Informacje

13.05.2017 20:05 komisja weryfikacyjna

Gronkiewicz-Waltz nie zmienia zdania, PiS ostrzega przed konsekwencjami

SERWISY:

- Komisja weryfikacyjna ma charakter niezgodny z konstytucją. Na wezwanie organów legalnych, na przykład prokuratury, sądu czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zawsze się stawię - powiedziała w sobotę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

To pytanie wraca jak mantra: czy Hanna Gronkiewicz-Waltz stawi się przed komisją weryfikacyjną? Patryk Jaki, szef komisji mówił w piątek na antenie TVN24, że nie chciałby składać wniosków o przesłuchanie prezydent przez prokuraturę.

- To jest jego problem, co on chce, a czego nie - w sobotę piłeczkę odbiła prezydent Warszawy.

"Nie będę tego akceptować"

- Komisja ma absolutnie charakter sprzeczny z konstytucją - powtórzyła Gronkiewicz-Waltz. Według niej wynika to między innymi z opinii Rzecznika Praw Obywatelskich i Sądu Najwyższego. - Nie stawię się przed organem, który nie ma charakteru konstytucyjnego - zaznaczyła.

- Niestety po rozmontowaniu Trybunału Konstytucyjnego przez PiS, czego szczególnym dowodem jest wypowiedź profesora Lecha Morawskiego (...), nie mam gdzie tego (konstytucyjności komisji weryfikacyjnej - red.) sprawdzić, w związku z tym się nie stawię - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że komisja to innego typu organ niż komisja śledcza. - Komisja śledcza jest zawsze konstytucyjna. Sama się stawiałam na komisji śledczej, jeśli chodzi o prywatyzację PZU. A ta komisja (weryfikacyjna - przyp.) jest absolutnie niekonstytucyjna i nie będę, że tak powiem jako prawnik, tego akceptować - zapewniała.

Pytana o to czy stawienie się przed komisją nie byłoby dla niej szansą, żeby przeciąć spekulacje i przedstawić sprawę reprywatyzacji ze swojego punktu widzenia, powiedziała: - Od tego są prokuratura i sądy, i CBA. Zawsze na wezwanie organów legalnych, zgodnych z konstytucją się stawię.

Opozycja ostrzega

Jednak politycy obozu rządzącego ostrzegają Hannę Gronkiewicz-Waltz przed konsekwencjami takich działań. Zarzucają jej stawianie się ponad prawem.

- W tej ustawie, która dotyczy badania reprywatyzacji w Warszawie, jest możliwość zastosowania kary grzywny - komentuje Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta, ocenia, że to źle, jeżeli urzędnik samorządowy, wysoki rangą prezydent deklaruje, że nie będzie wypełniał prawa. - Bo komisja weryfikacyjna, to ciało, które powstało po uchwaleniu ustawy - mówił.

Opozycja widzi w powołaniu komisji rozgrywkę polityczną, a nie chęć wyjaśnienia dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. - Komisja weryfikacyjna nie jest ciałem konstytucyjnym, wiemy o tym dobrze - powtarza Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej.

- Dla PiS-u mieszanie porządków prawnych to jedno, a drugie to robienie czegoś w rodzaju polowania z nagonką przy okazji na tego typu polityków, jak prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jest gratką z której nie chcą zrezygnować - mówi Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Za nieobecność kara

W ubiegły piątek weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną, która ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości. W czwartek na jej szefa został powołany wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który zapewnił, że można już składać wnioski o zbadanie przez komisję konkretnych nieruchomości.

Komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości) albo ją uchylić i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Komisja może też stwierdzić, że decyzja reprywatyzacyjna została wydana z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.

Komisja może wstrzymywać postępowania innych organów, np. sądów oraz wpisywać w księgach wieczystych ostrzeżenia o toczącym się jej postępowaniu. Może też przyznawać od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej. Od decyzji komisji przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

kz/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kontroler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 15:03 ~kontroler

  pani hania - sama jest beneficjentem zlodziejskiej reprywatyzacji i dawno powinna sie podac do dymisji, ale trzeba jeszcze usunac niewygodne "kwity" wiec działa....

 • mojepoparcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 12:32 ~mojepoparcie

  Brawo Hanka! Tak trzymaj!!!

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 10:05 kraczor

  RODOWITY WARSZAWIAK~RODOWITY WARSZAWIAK

  PANI HANIU TAK TRZYMAĆ NIE UDAŁO IM SIĘ Z METROPOLIA TO KOMBINUJA JAK TU ZDOBYĆ WARSZAWĘ ODE MNIE MA PANI 100 PROCENT POPARCIA POZDRAWIAM

  to może zgłoś się za nią do odsiadki.

 • svd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 08:53 ~svd

  hgw pójdzie siedzieć

 • RODOWITY WARSZAWIAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2017 21:55 ~RODOWITY…

  PANI HANIU TAK TRZYMAĆ NIE UDAŁO IM SIĘ Z METROPOLIA TO KOMBINUJA JAK TU ZDOBYĆ WARSZAWĘ ODE MNIE MA PANI 100 PROCENT POPARCIA POZDRAWIAM

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »