Informacje

23.04.2015 15:37 kontrowersje wokół działki przy ul. Focha

Gronkiewicz-Waltz: nie wycofam się
z lokalizacji pomnika smoleńskiego

SERWISY:


Ratusz zadeklarował, że nie zgodzi się na budowę biurowca tuż przy planowanym pomniku smoleńskim. Chcą tego spadkobiercy dawnych właścicieli tego terenu. Grożą nawet, że będą domagali się wielomilionowego odszkodowania. To kolejny kłopot z roszczeniami na tym terenie. Mimo tego prezydent Warszawy zapowiedziała, że nie wycofa się z lokalizacji monumentu.

Kontrowersje dotyczą działki u zbiegu ul. Focha i Trębackiej. Decyzją Rady Warszawy, na części tego terenu ma tam stanąć pomnik smoleński. Z kolei do działki z nim sąsiadującej są roszczenia dawnych właścicieli. Jak podało radio RMF FM, chcą oni postawić tam biurowiec, który miałby przysłonić przyszły monument.

"Obszar objęty ochroną"

Czy władze miasta wydadzą na to zgodę?

- Ten obszar nie ma uchwalonego planu zagospodarowania, więc najpierw trzeba by złożyć wniosek o warunki zabudowy. Ale żaden do nas nie wpłynął - powiedział Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

I od razu zaznaczył, że urząd nie zgodzi się na zabudowę tej działki. - Obszar jest objęty ochroną i konserwator nie zgodzi się na postawienie tam budynku. To oznacza, że nie zostaną również wydane warunki zabudowy zezwalające na taką inwestycję - tłumaczył w rozmowie z tvnwarszawa.pl Milczarczyk.

Rzecznik nie chciał komentować doniesień o tym, że spadkobiercy dawnych właścicieli mogą żądać 17 mln zł odszkodowania w związku z brakiem zgody na postawienie biurowca. - Nie ma żadnych wyliczeń, które pozwoliłyby mówić o jakichkolwiek kwotach - przekazał Milczarczyk.

Gronkiewicz-Waltz: nie wycofam się

W czwartek do sprawy odniosła się też prezydent Warszawy.  - W tym miejscu, nie ulega wątpliwości, że żaden konserwator nie zgodzi się, żeby cokolwiek tam było. Mamy drogę, ta droga to jest cel publiczny, nigdy tam nie planowaliśmy, żeby cokolwiek tam stanęło, bez względu na to, jakie są roszczenia. Pozostanie pas drogi, jak do tej pory - powiedziała dziennikarzom prezydent stolicy.

Pytana przez dziennikarzy, czy wycofa się z lokalizacji pomnika na rogu Trębackiej i Focha, powiedziała, że nie. - Nie wycofuję się, dlatego że to jest przez większość osób zaakceptowana lokalizacja, tych, które oczywiście chcą pomnika - zadeklarowała.

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak wyjaśnił, że na działce, o która wnioskują byli właściciele, znajduje się droga publiczna. - Najprawdopodobniej postępowanie, oczywiście nie będę przesądzał, skończy się decyzją odmowną zwrotu, dlatego, że póki co jeszcze droga publiczna jest celem publicznym i terenów pod drogami nie zwracamy - powiedział Jóźwiak.

Będą chcieli 17 mln zł?

Przedstawiciel spadkobierców, którego cytowało w środę radio RMF FM, zapowiedział, że będzie się domagać od miasta odszkodowania w wysokości nawet 17 mln złotych. Na tyle wycenił straty wynikające z niemożliwości budowy biurowca.

- Nie wiem, co opowiada publicznie pan mecenas, ale nie ma mowy o żadnym odszkodowaniu. Oddamy tam to, co da się zwrócić w naturze. Przypominam, że część przedwojennej nieruchomości to dziś droga publiczna, która nie podlega reprywatyzacji. Sprawa jest w śródmiejskim biurze architektury - skomentował na łamach "Gazety Stołecznej" Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami w ratuszu.

Kolejne roszczenie

Wcześniej informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że do terenu, na którym ma stanąć sam pomnik, także są również roszczenia. Między innymi dlatego radni Śródmieścia negatywnie zaopiniowali jego lokalizację. Miasto miałoby zapłacić za ten teren 5 mln zł odszkodowania.

To nie wpłynęło na decyzję Rady Warszawy, która - głosami radnych PO - przyjęła uchwałę o postawieniu pomnika u zbiegu Trębackiej i Focha. Jak donosiła "Stołeczna", część radnych rządzącej partii nie chciała zagłosować "na tak". Zadziałała jednak dyscyplina klubowa.

Sporna lokalizacja

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z reprezentantami części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - sygnatariuszami skierowanego do niego w październiku ub.r. listu w sprawie budowy pomnika. W spotkaniu uczestniczyła także prezydent Warszawy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o lokalizacji na rogu ul. Trębackiej i Focha - między pl. Piłsudskiego a Krakowskim Przedmieściem. Jak zaznaczyła, taka lokalizacja została zaakceptowana przez przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy wzięli udział w spotkaniu u prezydenta.

Prezydent stolicy zapowiedziała na sesji rady miasta, że pomnik powinien pojawić się na skwerze w ciągu dwóch lat.

Komorowski ocenił, że "to ładne i godne miejsce".

Dyskusja o pomniku światła

Niedawno część rodzin nie zaakceptowała tej lokalizacji. Wrócił pomysł budowy pomnika światła na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim.

Hanna Gronkiewicz-Waltz porównała ten pomnik do "pomysłu z wiecu NSDAP".

Eksperci i komentatorzy ostro krytykowali prezydent.

Budowę pomnika światła wykluczył też Stołeczny Konserwator Zabytków. - Krakowskie Przedmieście to twór skończony. Powstanie nowego pomnika wymagałoby usunięcia innego monumentu - powiedział Piotr Brabander.

ran,PAP/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 11:18 ~Max

  Gołym okiem widać że chodzi o wydbienie 17 baniek od skarbu Państwa a nie żaden pomnik... CBA powinno zbadać związki "spadkobierców" z HGW

 • Sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 11:37 ~Sawa

  Jak tak patrzę na działania pani Gronkiewicz to widzę, że nie ogarnia ona Warszawy. Pomnik w takim miejscu to policzek w twarz PiSu i nie tylko, a o to przecież chodzi. Poza tym zarządzać Warszawą powinna osoba bezpartyjna.

 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 15:10 ~patriota

  To nie jest godne miejsce dla tego pomnika,jeśli mamy go stawiać byle gdzie ,aby tylko postawić, to nie budujmy go wcale.

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 07:43 ~zenek

  pełna nazwa tego pomnika będzie brzmiec: "Pomnik Kompleksu Smoleńskiego Jarosława Zbaw Polskę Kaczyńskiego"

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 07:32 ~Robin Chłód

  qqqqq~qqqqq

  Ja tylko jednego nie jestem w stanie zrozumieć - skąd taki upór, żeby ten pomnik wcisnąć akurat tutaj? Żeby nie było - Krakowskie Przedmieście też nie jest moim zdaniem idealnym miejscem (reprezentacyjny trakt nie został stworzony dla takich uroczystości jak kolejne miesięcznice i rocznice - jest tam po prostu za ciasno na takie tłumy).
  Ale niech mi ktoś wyjaśni, co stoi na przeszkodzie, żeby postawić ten pomnik dokładnie po przeciwnej stronie biurowca Metropolitan? Mamy tam wielki plac gotów zmieścić dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi, a przy okazji ładny park w tle, który z pewnością dodałby pomnikowi więcej powagi niż bloczek w tle...


  A po co ci kolejny pomnik? Jeden, na Powązkach, to za mało? Ci ze Smoleńska to zwykłe ofiary katastrofy lotniczej. Inne ofiary katastrofy, z Lasu Kabackiego, upamiętnia jedynie skromna tablica, na głazie w miejscu katastrofy.

 • tak jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 07:25 ~tak jest

  joanna~joanna

  Tu nie bedzie zezwolenia na biurowiec, a obok stoi nowoczesny biurowiec.
  W tym przypadku wlasciciele nie moga odzyskac mienia, nie moga dostac odszkodowania, brak im odpowiedniej "mamusi"?
  A przy placu Zamkowym powstal potworek, ktory nie pasuje bryla do reszty, zmienia wyglad placu. Zezwolenie wyszlo z Ratusza, pomogla mamusia.
  Gdzie jest konserwator?
  Czy nie wystarczy pomnik duzy, kosztowny na Powazkach?
  Miasto jest az tak bogate?


  No właśnie!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2015 22:17 ~jar


  stonka~stonka

  Jak widzimy na załączonym obrazku, poszanowanie własności prywatnej w Polsce to fikcja.
  Nemo~Nemo


  albo antynomia....

  Gronkiewicz Waltz i uczciwość to oksymoron.

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2015 21:12 ~Nemo

  stonka~stonka

  Jak widzimy na załączonym obrazku, poszanowanie własności prywatnej w Polsce to fikcja.
  Gronkiewicz Waltz i uczciwość to oksymoron.

 • zwawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2015 19:12 ~zwawy

  Z tymi biurowcami to już kompletny idiotyzm. Zwłaszcza w tym miejscu. Ale wiadomo, chodzi o kasę, wtedy wartości krajobrazowe i zabytkowe się nie liczą.

 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2015 17:11 ~joanna

  Tu nie bedzie zezwolenia na biurowiec, a obok stoi nowoczesny biurowiec.
  W tym przypadku wlasciciele nie moga odzyskac mienia, nie moga dostac odszkodowania, brak im odpowiedniej "mamusi"?
  A przy placu Zamkowym powstal potworek, ktory nie pasuje bryla do reszty, zmienia wyglad placu. Zezwolenie wyszlo z Ratusza, pomogla mamusia.
  Gdzie jest konserwator?
  Czy nie wystarczy pomnik duzy, kosztowny na Powazkach?
  Miasto jest az tak bogate?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »