Informacje

15.04.2017 18:57 współczesne akcenty

Groby Pańskie przypominają
o cierpiących w czasie wojen

SERWISY:


Zwracają uwagę na ludzi cierpiących w konfliktach zbrojnych na całym świecie, ukazują Chrystusa na tle ruchliwej, pełnej reklam ulicy czy metaforycznie przedstawiają łaskę bożą - tak wyglądają Groby Pańskie w warszawskim kościołach. W Wielką Sobotę czuwają przy nich wierni.


Tradycja dekorowania Grobów Pańskich i ich nawiedzania rozwinęła się w Polsce w XVI wieku. Kościół podkreśla, że ma ona wymiar religijny, symboliczny i społeczny.

Grób Pański w kościele św. Marcina przy ulicy Piwnej przedstawia m.in. fragmenty obrazów z cierpiącym Jezusem Chrystusem. Dookoła nich umieszczono kilka czarno-białych zdjęć z również cierpiącymi, płaczącymi osobami z różnych stron świata. Przed ilustracjami stanął  surowy ołtarz z desek. U jego postawy znalazł się słowa z psalmu: "Wołam do Ciebie z krańców Ziemi".

Zwracają uwagę na Aleppo

Jedna z sióstr zakonnych powiedziała PAP, że zdjęcia zwracają uwagę na cierpiące osoby z całego świata, z regionów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, takimi jak np. syryjskie Aleppo. Grób Pański, jak powiedziała, symbolizuje, że Chrystus nadal cierpi w ludziach, którzy nie mogą żyć w pokoju.

Natomiast w kościele św. Ducha oo. paulinów przy ul. Długiej Grób Pański został zaprojektowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy działają w kościelnej wspólnocie - powiedział o. Dariusz Laskowski.

- Grób to instalacja artystyczna, która przedstawia ciężkie kamienie ułożone w kształt popękanego krzyża. Te kamienie wiszą na sznurkach, które symbolizują łaskę z nieba, i nie pozwalają, by kamienie spadły na dół na ciało Jezusa Chrystusa leżące w grobie - wyjaśnił o. Laskowski. Nad grobem umieszczono słowa: "Wina już nie ciąży".

- Wiemy, że Chrystus zmartwychwstanie, pokonał śmierć, wyjdzie stamtąd, dlatego te kamienie są popękane, nie ciążą, nie zabijają. I nas także jako chrześcijan już winy nasze nie zabijają, nie ciążą, bo mamy życie w Chrystusie - powiedział o. Laskowski.

Miasto, reklamy, budynki

Z kolei Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przedstawia dużą figurę Chrystusa, u jego stóp znalazły się słynne słowa Ecce homo. Figura Jezusa stoi na tle planszy ukazującej obraz ruchliwej, miejskiej ulicy z tłumem przechodniów i reklamami na tle wysokich budynków.

Jeden z duchownych powiedział, że wygląd grobu symbolizuje obecność Chrystusa w każdym człowieku, podkreślił, że Jezus spotyka się z człowiekiem poprzez innych ludzi. - Dzisiaj bardzo często ludzie są zajęci samymi sobą, własnymi sprawami i przez to nie zauważają Chrystusa w drugim człowieku, którego mijają na ulicy - wyjaśnił.

Zgodnie z polską tradycją Groby Pańskie w kościołach buduje się na Wielki Piątek, w którym to dniu, po liturgii wielkopiątkowej, ciało Chrystusa (umieszczone w monstrancji) zostaje przeniesione do symbolicznego grobu.

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 23:07 ~nick

  Serio. Jak było ludobójstwo w Rwandzie to kościół katolicki się do niego przyczynił, a ludzi mordowano w świątyniach. Takie są fakty. A teraz najwięcej cierpią muzułmanie i nie wykorzystujcie ich zdjęć w grobie Jezusa bo oni tej religii nie wyznają.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 19:33 ~nick

  A co ma Jezus do Aleppo? Właśnie zginęło w zamachu kilkadziesiąt osób tam i to byli szyici. Cywile, muzułmanie. Jezusowi nic do tego.

 • poprawność polityczna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 19:22 ~poprawnoś…

  A nie przypominają o europejczykach i chrześcijanach, mordowanych przez muzułmanów?
  Dlaczego?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »