Informacje

28.08.2013 15:44 "na czyj koszt ta kawa?"

Gronkiewicz-Waltz na urlop?
"Nie wiemy, po co się huśta"

SERWISY:

Warszawska Wspólnota Samorządowa ma wątpliwości, kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz wykonuje czynności związane z funkcją prezydenta Warszawy, a kiedy uczestniczy w kampanii referendalnej. Dlatego proponuje, by prezydent na czas kampanii wzięła urlop.

Na środowej konferencji prasowej przed stołecznym ratuszem szef sztabu referendalnego WWS Grzegorz Wysocki powiedział, że ma wątpliwości, czy środki finansowe i materialne wykorzystywane przez prezydent Warszawy nie służą kampanii referendalnej.

- Pani prezydent uczestniczy w różnych konferencjach, spotkaniach. Nikt z tego powodu nie będzie toczył sporu. Natomiast wątpliwości budzi na przykład fakt rozdawania warszawiakom kawy w metrze (...) Na czyj koszt była rozdawana ta kawa? Czy pani prezydent, jak się huśta na huśtawce, to huśta się, bo są to zadania własne prezydenta Warszawy, czy czasem jest to kampania referendalna? - pytał Wysocki.

Bezpłatny lub wypoczynkowy

Ocenił, że sytuacja byłaby najczystsza, gdyby prezydent Warszawy na czas kampanii wzięła urlop bezpłatny lub wypoczynkowy.

W apelu do prezydent przedstawiciele WWS przypominają przepisy ustawy o referendum lokalnym. - Apelujemy do pani prezydent o nieprowadzenie kampanii referendalnej na terenie urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek podległych. Apelujemy o korzystanie z mienia m.st. Warszawy, w tym urządzeń technicznych, pomieszczeń wyłącznie odpłatnie na swój własny koszt. Apelujemy, by wszelkie działania PR-owskie, które mają przekonać warszawiaków, że pani prezydent jest dobrym prezydentem, finansowała z własnych środków, a nie ze środków publicznych - zaznaczył pełnomocnik komitetu referendalnego WWS Marek Makuch.

Kto w komisjach obwodowych?

Według WWS do pracy w obwodowych komisjach referendalnych nakłaniani są miejscy urzędnicy. - Jako reprezentanci Hanny Gronkiewicz-Waltz w komisjach powinni pojawić się członkowie PO, zwolennicy jej polityki. Zmuszanie urzędników, by pracowali w komisjach, jest w naszym przekonaniu pewnym nadużyciem - powiedział Makuch.

W skład komisji obwodowych do spraw referendum, zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego będzie wchodzić osiem osób: czterech członków zgłoszonych przez inicjatora referendum, czterech przez prezydenta Warszawy. W komisji miejskiej skład będzie 12-osobowy.

Przedstawiciele WWS zaapelowali do warszawiaków o udział w referendum oraz o zgłaszanie się do obwodowych komisji referendalnych z ramienia WWS. - To wydarzenie na skalę ogólnopolską (...) Udział w referendum jest rzeczą najważniejszą, bez względu na to, czy jest się zwolennikiem, czy przeciwnikiem polityki pani Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział Makuch.

Referendum w październiku

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób. Koszty przeprowadzenia referendum pokryje miasto.

Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli większość opowiedziałaby się za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz, jej mandat wygasłby wraz z ogłoszeniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa.

Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) "niezwłocznie" wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta.

Obejrzyj wywiad z prezydent Warszawy wyemitowany w programie "Fakty po Faktach" TVN24:

 

Spin doktorzy pomogą Hannie Gronkiewicz-Waltz:

PAP/b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Floh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 13:29 ~Floh

  Odnoszę wrażenie Panie Guział, że Pan też powinien wziąć urlop i to nie wypoczynkowy, tylko BEZPŁATNY, bo zajmuje się Pan nie tym co do Pana należy. Pana też pochłania bez reszty sprawa referendum, prowadzi Pan kampanię referendalną przeciw HGW! Kto zapłaci za to wszystko? Marzyłoby mi się, żeby zapłacił Pan z własnej kieszeni, bo Warszawa ma ważniejsze wydatki niż Pana tupanie nóżką!
  Nie ma tu znaczenia czy popieram HGW czy nie, bo ja zwyczajnie mam dosyć Pana wypowiedzi, Pana marudzenia, stękania, jęczenia! Nie pójdę na referendum, bo dla mnie to obrzydliwe marnotrawstwo publicznych pieniędzy! A ja jako finansista bardzo tego nie lubię!
  Więc uszanuj innych i przestań człowieku już mówić!!!

 • ebj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 10:37 ~ebj

  To jest miły gest za utrudnienia. Boicie się, że okazala się czlowiekiem ?

 • cyber_tux

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 09:59 ~cyber_tux

  A to dobre, Guział to pewnie jest na urlopie od kilku miesięcy. I występuje w TV w czasie prywatnym, podpisy zbierał po godzinach, i tak dalej.
  A kandydaci na miejsce prezydenta m.s. to sami bezrobotni.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 09:36 ~pozdrawiam

  mieszkaniec~mieszkaniec

  Niech nie generuje kosztów i idzie na bezpłatny urlop.

  bezsensowne referendum na rok przed wyborami, to jest dopiero generowanie kosztów...

 • ciekawe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 08:39 ~ciekawe

  Zastanawiam się czy to całe referendum to nie jest zasłona dymna przed prawdziwymi problemami tego kraju.
  Dlaczego tyle się nie pisze o horendalnej dziurze budżetowej, zmianach kodeksu pracy, rosącym bezrobociu - to są najważniejsze problemy.
  Czasami mam wrażenie jakby te wszystkie środowiska polityczne działały w jakimś porozumieniu, a konflikty były sztuczne - tak tylko aby odwrócic uwagę. Przecierz od niemal 20 lat to są ciągle te same osoby.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 08:35 ~mieszkaniec

  Bezpłatny urlop - najlepsze rozwiązanie. Skoro tyle osób poparło referendum, niech puści stołek, bo mieszkańcy nie sa zadowoleni z jej usług jako prezydenta miasta. Niech nie generuje kosztów i idzie na bezpłatny urlop.

 • życzliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 08:02 ~życzliwy

  Przed poprzednimi wyborami wzięła długi urlop + zaległy urlop. Dobrze jej to zrobiło. Wróciła młodsza o 20 lat. Bez jednej nawet zmarszczki, usta młode i pełne, oko i brew podniesiona, włos gęsty i kruczy, zęby białe, kibić smukła, garsonki nowe i do nowej figury pasujące. Cuda można zdziałać na urlopie. Chłopaki dobrze jej życzą. Urlop jest potrzebny, bo ostatnio coś kiepściej z tym wyglądem. Przemęczona czy co? Rano słania się w metrze z zaspanymi mieszkańcami. Na kawie ciągnie. Urlop jest bezwzglednie konieczny.

 • ObSerwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 07:55 ~ObSerwator

  Gdy w stolicy w 2006 r. rządził komisarz Marcinkiewicz i kandydował na prezydenta Warszawy PO też chciało, by wzął urlop. Fortuna kołem się toczy.

 • Monty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2013 22:38 ~Monty


  Zenon~Zenon

  HGW juz DZIEKUJEMY i zegnamy OZIEBLE. Glosowalem na kogo innego a ze HGW jest z PO to wyniki wyborow byly zapewne znowu na RUSKICH serwerach to zostaly sfalszowane na jej korzysc.
  LILKA~LILKA

  PROSZĘ MÓWIĆ WE WŁASNYM IMIENIU!

  Mówię we własnym imieniu : HGW już dziękuję i żegnam ozięble.

 • ixi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2013 22:38 ~ixi

  xxzz~xxzz

  A Guział brał urlop jak zbierał podpisy pod wnioskiem o referendum?

  Bardzo chciał, ale zgubił długopis i nie miał jak napisać wniosku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »