Informacje

04.12.2013 16:39 Prezydent o problemie mieszkańców

Gronkiewicz-Waltz o zamknięciu wysypiska: Realna data - koniec 2016 r.

SERWISY:


- Myślę, że realna data to koniec 2016 roku – powiedziała o zamknięciu wysypiska śmieci na Radiowie Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy przyznała, że likwidacja się opóźnia. Tłumaczyła to m.in. wymianą władz spółki zarządzającej wysypiskiem.

Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do protestów mieszkańców Radiowa, którzy nie chcą wysypiska  w okolicy swoich domów.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROTEŚCIE

"Jest pewien poślizg"

- To jest takie wysypisko, które jest od 50 lat. Były okazje, żeby je stopniowo wygaszać. Jak ja przyszłam to ono nie było w ogóle wygaszane. To myśmy powiedzieli, że będziemy stopniowo je zmniejszać – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz i dodała, że do wygaszenia wysypiska, może dojść w ciągu najbliższych trzech lat.

- To jest pewien oczywiście poślizg, ale jest to proces. W międzyczasie władze spółki MPO się zmieniały (zarządca wysypiska – red). Także będziemy się starali, żeby do końca 2016 roku nie było wysypiska – zapewniła prezydent.

Mieszkańcy narzekają

Wysypisko jest utrapieniem mieszkańców Radiowa. Twierdzą oni, że cieszyli się, że wysypisko będzie zlikwidowane. Wierzyli, że miejsce to będzie "oazą spokoju", a ze względu na smród nie mogą normalnie żyć.

Pod koniec listopada mieszkańcy Radiowa nagrali film na którym widać, jak prosto z szambiarek Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do rowu trafia płynna substancja. Obawiają się, że mogło dojść do zanieczyszczenia środowiska.

ZOBACZ NAGRANIE MIESZKAŃCÓW

Fetor śmieciowej góry

W 2011 roku pisaliśmy na tvnwarszawa.pl o planach miejskiej spółki, która górę śmieci chce zamienić w stok narciarski. Stok należy uformować z ziemi i gruzu. – Trafiają tam pozostałości po sortowaniu odpadów, ziemia, kompost, gruz i odpady powstające po procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania. Nie składujemy tam zmieszanych odpadów komunalnych – zapewnia Joanna Mroczek, rzeczniczka prasowa MPO, które obsługuje wysypisko.

Jak dodała, spółka prowadzi monitoring składowiska, który obejmuje między innymi wody powierzchniowe, wody podziemne, wody odciekowe, gaz składowiskowy, monitoring stateczności obiektu oraz składa stosowne raporty.

Sprawdziliśmy to, wjechaliśmy na sam szczyt wysypiska. Oprócz ziemi i gruzu można tam było bez problemu znaleźć folie, puszki, plastik, szkoło, czy metal. Towarzyszy temu ogromny fetor.

Wysypisko Radiowo

Wysypisko na granicy Bemowa i Bielan oraz gmin Izabelin i Stare Babice budzi duże kontrowersje. MPO chce, aby w przyszłości powstał tam stok narciarki. Jednak najpierw trzeba uformować wysypisko.

Rocznie trafia tam 150 tysięcy ton odpadów. Śmieci gromadzono są tam od początku lat 60. Rekultywacja tego miejsca już się rozpoczęła. Na jesieni zaczęło się odgazowywanie górki. Formowanie stoku ma zakończyć się dopiero 2016 roku.

bf/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MostSieJaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2015 21:15 ~MostSieJaha

  Ah, ta lealna data. ;)

 • KasjO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 15:15 ~KasjO

  Szanowna Pani Prezydent.
  Obrzydliwy smród wydobywa się z tzw kompostowni MPO - spod plandek ,którymi przykryte są śmieci kompostujące i rozkładające się jedzenie na otwartym powietrzu. Czy to takie trudne do zrozumienia!!! Niech Pani pobędzie tam parę godzin to poczuje Pani zapachy, na które Pani wyraziła zgodę. Jak można było zrobić to mieszkańcom Bielan. Egoizm? głupota? brak wiedzy? To jest nie do wybaczenia. Tam jest jeden wielki śmietnik. Zamknięcie górki niewiele pomoże. Mówienie , że górka zostanie zamknięta na koniec 2016 roku!!! A co z kompostownią???? To my mamy czekać 2,5roku i żyć w takim smrodzie? Pani 5 minut by nie dała rady. Półtora roku temu nie było zadnego smrodu w tym rejonie. Natychmiast musi wrócić stan jakości powietrza sprzed kwietnia 2013r.

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2014 16:46 ~tubylec

  Szanowni dyskutanci! Tak się składa że od urodzenia mieszkam w Radiowie, i tutaj mieszkali też moi przodkowie. Przez 50 lat przybyło domów, a ilość mieszkańców zwiększyła się wielokrotnie.I bardzo dobrze,kontakt z przyrodą jest człowiekowi potrzebny.Niestety ,MPO w sposób skandaliczny i urągający wszelkim normą technicznym od kilkudziesięciu lat niszczy NASZE środowisko i nas zatruwa. Sprawa powinna dawno trafić do prokuratora, a inspekcja ochrony środowiska zamknąć wjazd na zwałkę ,a dyrektora do pudła za fikcyjną segregację śmieci !!!!! HGW nie ma wstydu i jest nieodpowiedzialna że toleruje takie przekręty w MPO. Ludzie którzy budowali swoje domy czynili to na podstawie zezwoleń budowlanych i mają prawo do normalnego życia i oddychania powietrzem !!!! Życzę wszystkim mieszkańcom Radiowa wytrwałości w słusznej sprawie i sukcesów w walce ze śmieciową sitwą.

 • wpieniony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2013 03:39 ~wpieniony

  Każdy kto ostatnio się tu budował, miał informacje że składowisko i kompostownia (śmieci) są wygaszane , a górka nawet jest już formalnie zamknięta!!
  Informacje z gminy i od byłego rzecznika MPO , na mapach zagospodarowania są takie wpisy - i co i pupa , z ludzi zrobili debili , bo ustawa śmieciowa wymusiała , potrzebę (dla MPO) zrzutu śmieci !!!

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 18:39 ~kolo


  jak już coś piszesz na polecenie pana prezesa MPO to czytaj wcześniejsze posty ludziec tam mieszkają jeszcze przed powstaniem wysypiska kolejny tłumok na smyczy prezesa

 • mikołajki 06122013

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 11:11 ~mikołajki…

  Pani rzecznik MPO to już nawet straciła węch pracując w tej firmie. Nie dość że nie widzi jak pod jej oknem przejeżdża kilkadziesiąt samochodów ze śmieciami z całej warszawy i wysypuje na górze śmieci, to też stojąc w środku kompostowni, gdzie niby przerabiane są te śmieci nie czuje smrodu, który się stamtąd wydobywa. Pani rzecznik jest Radną w dzielnicy Targówek i jak ona tak bezczelnie oszukuje swoich wyborców jak mieszkańców Bielan to ja serdecznie współczuje tym ludziom, którzy jej zaufali i na nią głosowali.

  Pani Prezydent za rok zakończy kadencję miejmy nadzieję i może następca dotrzyma terminu 2016, bo obecna władza na pewno nie dopuści do zamknięcia takiej żyły złota.

  I na zakończenie wspomnę o mieszkańcach. Tam nie walczą tylko ludzie, którzy niedawno kupili domy ale również Ci którzy żyją tam od pokoleń.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 02:41 ~asd

  Wysypisko jest tam od 50 lat, a ludzie mają pretensje jakby teraz powstało. To po co tam się budowaliście, ja się pytam?

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2013 18:44 ~Robert

  Pani Prezydent, a moze dla odmiany zamieszka Pani w okolicy gorki smieciowej i kompostowni!?
  To pomoze Pani podjac szybka decyzje o zamknieciu!

 • Chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2013 12:59 ~Chris

  Pani Haniu, zamykamy już dziś

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2013 12:58 ~realista

  To wysypisko nigdy nie zostanie zamknięte,nie po to zbudowano tam kompostownie by teraz dowozić do niej "surowiec"z daleka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »