Informacje

10.01.2017 13:30 PREZYDENT KRYTYKUJE RZĄD

Gronkiewicz-Waltz dostrzegła smog:
to nie jest "problem teoretyczny"

SERWISY:

Dwóch dni potrzebowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, by odnieść się do problemu smogu w Warszawie. "Istnieje i jest niebezpieczny" - napisała na Facebooku. Po czym skrytykowała rząd.

Komentarz Gronkiewicz-Waltz nawiązuje do słów ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł kilka dni temu w radiu TOK FM ocenił smog jako "problem teoretyczny".

Prezydent Warszawy przekonuje, że ratusz od lat walczy o czyste powietrze w mieście. "Dowody to całkowita modernizacja taboru i rozwój sieci rowerowej. Ostatnia decyzja o darmowych przejazdach dla uczniów, modernizacja sieci ciepłowniczej, czy dotacje dla energii odnawialnej" - wymienia.

Podkreśliła, że jako prezydent miasta chce robić jeszcze więcej, ale nie ma do tego instrumentów. Odpowiedzialnością za ich brak obwinia obecny rząd i ostro krytykuje PiS. Między innymi za "kuriozalną ustawę o ochrony przyrody" pozwalającą na wycinkę drzew bez pozwolenia. Przepisy te wyszły z ministerstwa środowiska, pomyślnie przeszły przez parlament i zostały już podpisane przez prezydenta.

Krytycznie o działaniach rządu

Wycinka to nie wszystko. "Ten rząd nie jest nawet w stanie ustalić norm dla pieców, na co wystarczyłoby zwykłe rozporządzenie. Nie potrafi zmienić ustawy o drogach publicznych, by dać w końcu samorządom swobodę decydowania o tym, jak kształtować lokalny transport i politykę mobilności" – punktuje Gronkiewicz-Waltz.

Zaleca premier Szydło, że jeśli naprawdę chce zająć się problemem, powinna wycofać się ze szkodliwych ustaw i natychmiast wprowadzić odpowiednie normy. "Niech nie zabija legislacyjnie branży energii odnawialnej, tylko zacznie ją wspierać. Niech daje samorządom efektywne instrumenty do działania w walce o czyste powietrze. Pani Premier! 500+ nie może być odszkodowaniem za życie w kraju o najgorszych parametrach jakości powietrza w Unii Europejskiej" – pisze prezydent stolicy.

Pierwszy taki apel

Beata Szydło zapowiedziała we wtorek, że rząd zajmie się problemem smogu w przyszłym tygodniu. O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Zadanie to zostało przekazane wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Gronkiewicz-Waltz nie bez złośliwości zasugerowała w swoim wpisie, że wątpi w powodzenie tych planów. "Obawiam się, że temat smogu szybko się rozmyje i skończy się na pięknej prezentacji w programie Power Point" - podsumowuje.

To pierwsza oficjalna i tak stanowcza reakcja prezydent na smog. Do tej pory głos w tej sprawie zabierał głównie jej zastępca Michał Olszewski.

Aktywiści z Miasto Jest Nasze nieustannie krytykują ratusz za całkowitą bierność w tej sprawie.

W mediach społecznościowych przypominają, że Warszawa to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. "Podziękujcie za to Hannie Gronkiewicz-Waltz i jej zastępcy Michałowi Olszewskiemu. To oni, gdy dwa lata temu zaczynając walkę o uznanie smogu za problem pisaliśmy, że w Warszawie bywa jak w Pekinie , zarzucali nam manipulację. I robili PRowe uniki, zamiast wziąć się do roboty. Jak się dziś czujecie?" – pytali we wtorek.

Obecne działania ratusza (np. dni z bezpłatną komunikacją, informowanie o smogu w internecie) uważa natomiast za niewystarczające. CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE.

Co może rząd?

Walka ze smogiem leży jednak nie tylko po stronie samorządów, ale przede wszystkich – władz centralnych. O tym, jak ważne jest ich zaangażowanie mówił na antenie TVN24 Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Działacze PAS domagają się od rządu Beaty Szydło m.in. szybkiego wprowadzenia norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2017 08:21 ~zniesmaczony


  dy9ir4~dy9ir4

  Korki na mostach jak były tak są.
  A pani HGW zadowolona z siebie...Wybuduje most dla ...rowerów...hahahaha
  Rafał~Rafał


  No i dobrze. Poszerzanie dróg i budowa nowych mostów dla samochodów nie zmniejszy korków tylko zwiększy ruch samochodowy.


  Chyba pożegnałeś się z rozumem, pisząc,
  że poszerzanie dróg i brak mostów nie ma wpływu na korki.

  A już planowanie zwężania niektórych ulic i zwężenie już części z istniejących, to jest DYWERSJA.

  Ulice buduje się na dziesięciolecia, i chciał nie chciał, ludzi przybywa aut również, i czy chcemy czy nie to ludzie ci jakoś do swoich mieszkań muszą się dostać, "czasem swoim samochodem". Patrz pomysł zwężania np. ul.Kondratowicza na której są korki nawet w sobotę i niedzielę. Poza tym plany tak generalnych i nieprzemyślanych przyszłościowo zmian, istniejących i funkcjonujących ulic to wyrzucanie tak brakujących na inne potrzeby pieniędzy.
  Czy tak postępują PRAWDZIWI GOSPODARZE I WŁAŚCICIELE? Nie swoje pieniądze wydaje się lekką ręką.

 • panparagraff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2017 00:10 ~panparagraff

  dy9ir4~dy9ir4

  Korki na mostach jak były tak są.
  A pani HGW zadowolona z siebie...Wybuduje most dla ...rowerów...hahahaha


  Duże ulice będą zwężane, przejścia naziemne pojawią się w miejscu podziemnych i będzie więcej stref płatnego parkowania. Zacznij się przyzwyczajać.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 22:17 ~Rafał

  dy9ir4~dy9ir4

  Korki na mostach jak były tak są.
  A pani HGW zadowolona z siebie...Wybuduje most dla ...rowerów...hahahaha


  No i dobrze. Poszerzanie dróg i budowa nowych mostów dla samochodów nie zmniejszy korków tylko zwiększy ruch samochodowy.

 • dy9ir4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 19:27 ~dy9ir4

  Korki na mostach jak były tak są.
  A pani HGW zadowolona z siebie...Wybuduje most dla ...rowerów...hahahaha

 • k_m_u

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 18:41 ~k_m_u

  Dokładnie tak Ile razy trzeba się teraz przesiadać?

 • fff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 17:35 ~fff

  sdvsdv~sdvsdv

  "decyzja o darmowych przejazdach dla uczniów" bo uczniowie rozbijają się samochodami.

  Żeby nie było w autobusach miejsca dla kierowców :)

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 17:13 ~warszawiak

  Kto wydał zezwolenia na zabudowę kanałów napowietrzających Warszawę? Kto ZAKORKOWAŁ Warszawę bus-pasami? Kto rozwalił komunikację miejską tak, że bez 2 - 3 przesiadek nie da się nigdzie dojechać? Ktoś tu z kogoś usiłuje robić głupka?!

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 16:43 ~Rafał

  Z całym szacunkiem do p. Gronkiewicz-Waltz, ale rząd p. Szydło zaprzysiężono dopiero 16 listopada 2016 r. A ja się pytam, co zrobił rząd Platformy Obywatelskiej podczas dwóch kadencji, by walczyć ze smogiem? Dlaczego rząd PO nie wprowadził norm?

  Nie pochwalam ustaw dot. środowiska wprowadzanych przez obecny rząd, ale te nie pogorszyły nagle powietrza w kraju. Złe powietrze w Polsce nie przyszło wraz z zaprzysiężeniem rządu p. Beaty Szydło. Obecna sytuacja to wieloletnie zaniedbania poprzednich rządów!

  Palenie czymkolwiek w piecach, sprowadzanie samochodów-rzęchów z zachodu, które tam nie mogły już jeździć z powodu zbyt dużej emisji spalin, a także inne czynniki powodują ciągłe pogarszanie się powietrza w kraju.

  Teraz, zamiast się kłócić o to, kto jest winien, rząd wraz z samorządami powinni zacząć działać. Jeden dzień bezpłatnej komunikacji miejskiej na miesiąc to zbyt mało.

 • Kocur warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 16:39 ~Kocur warszawski

  Widzę, że Pani Prezydent zaczyna od ostrej rozgrywki politycznej... I na tym pewnie poprzestanie, niestety. No może dorzuci trochę PR-u, ale to sytuacji nie uzdrowi...

 • swietlik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 16:22 ~swietlik

  Pani Prezydent chyba zapomniała, że jest co najmniej tak samo odpowiedzialna za problem smogu jak obecna ekipa, w sumie te parę lat rządów PO powinno było wystarczyć aby wprowadzić wszystkie proponowane w apelu rozwiązania. Poza tym przyczyną smogu jest nie ustawa "o wycince drzew" ale piece i moim zdaniem wadliwa ustawa śmieciowa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »