bieruta, debierutyzacji oraz stwarzałby - w określonych sytuacjach - możliwości skupowania roszczeń. - Obecnie nie ma do tego żadnej podstawy prawnej, ustawowej - podkreśliła prezydent Warszawy.

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że przed Polską stoi potrzeba przyjęcia tzw. ustawy rekompensacyjnej, która uregulowałaby kwestię odszkodowań za utraconą własność prywatną. Prezydent powiedział, że podpisałby taką ustawę.

W ten sposób Komorowski odpowiedział podczas spotkania w Pułtusku na pytanie o to, czy monitoruje prace PO nad uchyleniem tzw. dekretu Bieruta.

Sejm nie zmienił przepisów

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czerwcu ub.r., że właściciele wszystkich nieruchomości, które przeszły na własność państwa na podstawie dekretu Bieruta, jeżeli stało się to po 1958 r., powinni mieć prawo do odszkodowania. Trybunał zlecił Sejmowi zmianę przepisów, do tej pory do niej nie doszło.

PAP informowała w czerwcu, że warszawscy posłowie i senatorowie PO pracują nad projektem ustawy, która ma uregulować kwestie reprywatyzacji lub odszkodowań za stołeczne nieruchomości znacjonalizowane tzw. dekretem Bieruta. Były prezydent Warszawy, obecnie poseł PO Marcin Święcicki powiedział wtedy PAP, że Platforma chciałaby złożyć projekt w Sejmie jeszcze w tym roku.

Wśród możliwych rozwiązań Święcicki wymienił m.in. zaspokojenie roszczeń przynajmniej części właścicieli na gruntach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zaznaczył, że część warszawskich roszczeń nie powinna powodować roszczeń finansowych, bo zaspokoją je tzw. zwroty w naturze.

Dekret Bieruta

Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy, zwany potocznie dekretem Bieruta wydano w październiku 1945 r. Na jego mocy wszelkie nieruchomości w granicach ówczesnej Warszawy przeszły na własność gminy. Nigdy nie wydano przepisów wykonawczych, które regulować miały zasady i sposób ustalania odszkodowania i jego wypłaty.

Na mocy dekretu Bieruta, na własność Warszawy przeszło ok. 40 tys. prywatnych gruntów, leżących w granicach miasta z 1939 r. Jak podkreślały ówczesne władze, celem dekretu miało być uzyskanie możliwości szybkiego dysponowania terenami na obszarze stolicy, co miało przyczynić się do jej jak najszybszej odbudowy ze zniszczeń wojennych. Z danych Skarbu Państwa wynika, że wartość roszczeń odszkodowawczych na terenie Warszawy wynosi ogółem - szacunkowo - 40 mld zł.

Co roku wypłacane odszkodowania z tytułu roszczeń spadkobierców nieruchomości, zajętych dekretem Bieruta w Warszawie, wynoszą od 250 do 600 mln zł.

Problem z wypłatą odszkodowań?

Z informacji w założeniach do budżetu stolicy na 2013 r. wynika, że Warszawa w najbliższych latach może mieć problem z wypłatą odszkodowań. W dokumencie określono zapotrzebowanie związane z ewentualną realizacją roszczeń z tytułu odszkodowań reprywatyzacyjnych w latach 2012-2014 na kwotę 1,4 mld zł. Oceniono, że pełne pokrycie roszczeń odszkodowawczych i odszkodowań związanych ze zmianą planów zagospodarowania przestrzennego przekracza bieżące możliwości budżetowe miasta. 426 mln zł - tyle wynoszą środki zarezerwowane na te cele, w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej w latach 2012-2014.

PO pracowała już w ubiegłej kadencji nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej. Projekt taki przygotowało ministerstwo skarbu w 2008 r., jednak prace nad nim zostały wstrzymane z powodów finansowych. Według resortu skarbu uchwalenie ustawy mogłoby spowodować przekroczenie dozwolonej przez UE bariery długu publicznego w stosunku do PKB.

Ustawa ta dotyczyła nie tylko stolicy, ale szerzej - nacjonalizacji przeprowadzoną na podstawie wydanych w latach 1944-1962 dekretów PKWN i ustaw uchwalonych przez Sejm PRL.

PAP//su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2012 15:58 ~warszawiak

  czuje to samo co ty odnośnie tej sprawy tzn. smród który cuchnie z daleka

 • biedny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2012 22:26 ~biedny

  Osoby chcace wykupic lokale komunalne za 10% wartosci zachecam go glosowania na PIS.
  Po nie zalezy na szarym Polaku.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 13:09 ~nick

  @jan, @ gaz

  Nareszcie jakieś rozsądne słowa. Reprywatyzacja - tak, ale po wnikiwym abadaniu okoliczności. Nie może być tak, że państwo najpierw odbiera właścicielom ich własność, kwateruje tam lokatorów, a potem ODDAJE ICH wraz z kamienicą. To jest HANDEL LUDŹMI !!!
  dlatego uważam, że w przypadku nieruchomości zasiedlonych, powinno się rozpatrywać jedynie kwestie odszkodowania. Oczywiście po analizie przedwojennego zadłużenia i nakładów poniesionych na odbudowę.

  Trzeba też uciąć chciwe łapy spekulantom, którzy skupują roszczenia do kamienic, a potem znęcają się nad lokatorami.

 • histeryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 10:36 ~histeryk

  jakby nie było to za zwrot nieruchomości zapłacą wszyscy bo opieka nad ludźmi ubogimi i bezdomnymi spada na państwo więc może najpierw wszyscy zwolennicy reprywatyzacji zastanowią się co zrobić z całą rzeszą ludzi oddanych razem z kamienicami i działkami
  Pozdr

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 10:01 ~gaz

  1. Gdyby nie ten dekret to by Warszawa nie była odbudowana a właściciele parceli popadli by w długi bo by nie było ich stać na zapłacenie podatku katastralnego.
  2. fakt winno się wypłacić odszkodowanie, ale spadkobiercom a nie tym co nabyli nieruchomości od spadkobierców.
  3. ten dekret należy traktować jak para ustawę wywłaszczeniową dla dobra ogółu tak jak teraz pod autostrady

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 09:50 ~karol

  najl;epsza fucha to zasiadac w takim funduszu. peowiaki juz szykuja sobie cieple posadki jak dostana kopa w nastepnych wyborach

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 09:13 ~xyz

  A funduszem będą zarządzać kolesie z PO :))))

 • pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 08:35 ~pola

  Platforma nieObywatelska widzi ze juz wkrótce zatopiona zostanie jak PZPR i chce jeszcze wszystkim swoim rodakom z Izraela dogodzic w zwrocie kasy lub budynków. Polaków ma w głębokim powazaniu.

 • bajbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2012 23:10 ~bajbus

  "Wawa" opamiętaj się otrzymałeś mieszkanie komunalne za darmo, które
  napewno zdewastowałeś a teraz chcesz
  je wykupić za grosze. Jestem ciekawa,gdy
  będziesz go sprzedawał to też sprzedasz za cenę 10% wartości. Ludzie walczą
  o mieszkania i domy, które zostały im
  zabrane. To oni odbudowali po wojnie
  swoje domy czy mieszkania na swój koszt
  i po raz drugi zostały im zabrane a Ty
  chcessz się z nimi równać. PIS niczego
  nie zwrócił i nawet nie wybudował tych
  obiecanych mieszkań. Najwyższy czas, żeby Państwo wynagrodziło tych ludzi.

 • warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2012 20:51 ~warszawianin

  Dekret Bieruta. Kiedyś zabrano, ukradziono nasze działki, domy. A teraz żeby odebrać swoją własność to musimy się użerać z urzędnikami z Placu Starynkiewicza. Bo to oni chcą i decydują o naszej zabranej własności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »