Informacje

08.03.2019 20:34 w "Faktach po Faktach"

Gronkiewicz-Waltz o karcie LGBT+: mam wątpliwości, miałam inną koncepcję

SERWISY:

- Przeczytałam standardy WHO, one są takie, że nie wszyscy rodzice się na to zgodzą - mówiła o fragmentach deklaracji LGBT+ podpisanej przez Rafała Trzaskowskiego jego poprzedniczka w fotelu prezydenta Warszawy. Goszcząca w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że część zapisów dokumentu, dotycząca edukacji dzieci w konkretnych przedziałach wiekowych, budzi jej wątpliwości.

Przypomnijmy: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+ na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych miesiąc temu. Tę decyzję skrytykowała prawica, w ostatnim czasie także warszawscy biskupi.

- Nie można dopuszczać do jakiejkolwiek dyskryminacji nie tylko ze względu na rasę i wyzwanie, ale także orientację seksualną, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości – podkreśliła na wstępie Hanna Gronkiewicz-Waltz i wytłumaczyła, dlaczego sama nie podpisała takiego dokumentu. - Ja uważałam, że nie należy niczego podpisywać z konkretnymi grupami, bo tak samo pewną troską trzeba objąć seniorów, środowiska LGBT czy uchodźców – dodała.

Zdystansowała się wobec części zapisów deklaracji. - Przeczytałam te standardy WHO (Światowej Organizacji Zdrowia - red.), one są takie, że nie wszyscy rodzice się na to zgodzą. Głównie jeśli chodzi o standardy wychowania. Jest kwestia, że decyduje się za rodziców (…) W konkretnych przedziałach wiekowych trzeba podejmować konkretne działania wychowawcze, ja jako matka i jako babcia poprzesuwałabym te standardy – wyjaśniała. - Co do reszty nie było zastrzeżeń – zastrzegła.

"Rząd jest nam wciąż winien 50 milionów"

Odniosła się także do zarobków nauczycieli, którzy zapowiadają strajk. - W Warszawie 4,5 miliarda, a z inwestycjami 5 miliardów, jest wydawane rocznie na edukację. W zeszłym roku nie dostaliśmy na pensje tyle, ile trzeba, więc dołożyliśmy 200 milionów. Do każdej złotówki dodajmy swoją. To nie Afryka, że dzieci uczą się pod palmami, my inwestujemy. Jedna szkoła dzisiaj kosztuje 60 milionów – mówiła.

Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że rząd przerzuca koszty edukacji i jej ostatniej reformy na samorządy. - Poza tym ponieśliśmy koszty jeśli chodzi o reformę, rząd jest nam wciąż winien 50 milionów. Z tego co wiem, samorządy szykują się, żeby wystąpić do sądu, żeby te środki uzyskać. Rząd zrobił reformę na nasz – samorządu – koszt, zwłaszcza w dużych miastach. My remontujemy, budujemy, dopłacamy do pensji, niedługo będziemy utrzymywać wszystko, jeśli tak dalej pójdzie – opowiadała.

Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że za jej kadencji w ratuszu pensje wzrosły o prawie 40 procent. – Wypłacamy wszystkie dodatki edukacyjne, średnio 600 złotych na jeden etat. Liczby mówią same za siebie – dowodziła.

"To wyrażenie poniżej pasa"

W programie pojawił się też wątek wypowiedzi Krzysztofa Szczerskiego, ministra z Kancelarii Prezydenta, który stwierdził, że "nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie, w związku z powyższym także transfery, które są dzisiaj dokonywane dla polskich rodzin, na przykład 500 plus, też dotyczą nauczycieli".

– To wyrażenie poniżej pasa – oceniła była prezydent Warszawy. – U nas nie ma obowiązku celibatu, ale nie ma też przymusu zawierania związków małżeńskich i posiadania dzieci, póki co PiS tego do konstytucji nie wprowadził. Nawiasem mówiąc 500+ nie zdało egzaminu jeśli chodzi o demografię – dodała, ale zastrzegła, że 500 złotych także na pierwsze dziecko jest dla niej "oczywiste".

ZOBACZ CAŁOŚĆ "FAKTÓW PO FAKTACH" NA TVN24.PL

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2019 08:32 ~Piotr

  Całe szczęście nie jest już pani prezydentem stolicy. Stolica to nie zaścianek. Może wreszcie uda się przebudować Dolinę Służewiecką, wbrew proboszczowi Św. Katarzyny, którego się pani bała.

 • Ochocian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2019 22:07 ~Ochocian

  aso77~aso77

  W sprawie kamienic nie miała choć prasa pisała o przekrętach klepała wtedy wszystko,dziwię się że Pani HGW chodzi jeszcze na wolności

  Dlatego na PIS i Ochocian już nigdy nie zagłosuję.

 • arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2019 11:08 ~arma

  wkurzony~wkurzony

  Dlaczego warszawiacy nie zbierają podpisów pod referendum by odwołać Trzaskowskiego ze stanowiska ?
  Przecież tylko tak można uratować i dzieci i stolicę przed nachalną propagandą LBGT !

  zorganizuj takie referendum ja Cie popieram. Większość moich znajomych również.

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2019 08:28 ~Wawiak


  JakeJay~JakeJay

  Ja nie ma wątpliwości. Nie mam wątpliwości, że nigdy nie zagłosuję na PO.
  kubat~kubat


  I zapewne z tego powodu się rozpłaczą :-) ))))))))

  Ich sprawa czy się rozpłaczą, mam to gdzieś. Ja także nigdy nie zagłosuję na środowisko PO, nazwa partii nie ma znaczenia.

 • pomidor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 16:07 ~pomidor

  Deka83~Deka83

  Nie - seniorzy, nie są taką samą grupą jak środowiska LGBT czy uchodźcy.

  Seniorzy to ludzie, którzy generalnie (w większości) pracowali na to miasto i państwo, czy to w swoim zawodzie, czy chociażby płacąc podatki.

  Seniorzy na wdzięczność zapracowali często (Zazwyczaj) ciężką pracą. To, że miasto coś robi dla nich, to po prostu spłata długu.

  Dodatkowo działania miasta na rzecz danych środowisk powinny być po części rozpatrywane przez pryzmat ich pożyteczności. Pieniędzy nie starczy dla wszystkich, więc przede wszystkim należy wspierać te grupy, które coś społeczeństwu/miastu dają (czy to w sferze finansowej, kulturalnej czy naukowej)

  A co szkodzi seniorom zapisać się do LGBT albo dokonać comming-outu ? Dostaną swoje 3 grosze, zawsze coś.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 13:07 ~wkurzony

  Dlaczego warszawiacy nie zbierają podpisów pod referendum by odwołać Trzaskowskiego ze stanowiska ?
  Przecież tylko tak można uratować i dzieci i stolicę przed nachalną propagandą LBGT !

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 13:02 ~warszawiak

  Pani która jest odpowiedzialna za ograbienie Warszawy ma czas udzielać wywiadu w tandetnej stacji a nie ma czasu i odwagi stanąć przed komisją ?
  Tysiące ludzi na bruku , kamienice oddane za darmo i słupom, afery , korki , smród , brud , smog , spalony most - straty w miliardach złotych...!
  Ale to nie ja - Ja nic nie powiem...

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 09:55 ~kubat

  aso77~aso77

  W sprawie kamienic nie miała choć prasa pisała o przekrętach klepała wtedy wszystko,dziwię się że Pani HGW chodzi jeszcze na wolności


  Może chodzić "naczelnik" to może i pani Prezydent :-)

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 09:54 ~kubat

  JakeJay~JakeJay

  Ja nie ma wątpliwości. Nie mam wątpliwości, że nigdy nie zagłosuję na PO.


  I zapewne z tego powodu się rozpłaczą :-) ))))))))

 • JakeJay

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 09:26 ~JakeJay

  Ja nie ma wątpliwości. Nie mam wątpliwości, że nigdy nie zagłosuję na PO.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »