Informacje

08.02.2017 15:44 stanowisko prezydent warszawy

Gronkiewicz-Waltz odpowiada:
zwrot z upoważnienia Kaczyńskiego

SERWISY:

Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do zarzutów w sprawie reprywatyzacji ogródków działkowych na Pradze Południe. Sprawą tą zajęła się prokuratura.

- Decyzję o zwrocie "ogródków Waszyngtona" reaktywowanej spółce podjęto z up. Lecha Kaczyńskiego. Przez ostatnie 10 lat trwało postępowanie sądowe odzyskanie tych gruntów i jednocześnie niepłacenie odszkodowania. Doszło do tego w XI 2016 r. Zarzuty Śpiewaka wyglądają na chęć przykrycia kompromitacji PiS w stolicy - napisała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie reprywatyzacji tych ogródków. Chodzi w nim o 2,5 mln zł łapówki. Przyjąć miał ją ktoś z zarządu miasta - prezydent Warszawy lub jej zastępca. Zawiadomienie jest oparte o wpis na jednym z blogów.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga podkreślił w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że śledztwo jest prowadzone "w sprawie", a nie "przeciwko".

Kalendarium ratusza

W komunikacie wysłanym w środę do mediów warszawski ratusz przedstawił swoje kalendarium dotyczące sprawy ogródków:

10 lutego 1949 r. Zarząd Spółki Akcyjnej "Nowe Dzielnice" złożył w terminie ustawowym wniosek o przyznanie Spółce za czynszem symbolicznym prawa własności czasowej do terenu części nieruchomości hipotecznej w Warszawie pod nazwą "Dobra Ziemskie Kamionek część lit. C Izabelin" W-2551.

8 grudnia 2000 r. umową sprzedaży, "Nowe Dzielnice” Spółka Akcyjna sprzedała spółce pod firmą "Projekt S" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa i roszczenia do nieruchomości położonej w rejonie ulic Kinowej, Alei Stanów Zjednoczonych i Alei Waszyngtona, wynikające z art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.

30 grudnia 2002 r. rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym oszacował wartość nieruchomości o powierzchni ok. 32 ha, na kwotę 142.136.550,00 PLN tj. 443,00 PLN/m2.

17 września 2003 r. z upoważnienia Prezydenta m. st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego wydano decyzję o ustanowieniu na rzecz spółki "Projekt S" Sp. z o.o. na 99 lat prawa użytkowania wieczystego tego gruntu.

13 lat później - 4 listopada 2016 r. - po wielu postępowaniach sądowych, Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy sprzedaży praw i roszczeń zawartej w 2000 r., sygn. akt II C407/15. Po ostatecznym formalnym zakończeniu postępowania administracyjnego nieruchomość wróci na rzecz m.st. Warszawy.

32 hektary warte miliony

Chodzi o 32 hektary ogródków położonych naprzeciw Parku Skaryszewskiego w kwartale: al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, ul. Kinowa i al. Stanów Zjednoczonych. Teren może być wart nawet 142 mln zł.

Cenne ogródki zwrócili w 2003 roku urzędnicy ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Decyzję podpisał były szef Biura Nieruchomości Marek Kolarski. Zrobił to bez wiedzy swojego przełożonego, za co później został zwolniony. Kaczyński próbował wycofać się ze zwrotu, lecz sąd uznał, że unieważnienie wydanej decyzji jest już niemożliwe.

W efekcie tej dymisji ze stanowiska zrezygnowała też ówczesna wiceprezydent miasta Dorota Safjan.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE.

Zobacz materiał o zwrocie działki na pl. Defilad:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 23:52 Bl0to

  Nie dajcie się nabrać. Zobaczcie kogo reprezentuje ten Śpiewak co tak tupie małymi nóżkami i gdzie on ma korzenie. Ten człowiek nie reprezentuje interesów Polski i Polaków zapewne. To jedna wielka ściema. Oczywiście nagłaśnia, robi marketing, ale to nie Kowalski na tym zyska finalnie. Większa sprawa i większe finansowanie tutaj odchodzi i lobbing.

 • xxl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 21:33 ~xxl

  Brzytwa~Brzytwa

  to insynuacja. Śpiewak odpisał na TW i wskazał, że z tego błędu PLK się wycofał.

  A jakie ma znaczenie czy się wycofał? Nie był to błąd, tylko niedopełnienie obowiązków służbowych, bo miał to kontrolować.

 • alek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 21:15 ~alek

  Lech Kaczyński -Współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszy prezes, senator I kadencji oraz poseł na Sejm I i IV kadencji. Był doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem nadzwyczajnym UKSW i UG, specjalistą w zakresie prawa pracy[1]. Zginął w katastrofie rządowego samolotu Tu-154.

  a wiec był profesorem czy nie był. barany. kazdy wykładowca akademicki jest profesorem tytularnym a dr hab. profesorem mianowanym.

  W latach 1996–1999 był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego (zajmując stanowisko profesora nadzwyczajnego), a od 1999 UKSW w Warszawie (również na stanowisku profesora nadzwyczajnego, co nie czyni go wolnym od krytyki,nawet po smierci bo był z własnego wyboru osoba publiczną.

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 21:00 ~Olek

  Podobno Kaczyński wywalił tego urzędnika i sprawę skierował do prokuratury. Niestety potem rozwinął się Parasol Ochronny (PO) dla szemranych interesów i wszystko zostało zamiecione pod dywan. Tylko fakty o tym nie mówiły.

 • h42

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 20:21 ~h42


  PrawdaBoli~PrawdaBoli

  Widze ze czesc ludzi poprostu nie potrafi zaakceptowac FAKTOW!!!! Zal co :D niestety z Leszka swietego nie zrobicie bo to byl zwykly czlowiek aczkolwiek lepszy od Jarka
  Zwykły człowiek~Zwykły człowiek

  To prawda. Teraz, po latach to widać. Jaro wyczynia takie cuda, że Lech chyba by bawet na to nie wpadł, bo nie miał głowy do intryg.

  Zdobyty za komuny (coś o Maksie, czy jakoś tak)

 • Nowy rozdział

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 20:19 ~Nowy rozdział

  aso77aso77

  HGW doniosła na męża ze mógł odzyskać kamienicę niezgodnie z prawem ale dopiero jak wybuchła afera a przez wiele lat nie widziała problemu. Kobieta bez honoru

  To co, po tym donosie rozdział od stołu i łoża ? Bo zauważyłem, że w internecie podpisuje się " Hanna Gronkiewicz ".

 • miszczgerwazybąbka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 19:39 ~miszczgerw…

  Wychodzą na jaw PiS-owskie kłamstwa! Ogródki oddano za kadencji Lecha Kaczyńskiego, a teraz PiS-bolszewia chce zbić polityczny kapitał wmawiając ciemnocie, że winna temu decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz. A czytając komentarze pod tekstem, gdzie frajerzy bronią PiS-owstwa, zastanawiam się dokąd ten kraj zmierza. Na zatracenie chyba.

 • Doktor praw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 19:31 ~Doktor praw


  jacwk~jacwk

  Won i wara od sw pamieci profsora lecha ! HGW do wiezienia !
  kg1955kg1955

  Lech nigdy nie miał tytułu profesora!

  Ale tytuł doktora chyba miał ?

 • Zwykły człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 19:30 ~Zwykły człowiek

  PrawdaBoli~PrawdaBoli

  Widze ze czesc ludzi poprostu nie potrafi zaakceptowac FAKTOW!!!! Zal co :D niestety z Leszka swietego nie zrobicie bo to byl zwykly czlowiek aczkolwiek lepszy od Jarka

  To prawda. Teraz, po latach to widać. Jaro wyczynia takie cuda, że Lech chyba by bawet na to nie wpadł, bo nie miał głowy do intryg.

 • Jak kryształ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 19:26 ~Jak kryształ

  unkunk

  Najgorsze tłumaczenia, a inni to tak zrobili... To nie zmienia faktu, że pani H. dopuściła do przekrętów i prawdopodobnie miała z tego korzyści. W Szwecji to kiedyś jedną panią wywalili ze stanowisko po tym jak zapłaciła za batonika służbową kartą. Widocznie jak kraś to miliony...

  A inna szwedzka dostojniczka sama odeszła ze stanowiska, kiedy się okazało, że portorykanka, którą zatrudniła do sprzątania, przebywała w Szwecji nielegalnie. Różne są standardy na świecie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »