Informacje

29.01.2016 20:15 przez godzinę odpowiadała na pytania

Gronkiewicz-Waltz kontra internauci. Pierwszy taki czat. O co zapytali?

SERWISY:


Zanieczyszczenie powietrza było głównym tematem pierwszego, facebookowego czatu Hanny Gronkiewicz-Waltz. Internauci chcieli wiedzieć, co władze stolicy robią, aby walczyć ze smogiem. Ale różnorodność poruszanych problemów była znacznie większa.

"Stan powietrza w Warszawie jest często gorszy niż w samym Pekinie" – zauważył jeden z internautów. Zadający pytania często skarżyli się na brak strategii i bierność miasta w tej sprawie. Pisali, że problem smogu narasta, co potwierdzają alarmujące dane dla stolicy. "Nie wystarczą działania pozorne" – ostrzegali.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że sytuacja nie jest tragiczna: "W ciągu ostatnich lat jakość powietrza w Warszawie poprawiła się 2,5-krotnie". Prezydent stolicy starała się też udowodnić, że wbrew pozorom, ratusz wcale nie bagatelizuje problemu. Przypomniała o próbach ograniczania ruchu samochodowego, unowocześnieniu transportu publicznego na mniej szkodliwy dla środowiska, budowie dodatkowych parkingów "Parkuj i Jedź" i przyjęciu przez radę miasta Programu Gospodarki Niskoemisyjnej. "Został powołany też nowy oddział straży miejskiej, który odpowiedzialny jest za kontrole środowiska, w tym szczególnie kontrole jakości powietrza i źródeł powstawania zanieczyszczeń" – argumentowała.

Internautów takie tłumaczenia jednak nie satysfakcjonowały. "Dlaczego nie ma darmowej komunikacji miejskiej w trakcie ataków smogu, mimo Pani obietnic z listopada?" – nie poddawał frontu radny Śródmieścia Jan Śpiewak. Pytanie pozostało jednak bez odpowiedzi.

Walka ze smogiem za pieniądze z mostu

W rozmowie nie zabrakło też jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich tygodni, czyli budowy mostu Krasińskiego. Podczas czatu ujawnili się przeciwnicy inwestycji. Powoływali się na badania Barometru Warszawskiego, z których wynika, że most nie znajduje się na liście priorytetów warszawiaków.

Jeden z internautów zaproponował, aby fundusze przeznaczone na most przeznaczyć na walkę ze smogiem. "Na nowy most ma iść 700 mln złotych, a na walkę ze smogiem 0,5 mln. Za 700 mln można by wymienić piece węglowe, które nas trują, i podłączyć mieszkania do centralnego ogrzewania. Kiedy zmienią się priorytety ratusza?" – pytał, co również pozostało bez odpowiedzi.

Problem z nielegalnym parkowaniem

Kolejnym problemem, na który internauci często zwracali uwagę jest niewłaściwe parkowanie. Skarżono się, że kierowcy zostawiają swoje samochody na chodnikach i trawnikach. Dewastują zieleń i utrudniają swobodną komunikację pieszym. "Straż Miejska nie reaguje" – pisali. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że uczuli służby porządkowe na ten problem. Nie zagwarantowała jednak, że on zniknie. "Oprócz sankcji finansowych ważna jest solidarność mieszkańców i presja społeczna. Na jeden samochód nie może przypadać jeden strażnik. Zwrócę uwagę Straży Miejskiej, że mieszkańcy domagają się zdecydowanego działania" – odpowiedziała.

Padło też pytanie o dopuszczenie motocykli na buspasy? "Poproszę Biuro Drogownictwa i Komunikacji o przeanalizowanie dopuszczenia motocykli" - odpisała prezydent Warszawy.

Gdzie oświadczenie majątkowe dyrektora?

Zainteresowanie internautów wywołało także oświadczenie majątkowe Marcina Bajko, a właściwie jego brak. Bajko jest dyrektorem Biura Gospodarki Nieruchomościami. "Nie wydaje się Pani dziwne, że tak wysoki urzędnik decydujący o zwrotach wartych setki milionów złotych nie podpisuje sam decyzji i nie publikuje oświadczenia majątkowego?" – pytał jeden z uczestników czatu.

"Dyrektor podlega takim samym regułom jak inni. W imieniu prezydenta podpisują decyzje pracownicy upoważnieni do wydawania decyzji administracyjnych" – odpowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz i dodała, że dyrektor podlega takim samym regułom, jak wszyscy. Przyczyny braku oświadczenia nie zostały jednak wyjaśnione.

Oprócz wymienionych tematów, internauci pytali m.in. o reprywatyzację, wycinkę drzew czy brak miejsc w stołecznych przedszkolach. Nie wszystkie pytania doczekały się odpowiedzi. "Niestety czasu zabrakło, bo spieszę się na Bal Mistrzów Sportu. Do następnego razu" – poinformowała w krótkim filmiku opublikowanym po zakończeniu czatu.

Piątkowy czat na Facebooku był pierwszym w historii ratusza tego typu spotkaniem z warszawiakami.


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zamiejska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2016 19:37 ~zamiejska

  Ależ mnie ten decio rozśmieszył. Ma do HGW pytanie o bazar na Trockiej. Wypisuje jakieś bzdury o setkach handlarzy pozbawionych pracy i 50 tysiącach mieszkańców pozbawionych miejsca zakupów. Tam jest 100 bud, z czego połowa pusta. Szczury mają spokojne miejsce do rozmnażania się. Handlarze zebrali ogromnym wysiłkiem 2500 podpisów i to osób z różnych stron miasta. Gdzie te 50 tysięcy kupujących?
  Miasto powinno przedstawić handlarzom listę wolnych lokali użytkowych do wynajęcia i wolne miejsca na innych bazarach.To byłoby gospodarskie i racjonalne zachowanie. Jeżeli HGW wywali miliony na tymczasowy bazar, to dopiero się zacznie. Budowa tymczasowego bazaru, który kosztuje wiele milionów? To dopiero niegospodarność i to podobno za unijną forsę. Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie decio ma parking na te tłumy kupujących?

 • smutny fakt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2016 13:38 ~smutny fakt

  Chaos inwestycyjny przejawiający się zabudowywaniem pod dyktando firm deweloperskich naturalnych kanałów napowietrzających centrum miasta oraz wszelkich wolnych powierzchni - skwerów, placyków. W konsekwencji, został zablokowany naturalny proces napływu do centrum świeżego powietrza z zielonego otoczenia miasta. Jeżeli do tego dodamy stale powtarzane plany zabudowy Placu Defilad, czyli ostateczną likwidację POMPY CIEPLNEJ, która w zamyśle urbanistów projektujących odbudowę miasta miała realizować funkcję usuwania do górnych warstw atmosfery wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń wraz z powietrzem nagrzanym nad kamienną i betonową płaszczyzną Placu. Dodatkowo, wspomniane "pompowanie" w górę powietrza w centrum miasta miało (i ma nadal) za zadanie wymuszać napływ świeżego powietrza z zielonego otoczenia miasta.
  O zaśmiecaniu centrum nikomu (prócz deweloperów) do niczego (prócz ich zysków) niepotrzebnych wieżowców generujących drastyczny wzrost natężenia ruchu drogowego - już nawet w kontekście powyższego nie ma co wspominać.

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2016 13:22 ~taka prawda

  Znalezione, jakże trafne:

  Obsesyjna likwidacja przez Ratusz (i nie dotyczy to wyłącznie obecnej ekipy HGW choć jej w głównej mierze) dużej ilości terenów zielonych oraz poza nimi setek i tysięcy drzew (vide - ul. Świętokrzyska, vide - Ogród Krasińskich) pod różnymi pretekstami jak kolidowanie z instalacjami podziemnymi czy "wycięte drzewa kolidują z założeniem urbanistycznym parku" tak jakby o jakości parku decydowała nie ilość i rodzaj drzew w nim rosnących ale to czy rosną one "pod sznureczek". A przecież to właśnie zieleń miejska ma bardzo duży udział w oczyszczaniu powietrza w mieście.

 • pieszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 19:22 ~pieszy


  Yogi~Yogi

  A kogo proponują na stanowisko prezydenta miasta ci, którzy tak mozolnie wpisują swoje oczekiwania odejścia HGW ? Ciekaw jestem, bo w ostatnich wyborach główny konkurent wystawił żenująco słabego kandydata. Zmienić tylko po to aby był "nasz" ? Wpisujecie za "srebrniki" czy z przykonania ? Chciałbym poznać wasze argumenty .
  Zasługi~Zasługi

  Nie wiem jak inni, ja wypisywał bym chętnie za srebrniki, ale, kurczę, nikt mi nie proponuje, a dużo traci, bo klawiaturę mam niezłą. Argumenty przytaczamy od lat, HGW zamiast dbać o interesy miasta, dba wyłącznie o SWOJE SPRAWY : Finanse swoje i swoich znajomych, a inne rzeczy olewa. Skraca trasy komunikacyjne, wszędzie pcha durne ścieżki rowerowe, które w zimie każe odśnieżać, zamiast chodników. W każdy weekend miasto jest nieprzejezdne, bo Hańcia organizuje kolejny maraton, utrudnia jazdę samochodów po mieście, próbuje umieścić w autobusach i tramwajach śmierdzących meneli - no, same zasługi! Chcesz więcej ?


  Święte słowa.

 • Zasługi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 17:59 ~Zasługi

  Yogi~Yogi

  A kogo proponują na stanowisko prezydenta miasta ci, którzy tak mozolnie wpisują swoje oczekiwania odejścia HGW ? Ciekaw jestem, bo w ostatnich wyborach główny konkurent wystawił żenująco słabego kandydata. Zmienić tylko po to aby był "nasz" ? Wpisujecie za "srebrniki" czy z przykonania ? Chciałbym poznać wasze argumenty .

  Nie wiem jak inni, ja wypisywał bym chętnie za srebrniki, ale, kurczę, nikt mi nie proponuje, a dużo traci, bo klawiaturę mam niezłą. Argumenty przytaczamy od lat, HGW zamiast dbać o interesy miasta, dba wyłącznie o SWOJE SPRAWY : Finanse swoje i swoich znajomych, a inne rzeczy olewa. Skraca trasy komunikacyjne, wszędzie pcha durne ścieżki rowerowe, które w zimie każe odśnieżać, zamiast chodników. W każdy weekend miasto jest nieprzejezdne, bo Hańcia organizuje kolejny maraton, utrudnia jazdę samochodów po mieście, próbuje umieścić w autobusach i tramwajach śmierdzących meneli - no, same zasługi! Chcesz więcej ?

 • Od sztuki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 17:41 ~Od sztuki


  ewa~ewa

  Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów. Widać to na każdym kroku. Mądrze i rozważnie zarządza Warszawą i oby jak najdłużej. Poprawiło się wszystko: komunikacja, ścieżki rowerowe, miasto jest czyste, sprzątanie przez ekipy czyszczące odbywa się każdego dnia. Przybywa obiektów służących każdemu z nas. Co trzeba mieć w głowie żeby narzekać na p. Gronkiewicz?
  waw~waw

  No tak, ścieżki rowerowe.
  Najważniejsze ścieżki rowerowe!
  O miasto jest sprzątane, no nie wiemy w co całować!
  Przybywa obiektów, np donic, wyciętych drzew, Miejskiej toalety z 5 milionów i pasów na jezdni, po 1 milionie każdy!


  Trzeba mieć w głowie pytanie, ile tym razem wyniesie od sztuki stawka za wpisy wychwalające HGW. Ona też już zauważyła, że trollowanie w intrernecie to dobra propaganda.

 • mira

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 17:26 ~mira

  jakos nie lubie tej kobiety ona nadaje sie na prezydenta jak ja na ksiedza

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 14:53 ~ddd
  ewa~ewa

  Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów. Widać to na każdym kroku. Mądrze i rozważnie zarządza Warszawą i oby jak najdłużej. Poprawiło się wszystko: komunikacja, ścieżki rowerowe, miasto jest czyste, sprzątanie przez ekipy czyszczące odbywa się każdego dnia. Przybywa obiektów służących każdemu z nas. Co trzeba mieć w głowie żeby narzekać na p. Gronkiewicz?
  Kamil~Kamil


  Rozum, trzeba mieć rozum.
  yet~yet


  Hahaa...
  "Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów."
  No tak, Veturilo, kaczkomaty, itp. a rodzinny interes się kręci! ;)
  Bhawo Wy!!!
  Wypiękniało~Wypiękniało

  A co trzeba mieć w głowie, żeby tak jawnie podlizywać się HGW ? Parę rzeczy zostało zrobione, nie powiem, ale rozmaite bezsensowne inwestycje, nietrafione budowy, na przykład przeróbka doskonałego ronda na zwykłe skrzyżowanie, nie dbanie o zabytki, spartolenie Świętokrzyskiej, obstawienie całego miasta ohydnymi plastikowymi donicami, a przede wszystkim niszczenie mieszkańcom każdego wolnego weekendu przez blokowanie miasta rozmaitymi imprezami - to jest głównie dorobek HGW i jej przydupasów.

  Dodam, pogrom drzew.

 • dustinsensor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 14:18 ~dustinsensor

  Też martwi nas jakość powietrza w Warszawie, dlatego budujemy własny czujnik pyłów PM10 i PM2.5, bo naszym zdaniem stacji pomiarowych jest za mało, w wielu miastach dane spływają z dużym opóźnieniem.

  http://dustinsensor.com
  http://facebook.com/dustinsensor

 • Wypiękniało

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 13:48 ~Wypiękniało  ewa~ewa

  Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów. Widać to na każdym kroku. Mądrze i rozważnie zarządza Warszawą i oby jak najdłużej. Poprawiło się wszystko: komunikacja, ścieżki rowerowe, miasto jest czyste, sprzątanie przez ekipy czyszczące odbywa się każdego dnia. Przybywa obiektów służących każdemu z nas. Co trzeba mieć w głowie żeby narzekać na p. Gronkiewicz?
  Kamil~Kamil


  Rozum, trzeba mieć rozum.
  yet~yet


  Hahaa...
  "Warszawa rozkwitła i wypiękniała za jej rządów."
  No tak, Veturilo, kaczkomaty, itp. a rodzinny interes się kręci! ;)
  Bhawo Wy!!!

  A co trzeba mieć w głowie, żeby tak jawnie podlizywać się HGW ? Parę rzeczy zostało zrobione, nie powiem, ale rozmaite bezsensowne inwestycje, nietrafione budowy, na przykład przeróbka doskonałego ronda na zwykłe skrzyżowanie, nie dbanie o zabytki, spartolenie Świętokrzyskiej, obstawienie całego miasta ohydnymi plastikowymi donicami, a przede wszystkim niszczenie mieszkańcom każdego wolnego weekendu przez blokowanie miasta rozmaitymi imprezami - to jest głównie dorobek HGW i jej przydupasów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »