Informacje

12.11.2014 16:10 sprawa budynku przy Noakowskiego

Gronkiewicz-Waltz pozywa za artykuł o kamienicy. "Naruszono moje dobra osobiste"

SERWISY:

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała złożenie pozwu przeciw tygodnikowi "W sieci" w związku z publikacją o rzekomych nieprawidłowościach przy zwrocie kamienicy przy Noakowskiego 16.

- Wystąpię przeciw tygodnikowi "W sieci" z pozwem o naruszenie moich dóbr osobistych, ponieważ cały artykuł i jego wymowa narusza moje dobra osobiste – zapowiedziała prezydent podczas środowej konferencji prasowej.

W tygodniku opublikowano artykuł, opisujący nieprawidłowości, których miała się rzekomo dopuścić rodzina Waltzów przy zwrocie kamienicy Noakowskiego 16.

Nie staraliśmy się o zwrot

- Decyzja zwrotowa nie została wydana przeze mnie, co jest sugerowane. Decyzja została wydana w 2003 roku przez urząd miasta stołecznego Warszawy, gdy prezydentem był jeszcze Lech Kaczyński – tłumaczyła Gronkiewicz Waltz.

- Mój mąż nie był bezpośrednim spadkobiercą. Był spadkobiercą po osobie, która była spadkobiercą osoby, która wystąpiła z wnioskiem o zwrot. Ani ja, ani mój mąż nie staraliśmy się o zwrot jakiejkolwiek nieruchomości w Warszawie – zapewniła prezydent.  Jak dodała, uczciwe byłoby rozróżnienie pomiędzy postępowaniem spadkowym, a tym czy ktoś się stara o zwrot nieruchomości.

- Maż dostał 6,8 proc. kamienicy, a jam mam problem przed każdą kampania wyborczą i co 4 lata manipulując zarzuca mi się, że mam z tym związek mówiła Gronkiewicz-Waltz

Prezydent wyraziła nadzieję, że proces zamknie raz na zawsze tę sprawę.

Michał Karnowski z tygodnika "w Sieci" powiedział w środę PAP, że nad tematem kamienicy dziennikarze pracowali od dawna, dali również możliwość przedstawienia swojego stanowiska Gronkiewicz-Waltz. Podkreślił, że prezydent Warszawy powinna ujawnić wszystkie dokumenty w tej sprawie. Dodał, że Gronkiewicz-Waltz jest osobą publiczną i dziennikarze tygodnika w "naturalny sposób przed wyborami przyglądają się poszczególnym kandydatom"

Sfałszowane dokumenty?

Chodzi o artykuł "Waltzem wokół kamienicy". Tygodnik napisał, że kamienica przy ul. Noakowskiego w Warszawie, do której część praw odziedziczył mąż prezydent stolicy Andrzej Waltz, została zreprywatyzowana na podstawie sfałszowanych dokumentów. Według tygodnika wuj Andrzeja Waltza odkupił prawa do budynku od oszusta, który sfałszował akty notarialne poświadczające zrzeczenie się praw do nieruchomości przez prawowitych właścicieli na kilka dni przed wybuchem wojny. Fałszerz został potem za to skazany na osiem lat więzienia wskutek starań wdowy po prawowitym właścicielu, która przeżyła wojnę.

Później - pisze tygodnik - kamienica została znacjonalizowana na mocy tzw. dekretu Bieruta, a w 1996 r. wuj Andrzeja Waltza wystąpił o zwrot nieruchomości. W 2003 r. - już po śmierci występującego o zwrot - prawo do użytkowania gruntów pod kamienicą przypadło m.in. Andrzejowi Waltzowi. W 2006 r. - pisze tygodnik - rodzina Waltzów otrzymała od miasta pozytywną decyzję ws. budynku i prawie 27 proc. otrzymali mąż i córka Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Następnie - według tygodnika - kamienica nie została "wystawiona na rynek" tylko "natychmiast sprzedana nowo powstałej firmie". Tygodnik pisze, że w 2010 r. "śledczy zaskarżyli decyzję dotyczącą zwrotu nieruchomości" przy ul. Noakowskiego", a prokurator uzasadniał, że wuj Andrzeja Waltza nie był uprawniony do złożenia wniosku ws. zwrotu kamienicy.

Sprawa nie jest nowa. W 2007 roku opisał ją tygodnik "Wprost". Jak ustalili dziennikarze, Waltzowie i ich krewni odziedziczyli udziały w pożydowskiej kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 po Romanie Kępskim, wuju męża prezydent stolicy. "Wprost" podawał, że Kępski nabył udziały w kamienicy, jak wynikać ma z akt policji II RP i powojennej milicji, od oszustów posługujących się sfałszowanymi dokumentami. Oszuści ci mieli bezprawnie przywłaszczyć sobie nieruchomość podczas wojny. Mimo dowodów mających potwierdzać tę wersję, nieruchomość została zwrócona m.in. Waltzom.

Kupione prawa od oszusta?

O kamienicy pisała też Gazeta Wyborcza. Według informacji dziennikarzy, Roman Kępski miał kupić prawa do kamienicy od "oszusta" Leona Kalinowskiego, o którym wypowiedział się również IPN: "Największą jego aferą była sprawa kupna 4 domów na ul. Noakowskiego rzekomo w 1940 r. za milion złotych od pełnomocnika właścicieli Żydów, którzy wyjechali. Pieniądze na ten cel zyskał Kalinowski rzekomo z pięciu towarzystw asekuracyjnych".

Jak pisze gazeta, w 1948 roku sąd uznał za nieważne pełnomocnictwa Kalinowskiego, co oznacza, że nie miał on prawa sprzedać budynku przy Noakowskiego 16 Romanowi Kępskiemu. Kępski został jednak wpisany już do hipoteki. O zwrot starał się w latach 40. i po roku 1997. Kępski zmarł w 1999 roku i sprawę przejęli jego spadkobiercy - informuje Gazeta.

PAP/wp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • EEf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 15:27 ~EEf

  POWINNA SIEDIEC W WIEZIENIU ZA MACHLOJE PODCZAS JEJ KADENCJI

 • Bogo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 22:30 ~Bogo

  HGW pójdziesz siedziec

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2014 10:48 ~zdziwiony

  po imieniu tą Nowopowstałą firmę! nagle powstała i akurat trafił jej się kąsek ? wiedzieli że będzie. szkoda, że dziennikarze się tą firmą nie zajmują tylko tyłki jej liżą. za co? za kilka biletów do teatru? za francuskie wino? czy boicie się, że Was karki dorwą - te same co "osłaniały" budkę z hambuksami na Hożej? szukam linku do Waszego artykułu na ten temat ale jakoś "zniknął"

 • kaktus223

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 21:20 ~kaktus223

  Bezczelność bufetowej przekracza wszelkie granice!

 • lucyferwvw7f3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 17:02 ~lucyferwvw7f3

  Był spadkobiercą po osobie, która była spadkobiercą osoby.

 • hela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 16:15 ~hela

  jest prawnikiem więc wie jak z prawa korzystac.......... i nikt jej nic nie zrobi-takie mamy prawo:)

 • czytałam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 16:10 ~czytałam

  brawo za nagłośnienie, może dzięki temu uda się ocalic pozostałe kamienice!!!! np. Noakowskiego 12

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 14:39 ~Gość

  Przekręty byłego burmistrza Bemowa to pikuś!

 • fem6re

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 11:08 ~fem6re

  jest to fakt powszechnie znany przeciez....

 • ASD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 09:54 ~ASD

  7% z 15 milionów to okrągły milion, chciałbym mieć takie problemy...:P

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »