Informacje

14.11.2017 07:15 PO RAZ KOLEJNY WYSTAPIŁA DO ZIOBRY

Gronkiewicz-Waltz domaga się delegalizacji ONR

SERWISY:

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wystąpiła do ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego - poinformował ratusz.

"Organizacje nawołujące do nienawiści ze względów narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych, zgodnie z Konstytucją RP, nie mogą legalnie manifestować. Dlatego Prezydent m.st. Warszawy kolejny raz wnosi do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego" poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza w komunikacie prasowym przesłanym w poniedziałek.

Służby prasowe ratusza przypomniały w nim, że "przeciwdziałając rozpowszechnianiu skrajnych idei głoszonych przez Obóz Narodowo-Radykalny" prezydent Warszawy zwróciła się w maju br. do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o zainicjowanie delegalizacji ONR.

Sześć miesięcy bez odzewu

"W piśmie przedłożonym do szefa resortu zawarte zostały przykłady, z kilku ostatnich lat, kiedy to członkowie ONR byli skazywani przez sądy za nawoływanie do nienawiści na tle wyznaniowym, ksenofobię, a także propagowanie ustroju faszystowskiego. Niestety wniosek przez sześć miesięcy nie doczekał się rozpatrzenia" - czytamy w komunikacie.

Jak poinformowano w nim, w przededniu Dnia Niepodległości prezydent stolicy ponownie zwróciła się do ministra z prośbą o podjęcie kroków prawnych, wskazując m.in., że "propagowane przez ONR treści od tamtego momentu nie tylko nie zmieniły swojego negatywnego przekazu, ale też nie zmniejszyły swojej skali".

Słowa prezydent Warszawy - podkreślono w komunikacie - niestety znalazły swoje pokrycie w atakach m.in. na obcokrajowców, które w ostatnich miesiącach wydarzyły się w stolicy. - Odpowiedzialność za to spoczywa na nas i to nas oceni historia. Jeszcze raz apeluję o podjęcie kroków, które ukrócą znoszenie haseł "Polska dla Polaków", bo jesteśmy centrum Europy Środkowej i każdy w naszym kraju ma prawo czuć się godnie, a przede wszystkim bezpiecznie - mówi Gronkiewicz-Waltz cytowana w komunikacie.

"Biała Europa"

W sobotę ulicami Warszawy i Wrocławia przeszły marsze organizowane przez środowiska narodowe z okazji Święta Niepodległości. W stolicy w marszu przeszło - jak szacuje policja - około 60 tysięcy osób.

Uczestnicy marszu oprócz polskich flag, biało-czerwonych opasek z kotwicą Polski Walczącej, emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny" trzymali także inne transparenty.

Na niektórych z nich można było przeczytać: "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów". Skandowano hasła: "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm", "Precz z lewactwem", "Polska katolicka, nie laicka".

W poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji, powiedział że funkcjonariusze dopatrzyli się mogących naruszać prawo symboli. – W tych sprawach, niezależnie od tego, kto był organizatorem i jakie to było zgromadzenie, już zostały podjęte decyzje, żeby wszcząć postępowania, przekazać materiały, który będzie sukcesywnie przekazywany do prokuratury - mówił Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

Protest przed ratuszem

Dwa dni po marszu, przed stołecznym ratuszem zgromadziło się kilkadziesiąt osób, wśród nich kobiety, które trzymały czarne parasolki układające się w napis "stop faszyzmowi". Uczestnicy podkreślali, że przyszli przed ratusz, bo - w ich ocenie - urząd miasta również nie zrobił nic, aby zapobiec sobotnim wydarzeniom.

Lider organizatorów akcji, czyli Obywateli RP stwierdził, że na marszu powinni być obserwatorzy urzędu miasta. - Ich obecności żądaliśmy od prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Powinni na widok przestępstw, których tam nastąpiło dziesiątki tysięcy, rozwiązać to zgromadzenie bandytów i rozpędzić je z użyciem wszystkich sił, którymi dysponuje jeszcze polskie państwo - mówił Paweł Kasprzak na konferencji prasowej przed stołecznym ratuszem.

PAP/md/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HUGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 21:24 ~HUGO

  a ja domagam się delegalizacji stanowiska prezydenta dla HGW..

 • rzyg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 16:12 ~rzyg

  Grejdor~Grejdor

  A ja domagam się ustąpienia HGW ze stanowiska oraz "Walk of Shame" z nią w roli głównej.

  feeeeeeeeeeee.
  Błłłłłeeeeeeeee.

 • szacun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 16:09 ~szacun
  Małgorzata~Małgorzata

  Dla komunistów faszystami byli żołnierze Armii Krajowej.
  Razem~Razem

  To było bardzo dawno. Teraz komuniści wyginęli, została tylko partia " Razem ".
  Bielańczyk~Bielańczyk


  Wcale nie wyginęli, teraz stali się zaprzysięgłymi demokratami:)

  atomowa mysz~atomowa mysz


  Dzisiejsza prawica głosi główne antysemickie hasła komunistycznej propagandy z lat -60 - narodowcy to po prostu komunistyczny mental i braki w edukacji....tak jak PZPR chcieliby wziąć wszystkich za twarz i zmusić do wyznawania jednej ideologii...

  Lewacy natomiast z radością tolerują inne poglądy. również prawicowe :)

 • NarodowyRadykał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 15:38 NarodowyRadykał

  HGW należy depenalizować.

 • kicia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 14:48 ~kicia  Jacek~Jacek

  niczego proszę nie delegalizować, tylko zastanawiać się co zrobić żeby po ulicach jeździło mniej samochodów i ludzie śmieciami w piecach nie palili.

  miłego dnia życzę :)
  dopasowane miejsce~dopasowane miejsce

  Ty może faktycznie powinieneś do tej afryki wyjechać.
  Tam będziesz miał mniej samochodów.
  Bielańczyk~Bielańczyk


  Pieców zresztą też w Afryce mniej:)  tak, tak czyste powietrze jest lewackie podobnie jak ścieżki rowerowe i szersze chodniki za to patriotyczne i prawomyślne jest palenie rac, grupowe bicie pojedynczych obcokrajowców i kobiet oraz odważne występowanie na demonstracjach z zamaskowaną twarzą...

 • atomowa mysz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 14:44 ~atomowa mysz  Małgorzata~Małgorzata

  Dla komunistów faszystami byli żołnierze Armii Krajowej.
  Razem~Razem

  To było bardzo dawno. Teraz komuniści wyginęli, została tylko partia " Razem ".
  Bielańczyk~Bielańczyk


  Wcale nie wyginęli, teraz stali się zaprzysięgłymi demokratami:)  Dzisiejsza prawica głosi główne antysemickie hasła komunistycznej propagandy z lat -60 - narodowcy to po prostu komunistyczny mental i braki w edukacji....tak jak PZPR chcieliby wziąć wszystkich za twarz i zmusić do wyznawania jednej ideologii...

 • elyta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 14:25 ~elyta

  ONR~ONR

  Domagamy sie delegalizacji HGW!!!

  Zostawcie w spokoju nasżą bogini!!!

 • Qba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 12:58 ~Qba


  Małgorzata~Małgorzata

  Dla komunistów faszystami byli żołnierze Armii Krajowej.
  Razem~Razem

  To było bardzo dawno. Teraz komuniści wyginęli, została tylko partia " Razem ".


  Dokładnie :-D

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 12:48 ~waw

  waws~waws

  Każdy kto doprowadzi do tego że faszyści nie będą maszerować w majestacie prawa - ma mój głos i myślę że dużej części Warszawy. Miasto które zostało zniszczone wyniku doktryny faszystowskiej teraz nic nie robi aby ponowny zalew nienawiści nie został odparty. A wymyśleni imigrancki którzy czekają u bram naszych miast są żałośni. Ci co mieli do nas przyjechać już dawno przyjechali. Pracują, uczą się itd

  A mój głos otrzyma ten, kto zablokuje marsze komunistów :)

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 12:40 ~Bielańczyk


  Jacek~Jacek

  niczego proszę nie delegalizować, tylko zastanawiać się co zrobić żeby po ulicach jeździło mniej samochodów i ludzie śmieciami w piecach nie palili.

  miłego dnia życzę :)
  dopasowane miejsce~dopasowane miejsce

  Ty może faktycznie powinieneś do tej afryki wyjechać.
  Tam będziesz miał mniej samochodów.


  Pieców zresztą też w Afryce mniej:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »