Informacje

03.07.2014 20:32 "FAKTY PO FAKTACH"

Gronkiewicz-Waltz o sprawie Chazana:
"Z decyzją czekam na raport z kontroli"

SERWISY:

Mimo nałożonej przez NFZ kary dla szpitala św. Rodziny, prezydent Warszawy nie zamierza na razie podejmować decyzji w sprawie szefa placówki, prof. Chazana. - Nie zwykłam na podstawie mediów podejmować poważnych decyzji - powiedziała w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na początku rozmowy Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do pojawiających się w kontekście sprawy prof. Chazana informacji o łączącej ich przyjaźni: - Nie znam się osobiście z prof. Chazanem, widzieliśmy się dwa razy przy rozbudowie szpitala - powiedziała prezydent Warszawy.

Dodała też, że nie zamierza widywać się z profesorem w trakcie trwania kontroli. - Nie widuję się z nikim kogo kontroluję. Kiedy będzie gotowy raport, prof. Chazan ustosunkuje się do niego i wtedy właśnie spotkamy się z kontrolerami i profesorem - zapowiedziała.

"Wiem wszystko z mediów"

Szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił dziś wnioski z kontroli przeprowadzonej w placówce prof. Bogdana Chazana przez krajowego konsultanta ds. ginekologii. Wskazano w nich m.in, że u pacjentki nie wykonano badań prenatalnych, a odraczanie terminów konsultacji przez Chazana uniemożliwiło wykonanie aborcji.

NFZ nałożył też na szpital karę w wysokości ok. 70 tys. złotych. - Wiem wszystko z mediów, muszę jeszcze przeczytać dokumenty. Nie zwykłam na podstawie mediów podejmować poważnych decyzji. Jak przeczytam odpowiem, w jaki sposób profesor będzie się bronił - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz.

I zapowiedziała, że raportu z kontroli prowadzonej w szpitalu przez ratusz można się spodziewać w przyszłym tygodniu. - Każdy ma inny sposób kontroli. My spotykaliśmy się z lekarzem prowadzącym, z dyrektorem, również z matką dziecka, sprawdzamy wszystkie dokumenty. Kontrola musi być rzetelna i niczego nie opóźniamy. To jest sprawa precedensowa i trudna - powiedziała prezydent stolicy. - Cały ten raport opublikuję, oczywiście bez danych osobowych - dodała.

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu miało umrzeć zaraz po narodzeniu.

Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Sprawę pierwszy opisał tygodnik "Wprost".

Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD, Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

W czwartek Wierzbicki ponownie zaapelował do Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołanie prof. Chazana i zagroził tym razem, że jeśli tego nie zrobi Sojusz złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydent stolicy.

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".

Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2014 18:36 ~gość

  Mam rozumieć,że Polska jest takim krajem,w którym kobieta ma prawa,ale już dziecko, które rozwija się pod jej sercem, nie ma żadnych praw. Gratulacje!!!Można je wyrwać w każdej chwili i wyrzucic jak śmieć. W jakim kraju ja żyję?

 • Gapa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2014 20:52 ~Gapa

  G.W. takze byla "nawiedzona w duchu swietym" - pytanie czy jest nadal "nawiedzona" i czy - tak jak Chazan - przedklada "prawo boskie" nad prawo stanowione ....

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2014 09:40 ~MKO

  Z innym zwolnieniami tak się nie cacka. Ona też z tych co inspiracji szukają w kościele, nawet nie u Boga.

 • qaws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 20:00 ~qaws

  WAW~WAW

  Pani H.G.W. to najlepsza Prezydent w historii Warszawy i nic nie zmieni jeczenie Pisowców. Żaden inny prezydent nie zrobił tak dużo dobrego dla tego miasta.


  Olaboga. Wydała unijne pieniądze? Czy jeszcze jakieś sukcesy ma? I zresztą sposób wydawania tych pieniędzy bez kontroli i zamysłu woła o prokuratora.

  Jakież to ona ma osiągnięcia? Buspasy? Zamknięty tunel? Zablokowanie miasta na kilka lat dzięki świetnej technologii budowy metra? Najdroższa komunikacja miejska?

  Fajnie wydawać publiczne pieniądze bo nawet jak się to robi źle to jest co pokazać, ale gospodarz/gospodyni to z niej jest denna.

 • kasandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 20:00 ~kasandra

  Proponuję, aby ta pani obejrzała tę biedną istotę, której życie "uratował" profesor Chazan! I to obejrzała WIELOKROTNIE! Załganie to straszna sprawa pani burmistrz i w pełni zgadzam się ze stanowiskiem SLD, choć ta partia nie jest z mojej bajki!

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 17:34 ~WAW

  Pani H.G.W. to najlepsza Prezydent w historii Warszawy i nic nie zmieni jeczenie Pisowców. Żaden inny prezydent nie zrobił tak dużo dobrego dla tego miasta.

 • solo1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 15:19 solo1

  Intencje pani prezydent są bardzo niejasne w tej oczywistej sprawie, coś kombinuje.

 • waldemar_zboralski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 15:06 waldemar_zboralski

  Agenta Opus Dei nie może, zgodnie z watykańskim prawem, wykonać żadnej czynności, która byłaby niezgodna z interesem innego agenta Opus Dei. Oboje, Chazan i Gronkiewicz-Waltz, oboje jako agenci Opus Dei - podlegają temu prawu. Poza tym mają zakaz postępowania w zgodzie z prawem polskim. Ich obowiązuje tylko prawo watykańśkie...

 • popieraM ChazaNA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 14:33 ~popieraM ChazaNA

  Skoro prof. Dębski twierdzi że serce i płuca dziecko ma zdrowe to niech je przeszczepi dzieciom z chorym które dzięki temu będa żyły. Jeśli wszycy uważacie że mamay prawo decydowac o tyym które mają życ a które umrzec to przynajmiej po tym porodzie uraytujemy inne dzieci. :(

 • moher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 14:22 ~moher

  Haniu !!!
  odwiedzisz dzieło Chazana w szpitalu Wolskim?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »