Informacje

14.04.2015 19:53 spór o pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Gronkiewicz-Waltz o pomniku światła: pomysł z wiecu NSDAP

SERWISY:

- Pomnik światła to pomysł podobny do tego, co było na wiecach NSDAP - przekonywała w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Stwierdziła też, że pomnik smoleński powstanie w wybranej już lokalizacji, a wynoszące nawet 5 milionów złotych odszkodowanie za ten teren miasto musiałoby zapłacić tak czy inaczej.

Prezydent stolicy na antenie TVN24 odniosła się do wątpliwości związanych z planowaną budową pomnika smoleńskiego u zbiegu ul. Trębackiej i Focha w Warszawie. Jak poinformowało radio RMF FM, część rodzin osób, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku, wycofała poparcie dla tej lokalizacji.

"Widoczny tylko w nocy"

- Nie otrzymałam jeszcze takiej informacji. Ta lokalizacja była przedstawiona w Belwederze i nikt wtedy nie wypowiadał się przeciwko – zastrzegała Gronkiewicz-Waltz na początku rozmowy.

Część rodzin ofiar katastrofy przekonuje, że warto wrócić do pomysłu z budową "pomnika światła" na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim.

Przypomnijmy: instalację tworzyłoby 96 reflektorów zainstalowanych w chodniku - każdy słup światła odpowiadałby jednej ofierze.

- Taki pomnik widoczny byłby tylko w nocy. Byłby na chodniku, więc chodzilibyśmy po tych światełkach - wyliczała wady pomysłu Hanna Gronkiewicz-Waltz.

I dodała, że pomysł przypomina to, co robiono w nazistowskich Niemczech. - To pomnik z 1937 roku, w Norymberdze był wtedy zjazd NSDAP - przekonywała Gronkiewicz-Waltz, pokazując przyniesione do studia zdjęcia. - Ja bym nie chciała, żeby tak samo wyglądał pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - stwierdziła prezydent.

To nie pierwszy raz, gdy Hanna Gronkiewicz-Waltz użyła tego porównania. Mówiła już o tym cztery lata temu.

Zatwierdzona lokalizacja

Prezydent Warszawy przypomniała też, że stołeczny konserwator zabytków nie wydał zgody na ustawienie pomnika przy Krakowskim Przedmieściu. - To byłoby naruszenie kompleksu, który jest zamknięty. Światło też go narusza, oświetlenie na Krakowskim Przedmieściu jest szczegółowo opisane przez konserwatora - twierdziła Gronkiewicz-Waltz.

Przypomniała również, że Rada Warszawy zaakceptowała już lokalizację u zbiegu Trębackiej i Focha.

Odpowiadała też na zarzut, że budowa pomnika może kosztować kilka milionów złotych, w związku z tym, że do terenu są roszczenia. - Odszkodowanie byłoby wypłacone niezależnie od budowy pomnika. W 2012 roku zgłosił się właściciel, który miał prawo do działki i musimy zapłacić - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz.

Jak dodała, w najbliższym czasie rozpisany zostanie międzynarodowy konkurs na projekt pomnika. W jury mają zasiadać między innymi przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Monument ma powstać w ciągu dwóch lat.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tiaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2015 09:43 ~tiaaa

  pamiętamy~pamiętamy

  IV RP miała wszelkie, definicyjne, znamiona państwa autorytarnego - dokładnie takiego jak Hiszpania za rządów Franko, Portugalia za rządów Salazara, Grecja za rządów "pułkowników", Włochy pod wodzą Mussoliniego, Niemcy pod przywództwem Hitlera, i... II PR w latach 30 tych. We wszystkich tych krajach rządziły partie podobne do PIS. Różnica jest tylko taka ze jednym z nich (tych partii) udało się przekuć w czyn bandyckie programy (np. NSDAP)a u innych pozostało to w sferze deklaracji.


  Czyli jednak "oni wszyscy są tacy sami" nie jest prawdą? A Twój guru Stalin to była taka owieczka i baranek...

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2015 06:11 ~Marek

  Zenujace sa wypowiedzi internautow przeciw pominkowi ofiar katastrofy smolenskiej. Wstyd. Waszemu poziomowi rzeczywiscie odpowiada robiacy bledy ortograficzne, stajacy na fotelu, nie znajacy podstawowych zasad savioir vivr, mowiacy Obamie o zdradzaniu zony, senny I gadajacy banaly Prezydent Komorowski. Gratulacje.

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 17:24 ~gaga

  a może 96 pomników?
  tak żeby każdemu dogodzić.

 • pamiętamy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 15:27 ~pamiętamy

  IV RP miała wszelkie, definicyjne, znamiona państwa autorytarnego - dokładnie takiego jak Hiszpania za rządów Franko, Portugalia za rządów Salazara, Grecja za rządów "pułkowników", Włochy pod wodzą Mussoliniego, Niemcy pod przywództwem Hitlera, i... II PR w latach 30 tych. We wszystkich tych krajach rządziły partie podobne do PIS. Różnica jest tylko taka ze jednym z nich (tych partii) udało się przekuć w czyn bandyckie programy (np. NSDAP)a u innych pozostało to w sferze deklaracji.

 • Beta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 14:46 ~Beta

  I ja mam dość już od dawna katastrofy smoleńskiej i bałwochwalstwa. Nie życzę sobie, aby za moje (również)pieniądze stawiać pomnik bez uzasadnienia. Tablica wystarczy, i niech klęczy przed nią brat ile zechce. Nie, nie i nie.

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 14:36 ~podatnik

  Kiedy pani prezydent rozliczy materialnie i służbowo wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka i dyrektor Ewę Gawor za zaniedbanie obowiązków, w wyniku czego doszło do spalenia Mostu Łazienkowskiego?
  Ci zaufani urzędnicy, odpowiedzialni w mieście za bezpieczeństwo, pobierają miesięcznie z publicznych pieniędzy po grubo ponad 20.000 pln, a nałożone zadania ich przerastają.

 • dr Paj Hi Wo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 14:19 ~dr Paj Hi Wo

  tatuś cyknął focię jak był w delegacji

 • Pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 14:11 ~Pit

  Straszenie Niemcami w 2015 roku nadal działa... Co za balas z niej.

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 14:11 ~Mirek

  Dajcie już spokój z tym Smoleńskiem. Lecieli starym gruchetem, we mgle, lądowali pod presją na łące bez żadnego sprzętu typowego dla lotnisk. Rozbili samolot ośmieszając Polskę na niespotykaną skalę. Ile jeszcze pomników, marszów i odszkodowań. Wystarczy...

 • witoldsadyba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 14:08 ~witoldsadyba

  Pani Waltz, b. tendencyjne porównanie. Podobny pomnik funkcjonował w Nowym Yourku dla upamiętnienia 9/11. O tym Pani nie powiedzieli? Zobaczy Pan po wprowadzeniu do google: monument 9/11 world trade center new york lights images

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »