Informacje

19.05.2017 19:59 "Fakty po Faktach"

Gronkiewicz-Waltz o Jakim: będzie miał trudną sytuację, jak będzie tyle mówił

SERWISY:


- Jesteśmy ostatnim ogniwem w tym łańcuchu, dlatego nie wezmę odpowiedzialności politycznej za reprywatyzację - powiedziała w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i podtrzymała, że w jej opinii, komisja weryfikacyjna Patryka Jakiego jest niekonstytucyjna.

Rozmowa w piątkowym programie dotyczyła przede wszystkim warszawskiej reprywatyzacji i komisji weryfikacyjnej, która ma ja prześwietlić. Prezydent stolicy podtrzymała, że nie stawi się przed jej oblicze, mimo że w jej składzie będzie reprezentant jej partii - prawdopodobnie poseł Robert Kropiwnicki.

- Chodzi o to, żeby ktoś sprawdzał, co tam się dzieje, trzeba pilnować tej komisji, bo jest niekonstytucyjna, ale to, że jest niekonstytucyjna nie znaczy, że nie można patrzeć jej na ręce – tłumaczyła obecność posła PO Gronkiewicz-Waltz.

Zaznaczyła, że na pewno partyjny kolega nie będzie miał do niej żalu. - Bo myśli podobnie jak ja - stwierdziła.

Prowadzący program Piotr Marciniak przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Patryk Jaki zarzucał, że Gronkiewicz-Waltz nigdy nie powiedziała, na czym konkretnie polega niekonstytucyjność nowego organu.

- Niech poczyta konstytucję. Artykuł 10, równowaga władz, trójpodział władzy, to wynika z opinii profesora Matczaka. Artykuł 2, państwo demokratyczne, przede wszystkim zasada państwa demokratycznego, praworządności, ona narusza trójpodział władz. To jest jej najważniejsza wina i wystarczająca – argumentowała prezydent Warszawy.

"Będzie miał trudną sytuację"

Wrócił też wątek odmowy udostępnienia dokumentów reprezentantowi komisji wysłanemu przez Jakiego. Władze ratusza tłumaczyły, że nie mogą ich udostępnić, bo nie ma jeszcze komisji.

– Jeżeli jest się przewodniczym, to trzeba komuś przewodniczyć. Nie widziałam przewodniczącego, który nikomu nie przewodniczy. W związku z czym trzeba wybrać komisję, powołać członków, to ma zrobić Sejm, uchwalić regulamin. Przewodniczący działa sobie teraz w zawieszeniu. Jak się jest przewodniczącym, to zawsze jest jakieś ciało kolegialne – wyjaśniała.

Prezydent Warszawy zwróciła uwagę, że przedstawiciel Patryka Jakiego  zwrócił się o dokumenty od momentu, kiedy to ona zajęła stanowisko w ratuszu (czyli od 2006 roku) do teraz.

– On już wszystko wie, rozumie. To po co bada? Wie kiedy był wysyp (afer - red.), kto co zrobił, co my chcemy zataić, myślę, że jak będzie więcej mówił, to będzie miał trudną sytuację. Niech jeszcze mówi, ja czekam, nie będę mu podpowiadać – skomentowała, ale nie potwierdziła wprost, że chce mu wytoczyć proces.

"Byliśmy ostatnim ogniwem"

Gronkiewicz-Waltz przyznała, że miasto zrezygnowało z zewnętrznego audytu reprywatyzacji, ale trwa wewnętrzne sprawdzanie tych spraw. – Tylko pamiętajmy, że trzech agentów CBA 52 nieruchomości sprawdzało przez dziewięć miesięcy - zastrzegał. - My chcemy sprawdzić na pewno ponad 120 (spraw  - red.) i to musi być bardzo rzetelne sprawdzenie. Jak raport będzie skończony, przedstawimy go publicznie – zapewniła.

Zdaniem prezydent stolicy działania Jakiego mają mu pomóc w ubieganiu się o prezydenturę Warszawy. – Wczoraj powiedział, że w polityce nigdy nie można mówić nigdy. Myślę, że to są różne działania. Przede wszystkim nie korzysta z instrumentów, które ma w swoim ręku, bo wygrali wybory, mają prokuraturę, CBA, sądów nie mają, ale jak tak pójdzie, pani prezes Sądu Najwyższego będzie zdymisjonowana to i sądy i sędziowie będą bardziej posłuszni – zarzucała.

Prowadzący przytoczył też słowa, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza, który stwierdził, że Gronkiewicz-Waltz powinna wziąć odpowiedzialność polityczną za aferę reprywatyzacyjną. - Ja bym wzięła tę odpowiedzialność, gdyby nie to, że byliśmy ostatnim ogniwem w tym łańcuchu, najpierw był Bierut – przypomniała.

"Dajmy ludziom wybrać"

Innym tematem był projekt dotyczący powiększenia Warszawy. – To byłby dramat i tragedia, co przede wszystkim pokazały gminy ościenne. Myślę, że poczucie obywatelskości jest bardzo duże na tym obszarze – skomentowała wyniki dwóch referendów: w Legionowie i Nieporęcie.

Marciniak przypomniał, że to Platforma uchwaliła ustawę metropolitarną. - Po pierwsze to były dobrowolne zrzeszenia, na przykład takie, jak my podpisujemy w zakresie wspólnego biletu, czy w zakresie inwestycji wspólnych, na które są przeznaczone pieniądze, najważniejsze, żeby one były dobrowolne. One miały precyzować zasady funkcjonowania – odpowiadała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pojawił się też wątek dwukadencyjności w samorządach, której wprowadzenie sygnalizował PiS.

- Jestem zwolennikiem nieograniczania kadencyjności w samorządach. To ludzie mają zdecydować, czy już się znudzili, czy nadal mają zaufanie do konkretnej osoby. Czasem ludzie rządzą po kilkanaście lat i nie widzę w tym problemu, skoro mieszkańcy ich wybierają. Dajmy ludziom wybrać - podsumowała.

Trzeba przestrzegać konstytucji

Gronkiewicz-Waltz przyznała, że spotkała się na lunchu z holenderskim politykiem i dyplomatą, szefem komisji europejskiej, Fransem Timmermansem. Rozmawiali o tym co się dzieje w Europie, w Stanach Zjednoczonych, sytuacji w Polsce.

- Powiedział, ze trzeba przestrzegać konstytucji i praworządności i to jest najważniejsze – zdradziła krótko.

Na pytanie, jakie stanowisko PO w sprawie przyjmowania uchodźców przekonywała, że jej jest zbieżne z Grzegorza Schetyny. Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła przewodniczącego partii z niedawnej niefortunnej wypowiedzi udzielonej telewizji publicznej.

- Następnego dnia rano w jednej z audycji wyraźnie powiedział, że jako minister spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz był osobą, która wspierała ten program (przyjmowania uchodźców do Polski - przyp. Red). Nie jest on zabójczy, bo w zasadzie dotyczy kilku tysięcy osób – przekonywała.

To wina PiS-u

Natomiast wyniki obecnych sondaży, w których większość Polaków opowiedziała się przeciw przyjmowaniu uchodźców, przypisała obecnie rządzącej ekipie.

- To wina PiS-u, który siedzi w kościele, modli się pod figurą, ma diabła za skórą. Dlatego, że papież, kardynał Nycz, biskup Pieronek mówią, że to nasz obowiązek chrześcijański. Pis wytworzył atmosferę paniki, strachu, że wszyscy zaraz pozabijają, zgwałcą, a to jest niegodne. Niegodne Polaka - powiedziała.

Podkreśliła, że Polacy także byli emigrantami, uciekinierami. Przywołała fakty z rodzinnej historii.

- Moja babcia była bieżeńcem. Była z centralnej Polski, ale pobrała się z dziadkiem w Riazaniu, bo tam ich pierwsza wojna światowa rzuciła. Jego w wojsku carskim, a ona była tam przez przypadek na pensji. Dzięki temu przeżyli, że inni im pomagali – podsumowała.

Zobacz całe "Fakty po Faktach":

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wolna Polska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2017 11:54 ~Wolna Polska

  Polska~Polska

  Czas PO powoli dobiega końca.
  Afery powoli są rozliczane.
  Polska idzie w dobry kierunku i nie zatrzyma się !

  Nawet przed przepaścią.

 • miasto prywatne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2017 07:12 ~miasto prywatne

  To zabrzmiało jak groźba karalna.
  I to z ust DonHanny.

 • Polska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 19:06 ~Polska

  Czas PO powoli dobiega końca.
  Afery powoli są rozliczane.
  Polska idzie w dobry kierunku i nie zatrzyma się !

 • bogusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 18:28 ~bogusia

  baba wyraźnie grozi

 • reporter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 12:33 ~reporter

  W Polsce trwa potężny bój. Stawką jest zamiecenie patologii pod dywan.

 • bodo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 11:41 ~bodo

  mgr politologi, a głupi jak but.Aby być wiceministrem sprawiedliwości to trzeba znać trochę prawo tak myślę. A ten cienias nic,tylko pomuwienia gdzieś zasłyszane powiela.

 • Sooofo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 10:30 ~Sooofo

  bolek20bolek20

  Jak PiS doszedł do władzy, to dla lewactwa wszystko nagle jest niekonstytucyjna. Dziwne wręcz - to może zmieńcie konstytucję skoro wszystko jest niekonstytucyjne nagle?

  Pewnie najlepiej zmienic na taka gdzie bedzie napisane, ze to co wymysli PiS jest konstytucyjne a prezes ma racje i miesiecznica to najwazniejsze swieto na swiecie. Trzy artykuly i mamy niwa konstytucje, ktora czyni wszystkie dzialania PiSu zgodne z prawem

 • Robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 09:35 ~Robi

  Widzisz Bolek, właśnie na tym polega działanie Pana niJakiego i jego kolesi. Jak jest prawo i władzy się nie podoba bo na coś nie pozwala to trzeba je zmienić. Tak działała komuna. Jak jest 50 na godzinę na znaku to się jedzie 50 na h a nie narzeka że stoją radary. A Panu niJakiemu już władza pod deklu uderza. I mam nadzieję że jak się wszystko po wyborach zmieni to nareszcie ich wszystkich posadzą i skończą z tą szopką smoleńską. Co to jest żeby sobie koleś na Wawel wchodził jak na swóje prywatne. To miejsce jak w Watykanie. Chciał go tam pochować to pochował a teraz wara bo tam spoczywają królowie to nie cmentarz i nie prywatna kwatera to narodowe miejsce kultu. Nie ma wstępu choćby nie wiem co. Trzeba było sobie na cmentarzu go pochować.

 • aniol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 09:26 ~aniol

  Jak to jest tak naprawde juz bylo tyle przekretow przez ostatnie lata a to paliwa,kielbasy stare,sol do posypywania jezdni,budynki prywatyzacja,alkohole,autostrady,Lasy,papierosy,narkotyki i cicho winnych brak albo jak ostatnio na sali rozpraw rozchorowal sie nagle,jak to sie ma do prawdy czy wszyscy tacy swieci i czysci aniolowie,o co my sie tych ludzi czepiamy jak niewinni.

 • AJS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 09:18 ~AJS

  Gdzie niektóre komentarze to bździny, zaś w miejscu głowy to już nie kapusta, a sam głąb.
  Nienawiść, frustracja, zawiść, zaściankowość, głupota a czasami kretynizm. Wiadomo co drugi Polak to najlepszy lekarz, finansista, pracownik i dyrektor w jednym, nauczyciel i najsprawiedliwszy sędzia prawnik i ten z boiska. To są cechy dupka polskiego

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »