Informacje

12.11.2011 12:37 prezydent warszawy o zamieszkach

Gronkiewicz-Waltz:
miałam związane ręce

SERWISY:

 

- Zgodnie z prawem nie można było zakazać manifestowania w stolicy w dniu Narodowego Święta Niepodległości - powiedziała w sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według prezydent Warszawy, potrzebne są trzy zasadnicze zmiany w prawie, aby nie dopuścić więcej do podobnych zajść.

Warszawski ratusz - jak tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz - ma pomysł na nowelizację ustawy o zgromadzeniach publicznych. Projekt ma zostać skierowany do prezydenta Komorowskiego, który zapowiedział pracę nad ulepszeniem prawa.

- Chcemy, żeby zapisy z ustawy o imprezach masowych przenieść do ustawy o zgromadzeniach publicznych – wyjaśnia w TVN24 Gronkiewicz-Waltz i wymienia trzy główne propozycje: zakazać zasłaniania twarzy, zabronić organizacji różnych demonstracji w tym samym miejscu i tym samym czasie oraz zakazać używania materiałów pirotechnicznych.

Według prezydent stolicy, do wprowadzenia nowych przepisów nie trzeba zmieniać konstytucji. – Żeby jednak to się udało, "trzeba porozumienia ponad podziałami politycznymi" – apeluje.

"Nie mogę łamać konstytucji"

Prezydent stolicy podkreśliła, że nie mogła zakazać demonstracji. Przypomniała, że w ub. roku zakazała marszu "Wolne Konopie" i przegrała w WSA. - Nie może być tak, że ja jako urzędnik władzy publicznej mówię, że czegoś nie wolno - powiedziała. I dodała, że gdyby zabroniła wczorajszych manifestacji "Marsz Niepodległości" i "Kolorowa Niepodległa", przegrałaby w sądzie.

- Nie może być sytuacji, że urzędnik łamie prawo (...) nie mogę jako prezydent miasta łamać konstytucji - podkreślała Waltz.

Waltz wyjaśniała, że mając "związane ręce" miała ograniczone pole do działania. - Aby nie ułatwiać kontrmanifestacjom nie umieściliśmy na naszych stronach internetowych jaka będzie trasa. To zrobiliśmy, ja uważam w granicach prawa - mówiła. Jak podkreśliła "chcieliśmy maksymalnie uniknąć wiedzy, tych którzy dołączali zwłaszcza chuliganów, pseudokibiców, podpowiadania im gdzie mają się zgłosić, by zrobić zadymę".

Zamieszanie przez procedury

Tłumacząc zamieszanie wokół decyzji o rozwiązaniu marszu, prezydent stolicy powiedziała, że wynikło niejako z procedury. - Organizator został wezwany do rozwiązania manifestacji, niektórzy mogli to zrozumieć jako decyzję o nielegalności. Organizator odciął się od tego, co się działo, od tych, którzy przyszli z zasłoniętymi twarzami, i powiedział, że zmieni trasę, nie było już wtedy przesłanek, by tę manifestację rozwiązać.

Gronkiewicz-Waltz broni także działania policji. - Oni nie mogli zatrzymać wcześniej tych chuliganów, przecież musieli mieć jakieś powody - uważa.

"Za bezpieczeństwo odpowiada organizator"

Ewa Gawor, szefowa biura bezpieczeństwa tłumaczyła z kolei, że nie mogła wydać decyzji o rozwiązaniu marszu, ponieważ zgodnie z prawem to jego organizatorzy powinni zrobić to pierwsi.

- Za bezpieczeństwo na zgromadzeniu odpowiada sam organizator, który powinien mieć służby porządkowe. Ja pytałam o te służby organizatorów i nie dostałam żadnej odpowiedzi, ale zapewniali, że takie służby będą - stwierdziła Gawor.

Szefowa biura bezpieczeństwa tłumaczyła też, dlaczego doszło do zamieszania z decyzją o rozwiązaniu marszu. Wczoraj rzecznik prasowy warszawskiego ratusza podał, że marsz został rozwiązany. Chwilę później sama Gawor dementowała tę informację.

- Muszę tu przeprosić. To była być może nieprecyzyjna moja informacja albo kolega mnie źle zrozumiał. Ja byłam w sztabie, on w zupełnie innym miejscu i to był moment, kiedy policja poprosiła nas, żebyśmy zwrócili się do organizatorów o rozwiązanie zgromadzenia ze względów bezpieczeństwa. Ja przekazywałam te informacje i być myć może zostałam źle zrozumiana - powiedziała Gawor.

I dodała, że organizator odciął się od chuliganów i zapowiedział, że to nie są ich ludzie. - Na wniosek organizatorów uczestnicy marszu opuścili Plac Konstytucji, więc nie było powodów do decyzji o rozwiązaniu - tłumaczyła szefowa biura bezpieczeństwa.

Ponad 200 osób zatrzymanych

Po piątkowych zamieszkach do komend na Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie i Woli w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariuszy i uszkodzeniem mienia doprowadzono w sumie 210 osób. Wśród zatrzymanych są obcokrajowcy (92 obywateli Niemiec, 1 obywatel Hiszpanii, 1 obywatel Węgier i 1 obywatel Danii).

Z wstępnych ustaleń wynika, że podczas zamieszek zdewastowano 14 radiowozów, a z 40 poszkodowanych policjantów mających lekkie obrażenia 22 udzielono pomocy medycznej.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • adolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 14:52 ~adolf

  Wszyscy jadą na Gronkiewicz-Waltz, a sami ją wybraliście podczas wyborów....
  ech polaczki, polaczki...

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 14:43 ~Aga

  ...cytat HGW: "...władza nie może przegrywać.." - wypowiedź z 13,11,2011 - godz 14:40 - TVN24

  Ładna dyktaturka...

 • Roderyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 14:41 ~Roderyk

  HGW jak zawsze dała ciała, by nie napisać, że pewnej części ciała... zresztą jak zawsze...
  Do sprzedarzy SPEC'u to nie miała zwiazanych rąk, ale gdy coś trzeba zrobić i trochę popracować, to ona ma zwiazane rece...
  Pieniądze łatwo sie przytula...
  Teraz HGW ma problem, bo musi kogoś wywalić ze stołka dla przykładu, a ciezko będzie, bo to wszystko rodzinka i znajomki...

 • szkoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 14:31 ~szkoda

  Politycy , urzędnicy w Polsce łamią prawo unijne na każdym kroku. Art. 12 Karty Praw Podstawowych mówi o pokojowym gromadzeniu się. Od paru dni wiadomo było , że nie będzie to spotkanie pokojowe. Nigdy nie jest przestrzegany art.41 , ten o dobrej administracji . Poszła pani w ilość a nie jakość . Tak wiem , tak jest w całej Europie bo media robią młodym ludziom wodę z mózgu ale to my mogliśmy zacząć od początku . Być przykładem . Wygrały pieniądze i władza a nie wartości.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 14:06 ~gosc

  Hanna Nic Nie Mogę pozdrawiam Panią .
  Poza tym powiedziała Pani , że władza nie może przegrywać . Jakież to butne i pyszne Hanno .

 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 13:29 ~Magda

  Hania Ty nigdy nic możesz... Po co nam taka Pani Prezydentowa co nic nie może ?

 • hania-rodowita polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 13:11 ~hania-rodo…

  bałdzo pszepłaszam wsiśkich wałszawiaków...miałam związane łęce...

 • Zawister

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 12:23 ~Zawister

  No ,ale jak taka pani jak Ewa G. jest dyrektorem biura bezpieczeństwa, tylko dlatego, bo jej mąż był kiedyś szefem BOR-u w trakcie prezydentury Lecha Wałęsy a o bezpieczeństwie nie ma zielonego pojęcia to tak się zdarzać będzie!!!!! A HGW umie tylko serwować mieszkańcom stolicy leniwe w bufecie i PODWYŻKI!!!!!

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 11:22 ~m

  urzędnicy masowo łamią prawo w wwie - potwierdzają to setki wyroków SKO i Sądów Administracyjnych - w tej jednek sprawie jednak zabrakło odwagi (chęci) !!!
  Lech się nie bał ...

 • Birrrrrrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 11:09 ~Birrrrrrrr

  Tylko przy podwyżkach i przydzielaniu nagród, ręce pani prezydent są wolne :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »