Informacje

08.02.2017 21:37 sprawa działek na Pradze Południe

Gronkiewicz-Waltz: nie przyjęłam
żadnej korzyści majątkowej

SERWISY:

Nie przyjęłam korzyści majątkowej wskazanej w zawiadomieniu, które trafiło do prokuratury ani jakiejkolwiek innej - oświadczyła w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak podkreśliła, jest gotowa do podjęcia współpracy z prokuraturą.

Oświadczenie prezydent Warszawy zostało wystosowane w związku z wszczęciem przez Prokuraturę Okręgową Warszawa – Praga postępowania w sprawie przyjęcia w nieustalonym miejscu w 2008 roku korzyści majątkowej w kwocie 2,5 mln zł przez prezydenta Warszawy lub jego zastępcę.

Sprawa ma związek z nieruchomością, na której są ogródki działkowe na Saskiej Kępie. Postępowanie zostało wszczęte po wezwaniu stołecznego radnego, członka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jana Śpiewaka.

"Kroki prawne"

"Nie przyjęłam korzyści majątkowej wskazywanej w ww. zawiadomieniu, ani jakiejkolwiek innej. Gotowa jestem do podjęcia koniecznej współpracy z prokuraturą" - napisała prezydent w oświadczeniu.

Podkreśliła, że po licznych postępowaniach administracyjnych i sądowych, finalnie Sąd Okręgowy w Warszawie w 2016 roku stwierdził nieważność umowy sprzedaży praw i roszczeń nieruchomości na Saskiej Kępie, a miasto nie musi zwracać tej nieruchomości ani wypłacać za nią odszkodowania.

"Fakty te wprost przeczą logice przyjętej w zawiadomieniu pana Jana Śpiewaka, iż działam na szkodę m. st. Warszawy. Twierdzenia zawarte w tym zawiadomieniu oraz wielokrotnie podawane w dniu dzisiejszym w przestrzeni medialnej, jakobym przyjęła korzyść majątkową, noszą cechy bezprawnego zniesławienia mojej osoby" - dodała prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że rozważa również podjęcie kroków prawnych mających na celu ochronę jej dóbr prawnych.

Wstrzymali prace nad planem?

Jak Śpiewak w rozmowie z PAP podkreślił, że zawiadomienie złożył na podstawie kilku przesłanek:

- Pierwsza sprawa to fakt, że nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Przez 10 lat Hanna Gronkiewicz-Waltz - mimo licznych apeli mieszkańców, radnych, ekspertów - nie uchwaliła, nie chciała uchwalić planu zagospodarowania przestrzennego, który by przeciął możliwość spekulowania tymi gruntami. To obecnie są działki, tereny zielone i takimi terenami zielonymi powinny pozostać - powiedział.

- Druga sprawa, to kwestia skargi (na decyzję uchylającą zwrot terenów na Saskiej Kępie - PAP), którą złożyła pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Występowała niejako w imieniu osób, które chciały przejąć tę nieruchomość - ocenił.

I doda: - Trzecia sprawa: w lipcu przeczytałem wpis na blogu, który prowadzi były pracownik tej spółki deweloperskiej, która miała być beneficjentem tego zwrotu i zawiadomiłem CBA, ponieważ ta sytuacja sprawiała wrażenie takiej, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa przy załatwianiu tej sprawy ze strony ratusza - dodał.

Pytany o kwotę 2,5 mln zł korzyści majątkowej, którą miała przyjąć prezydent lub wiceprezydent Warszawy odpowiedział, że jest to kwota, którą podał autor bloga, na którym opublikowano doniesienia o nieprawidłowościach - Robert Prystrom. Jak podkreślił Śpiewak, sam nie wie, czy kwota ta jest wiarygodna oraz czy wiarygodny jest sam Prystrom, dlatego złożył zawiadomienie do prokuratury.

- Nie jestem w stanie ocenić wiarygodności tego człowieka. Wiem, że istnieje, wiem, że pracował dla tej spółki i to tyle. Jako radny miałem obowiązek - jako że wiele rzeczy wskazywało, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa - i złożyłem takie zawiadomienie - powiedział.

Informacje o śledztwie skomentował zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz:

PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • POPSL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2017 13:01 ~POPSL

  To jest nas dwoje ja też nie przyjął żadnych korzyści majątkowych.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 16:01 ~sss

  Kot~Kot

  Co??? Łapówka??? - Nigdy!!!...Chyba że upominek...

  ... albo jakaś kamieniczka...

 • miecio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 15:54 ~miecio


  Pan P~Pan P

  § 1. Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem.
  Wprost~Wprost

  Zgoda ale najwyraźniej coś jest na rzeczy. Za często HGW przewija się w prasie wraz ze zwrotami "reprywatyzacja", "kamienica" itd.

  Głupi przykład ale nie widać wobec HGW oskarżeń, że np. jest alkoholikiem albo przemytnikiem narkotyków. Widać o to podejrzewana nie jest.

  Nie ma dymu bez ognia...

  Ależ ty zaślepiony jesteś ( co 8 lat rządów tego pseudo rządu zamydliło już doszczętnie) Przecież wystarczy popatrzyć jak się tymi swoimi szponami trzyma żeby tylko rządić , ale dla kogo ? Dla warszaiakow? Nie dla siebie i tylko dla swoich. Tej babie to nawet z oczu tak ładnie patrzy że ja zostawie to bez komentarza , że są jeszcze ludzie którzy by tę babę bronili, żal . A co z ,,jej'' dzielnicą też wporządku jest że ja wogóle ma i z jakiej racji - też na pewno wszystko z godnie z ich prawem

 • iro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 14:43 ~iro

  Co za bzdura. Jak była prezesem NBP zarabiała setki tysięcy miesięcznie. Nie pamiętam ile dokładnie. Całe życie stanowiska tak płatne, że w pale się nie mieści. Ta i wzięła łapówkę coby Kaczor z Ziobrą się ucieszył? Państwo policyjne i tyle. Mamy ty Rosję, Białoruś, Koreę Północną itd. Sami sobie premie dają z podatków, ale to nie kradzież przecież oficjalnie i legalnie. Ryżykowi też darowizna się należy, ale przecież to nie kradzież, tylko darowizna...

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 14:14 ~Wprost

  Pan P~Pan P

  § 1. Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem.

  Zgoda ale najwyraźniej coś jest na rzeczy. Za często HGW przewija się w prasie wraz ze zwrotami "reprywatyzacja", "kamienica" itd.

  Głupi przykład ale nie widać wobec HGW oskarżeń, że np. jest alkoholikiem albo przemytnikiem narkotyków. Widać o to podejrzewana nie jest.

  Nie ma dymu bez ognia...

 • mowa ciała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 14:11 ~mowa ciała

  Mówi że nie przyjęła a na tym zdjęciu ma taką minę jakby przyjęła.

 • Pan P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 12:05 ~Pan P

  § 1. Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem.

 • Kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 12:03 ~Kot

  Co??? Łapówka??? - Nigdy!!!...Chyba że upominek...

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 10:06 ~Kracho

  Nie przyjęłam żadnej korzyści majątkowej, wysoki sądzie.

 • grażka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 10:06 ~grażka

  Czytając niektóre komentarze mam wrażenie, że w tym kraju można każdego oskarżyć o cokolwiek, nawet o zbrodnie wojenne, nie mając przy tym ani cienia dowodów.

  Nie liczy się żadna prawda obiektywna, żadne fakty lub jakiekolwiek dowody (obciążające lub odciążające). Wystarczy ideologiczne tło i nienawiść do danej osoby.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »