Informacje

10.09.2013 14:55 pikiety od środy

Gronkiewicz-Waltz o tygodniu protestów: Nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji

SERWISY:

- Rozpoczynające się w środę protesty związków zawodowych w stolicy najbardziej dotkną zwykłych warszawiaków - oceniła we wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ostrzegając przed utrudnieniami.

- Nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji, żeby w ciągu zaledwie kilku dni odbyło się tyle zgromadzeń - przyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak przypomniała, od środy do soboty w stolicy odbędzie się aż 17 zgromadzeń publicznych.

Zobacz szczegółowy plan zgromadzeń

Najbardziej ucierpią warszawiacy

- Rozumiem, że to jest demonstracja antyrządowa, ale akurat najbardziej tutaj uciążliwe będzie to dla warszawiaków, dla normalnych ludzi, niesprawujących żadnych funkcji - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.  Podkreśliła, że wolność zgromadzeń to jedna z najważniejszych swobód, lecz nie powinna ona ograniczać innych wolności. - Do poruszania się, funkcjonowania i prowadzenia normalnego życia - wyliczała.

- Nie chciałabym, żeby warszawiacy byli zakładnikami postulatów tych, którzy chcą demonstrować - mówiła prezydent stolicy.

Ponowiła swój apel do przywódców związkowych, by wzięli pod uwagę, że dla warszawiaków środa to normalny dzień pracy. - Warszawiacy muszą zawieźć dzieci do przedszkola. Studenci mają sesję poprawkową, obrony prac magisterskich. Są różne ważne wydarzenia, które będą się odbywały - podkreśliła.

Utrudnienia w komunikacji

Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że każdego roku w Warszawie odbywa się 700 protestów, średnio dwa dziennie. Jak mówiła tym razem, sześć demonstracji będzie zmierzało w jednym kierunku, dlatego organizacja ruchu będzie zmieniona. - Na ekranach monitorów komunikacji miejskiej będą wyświetlane spoty z informacjami o trasie planowanych przemarszów. Będziemy starali się uprzedzić warszawiaków, które miejsca są niedostępne - mówiła.

- Mieliśmy telefony, że ludzie biorą ślub w sobotę i zastanawiali się jak powiedzieć swoim gościom jak dojechać do tych miejsc - tłumaczyła. Prezydent wyjaśniła, że autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe, a informacje na ten temat będą umieszczone na stronie ztm.waw.pl.

Wyjdą na ulice

W zgromadzeniach publicznych zgłoszonych na środę według organizatorów ma wziąć udział 20 tys. osób, na sobotę - 100 tys. Zgromadzenia zwołane zostały przez KK NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych, NSZZ Rolników Indywidualnych, Kluby "Gazety Polskiej" oraz osoby prywatne. Przed budynkiem Sejmu rozbije się miasteczko namiotowe. Zwołane przez Solidarność zgromadzenie będzie trwać przez cztery doby bez przerwy.

Protesty rozpoczną się w środę w południe pikietami ministerstw - poinformowała dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor. Organizatorzy zapowiedzieli pierwotnie sześć pikiet przed budynkami resortów: skarbu państwa, pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, zdrowia, spraw wewnętrznych, już wiadomo jednak, że "spontanicznie" organizują się kolejne grupy chcące pikietować swoje resorty, m.in. rolnicy.

db/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jakajataka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 16:01 ~jakajataka

  a niech sobie protestuja! Gdyby przyjechali poprzec HGW przed referendum (a la wiec dla kim ir sena) nie mialaby obiekcji, a tak, przeciwko rzadowi, nie wypada ...

 • ja70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:17 ~ja70

  Czytając komentarze zastanawiam się co jeszcze musi się wydażyć żeby niektórym mieszkańcom nie przeszkadzali protestujący związkowcy. Przecież w latach 70 i 80 nie też były protesty ( tylko proszę nie mówić że w słusznej sprawie) czy tak bardzo jesteśmy zabsobowani własnymi sprawami,czy wszytkim mieszkańcom podobają się zmiany w naszym państwie. Mnie się nie podoba ustawa emerytalna mam 43 lata pracuję od 25 jedyne przerwy to urlopy macieżyńskie (3) nie wyobrażam sobie że będę pracować do 67 lat.

 • este

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 10:49 ~este

  Ja osobiscie dałbym "dudom" zezwolenie na manifestacje na nieużytkach w Wilanowie( dokładnie na polach ) ale właściciele psów którzy tam chodzą pewnie byliby niezadowoleni.

 • Madzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 10:32 ~Madzia

  Prezydętka jest letko w szoku.

 • calineczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 10:30 ~calineczka

  Ja proponuję zrobić jeszcze porządek z masą krytyczną ! To też jest uciążliwe, zwłaszcza że te spendy odbywają się w piątki w godzinach szczytu!

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 09:33 ~jaro


  YOOO~YOOO

  Pani Walz teraz sie Pani martwi o studentow o osoby odbierajace dzieci z przeczkola . TRZEBABYLO SIE POMARTWIC JAK SKLADALISCIE PRZEDWYBORCZE OBIETNICE, PANI SOBIE KPI Z POLAKOW I TYLE
  Przeczkolak~Przeczkolak

  A co to jest PRZECZKOLE ? Czy to ma coś wspólnego z instytucją, do której uczęszczają dzieci PRZED SZKOŁĄ ?  Człowiek, ja bym po czymś takim wstydził się przez rok z domu wychodzić, a TY masz odwagę pisać. Ty do szkół wracaj
  .

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 09:04 ~wars

  Pakuj walizki !

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 08:26 ~Ola

  Pani Prezydent ma racje, dla mieszkańców Warszawy to jest normalny dzień pracy!! A tu wymyslanaie jakis przemarszów, przez ktore ludzie nie beda mogli odebrac dziecka ze zlobka czy z zprzedszkola na czas!!!

 • heh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 08:25 ~heh


  JiK~JiK

  Mnie tylko zastanawia jedna rzecz: przecież to nie są zgromadzenia nielegalne, prawda? Czyli, że ktoś wydawał na nie zezwolenia. Kto to był? I gdzie miał głowę, żeby wydać tyle pozwoleń na jeden dzień?
  Kompletna bzduraKompletna bzdura


  A ja powiem tak, codziennie po ulicach Warszawy chodzi pewnie ponad dwa miliony osób. A przecież takie chodzenie po mieście nie jest nielegalne, prawda ? Czyli ktoś wydawał tym ludziom pozwolenia na wyjście z domu. Kto to był ? I dlaczego pozwolił żeby wszyscy naraz mogli wyjść tego samego dnia ?
  Chcesz powiedzieć, że te dwa miliony codziennie zapycha na piechotę środkiem jezdni blokując normalny ruch? hm... :)

 • Bialy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 08:22 ~Bialy

  ......ale hejterów.....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »