Informacje

31.01.2017 18:48 nowy podział Warszawy

Gronkiewicz-Waltz o pomyśle PiS: cwaniacka próba przejęcia władzy

SERWISY:


- To cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy - tak Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła projekt ustawy autorstwa PiS o metropolii warszawskiej. Według niej Warszawa przestanie decydować o sobie, bo będzie miała tylko 18 radnych w 50-osobowej radzie miasta.

Klub PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

- PiS proponuje rozbiór Warszawy - uważa prezydent stolicy. W jej ocenie jest to "cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy".

Jak mówiła, "Warszawa w ogóle przestanie decydować o sobie", bo będzie mieć 18 radnych, a 32 - pozostałe gminy, które PiS chce dołączyć do obszaru metropolitalnego. - Wszystkie miasta tracą osobowość prawną, także te pozostałe typu Legionowo, Pruszków, Piastów nie będą miały osobowości prawnej, także Warszawa w obecnych granicach – mówiła.

Drugi Janosik

- To jest tak naprawdę drugi Janosik, dodatkowy, który polega na tym, że podatnicy warszawscy będą zmuszeni przeznaczyć swoje środki na inwestowanie w trzydziestu kilku pozostałych gminach, typu Wołomin, Ząbki, Marki. Jest to przekreślenie inwestycji o charakterze ogólnomiejskim, stołecznym i istnieje poważne ryzyko utraty finansowania europejskiego - tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Jak podkreśliła, celem projektu jest "opanowanie" Warszawy przez PiS.

Prezydent Warszawy podała przykłady z poprzednich wyborów samorządowych. - Okręg Wołomin w ostatnich wyborach samorządowych: PiS 46 proc., PO - 19 proc. W Ząbkach: 49 proc. - PiS, 22 - PO. W Halinowie: 42 proc. - PiS, 19 proc. - PO. Wybrane są te gminy, które dają szansę, że PiS przejmie Warszawę - mówiła.

- Te liczby są chyba najlepszym komentarzem do projektu ustawy, bo kluczem do tego są ostatnie wybory samorządowe - dodała Gronkiewicz-Waltz.

Warszawa z burmistrzem

- Rozwój Warszawy, na który pracowali wszyscy mieszkańcy, został dzisiaj tym projektem zatrzymany przez Jacka Sasina, któremu nie udało się wygrać wyborów poprzednim razem w związku z tym w inny sposób być może zostanie tutaj burmistrzem, bo Warszawa nawet nie będzie miała prezydenta, tylko będzie miała burmistrza.

- Dla mnie to żaden zaszczyt, że będę historycznie ostatnim prezydentem Warszawy - podsumowała Gronkiewicz-Waltz.

Zobacz materiał Faktów TVN:

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 21:11 ~asas

  Ale wystraszona Hania...

 • Juo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 20:38 ~Juo

  pytanie~pytanie

  Pytanie do pani HGW - Dlaczego codziennie stoje w korkach , bo przez pani nieudolność nie wybudowano ani jednego mostu więcej niż jest obecnie ???  Cóż za porażający argument! Mostu Panu nie wybudowali i "codziennie stoi" jegomość "w korkach". Rozumiecie, w Warszawie w ogóle nie ma mostów. Tragedia!

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 18:33 ~pytanie

  Pytanie do pani HGW - Dlaczego codziennie stoje w korkach , bo przez pani nieudolność nie wybudowano ani jednego mostu więcej niż jest obecnie ???

 • Cimciorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 17:51 ~Cimciorek

  Ta zawziętość jest obrzydliwa, nie ważne zdanie mieszkańców tylko polityka , a ja nie chce do Warszawy i wszyscy myślący logicznie rozumieją że dla mieszkańców podwarszawskich miasteczek to wzrost podatków,więcej brudu utrata dopłat z EU do gmin rolniczych,żadnych inwestycji bo forsa pójdzie do centrum, z każdą sprawą też do centrum. Jak ktoś z Otwocka będzie miał coś w sądzie to go wyślą do Błonia itp.Jaka sekta będzie rządzić to i tak będą grabić do siebie, patrząc na to co robi PIS to Warszawa i jej mieszkańcy zobaczą środkowy palec

 • Ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 17:15 ~Ika

  a ty się już spakowałaś przed przyjściem CBA po ciebie?

 • WRESZCZIE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 16:01 ~WRESZCZIE

  A TA NIC BEZ KARTKI NIE UMIE POWIEDZIEC? HAHAH WIDAC JAK SIE GRUNT POD NOGAMI PALI, TO WKURZENIE SAMO RYSUJE SIE NA TWARZY HAHA

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 15:22 ~Olo

  Każdy sposób żeby wykosić PO z Warszawy jest dobry, nawet "cwaniacki". Cel uświęca środki!!! Peło się już dosyć nachapało w Warszawie na dzikiej prywatyzacji, więc to ich boli...

 • shark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 14:05 ~shark

  hgw precz z naszego kraju!!!

 • Loki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 12:27 ~Loki

  za haracz+ oddadzą nawet Warszawe darmozjady wraz z moherową sektą, bydło sprzedajne, nie Polacy.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 12:16 ~Toms

  Realista~Realista

  A nie wystarczy by powiększyć obszar miasta Warszawy o miasta i gminy skupione w II strefie komunikacji miejskiej, gminy i miasta które już w jakimś sensie uczestniczą w życiu ścisłej aglomeracji miejskiej? Gminy i miasta które chcą uczestniczyć w kosztach, obowiązkach, a nie tylko w zyskach? przecież nie tylko transport i komunikacja, ale i ciepłownictwo, wodociągi i kanalizacja, budownictwo wkroczyły do tych gmin i miast. Elektorat PiS byłby powiększony (bo taki jest cel tej reformy), a zarządzanie dużo łatwiejsze.  Ale byłby powiększony w niewystarczającej ilości dlatego PiS robi takiego molocha.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »