Informacje

15.05.2019 16:17 46 zatrzymanych

Greenpeace zasłonił siedziby PiS i PO.
Aktywiści z zarzutami zakłócania miru

SERWISY:


Zarzuty zakłócania miru domowego stawia policja kolejnym aktywistom Greenpeace, którzy zasłonili
elewacje budynków mieszczących biura Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Po wtorkowej akcji zatrzymano kilkadziesiąt osób.

- Policja zatrzymała 46 aktywistów organizacji Greenpeace, którzy protestowali we wtorek przed siedzibami PiS i PO - podała we wtorek Komenda Główna Policji. Wśród zatrzymanych jest 29 obcokrajowców.

44 osoby spośród zatrzymanych zostały osadzone w areszcie, a pozostałe dwie zwolniono po przesłuchaniu. Jak poinformowała w środę reporterka TVN24, w południe w policyjnym areszcie przebywały jeszcze 22 osoby.

- Ale, jak informuje stołeczna policja, są sukcesywnie przesłuchiwane, a po usłyszeniu zarzutu wypuszczane - sprecyzowała Ewa Paluszkiewicz. - Można się spodziewać, że w trybie pilnym, w ciągu 48 godzin, nie wszystkich uda się przesłuchać, ponieważ większość zatrzymanych - 29 osób - to obcokrajowcy różnych narodowości. Do każdego potrzeba tłumacza przysięgłego - dodała.

I zastrzegła, że jeśli do czwartkowego poranka ktoś nie zostanie przesłuchany, zostanie wypuszczony. Potem dostanie wezwanie do stawienia się w komendzie. - Wszystkie osoby usłyszą zarzuty naruszenia miru domowego, za co grozi do roku więzienia - przekazała Paluszkiewicz.

Ponadto, dwóm osobom grozi grzywna za zawieszenie transparentów bez odpowiedniej zgody.

Weszli na budynki

Protest zaczął się we wtorek rano. Działacze organizacji ekologicznej weszli z pomocą sprzętu alpinistycznego na budynki, w których mieszczą się biura partii i zasłonili ich elewacje czarnymi płachtami z napisem "Polska bez węgla 2030".

Interweniowała policja. - Pierwsze osoby są zostały zatrzymane na podstawie art. 193 Kodeksu karnego (zakłócanie miru domowego - red.). Prowadzone są czynności na miejscu. W proteście może brać ponad 20 osób - informował Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Z kolei Karol Cebula z KSP przekazał, że w czasie akcji ekologów zamknięta była ulica Nowogrodzka.

"Politycy ignorują problem"

Greenpeace, w przesłanym do redakcji oświadczeniu, tłumaczy, że obie partie "pominęły kwestię ochrony klimatu w swoich programach wyborczych i nie zaproponowały daty odejścia Polski od węgla".

Protest prowadzony był dzień po Europejskim Kongresie Gospodarczym, na którym dyskutowano o rządowym projekcie Polityki Energetycznej Polski. Jak przekonują ekolodzy, zakłada on, że ilość spalanego węgla w kraju pozostanie na niemal takim samym poziomie, jak obecnie.

"Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców. Dyskutowany wczoraj podczas EKG w Katowicach projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku to najlepsza ilustracja moralnego i intelektualnego fiaska rządu w obliczu kryzysu klimatycznego. Jednocześnie największa partia opozycyjna wciąż nie przedstawiła żadnej wiarygodnej alternatywy dla prowęglowej strategii rządu. Najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna - liderzy partii, które decydować będą o kształcie polityki klimatycznej i energetycznej - zaczęli dbać o naszą bezpieczną przyszłość" – czytamy na stronie internetowej organizacji.

Według Greenpeace, poparcie dla tego postulatu wykazuje 55 procent wyborców Prawa i Sprawiedliwości i 91 procent wyborców Platformy Obywatelskiej. "Niezależne ekspertyzy pokazują, że odejście wszystkich państw UE od węgla do 2030 roku jest możliwe" - podkreślają ekolodzy.

em/r/PAP/ab/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stop pis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2019 09:17 ~stop pis

  I bardzo dobrze że zasłonili te siedziby. ODSUŃMY OBECNY RZĄD OD WŁADZY - to co PIS ZROBIŁ WCZORAJ W SEJMIE TO PARODIA! GŁOSOWANIA Z CENZURĄ!
  Głosuj 26 maja na KOALICJĘ EUROPEJSKĄ.

 • gootek234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 14:03 ~gootek234

  AdUrbem~AdUrbem

  Oby Polska bez greenpeace i to już w 2020

  Jestem za i to już od tego roku!

 • iny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 10:23 iny

  Sami eksperci i znawcy tematu, tyle głupoty jeszcze dawno nie przeczytałem w komentarzach, szkoda mi was wszystkich, myślicie tylko co tu i teraz co dla mnie. Rozwalimy wspólnie tą piękną planetę, będzie syf, brud, dymy i śmieci. Ale teraz jest ok, ciepło i prąd w gniazdku.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 07:05 ~wkurzony

  Lobby rosyjskie byśmy przeszli na gaz i kupowali jego więcej...
  Jakoś Greenpeace nie protestuje w krajach największych trucicieli USA Rosja Chiny...!

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 23:32 ~Nikt

  środa~środa

  Czy Greenpeace zaatakuje budynki niemieckich partii? Wszak to Niemcy odpowiadają za największe emisje CO2 w UE  A jeszcze większa emisja pochodzi z oceanów. Te Niemcy to przy tym pikuś.

 • Tommi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 23:00 ~Tommi

  środa~środa

  Czy Greenpeace zaatakuje budynki niemieckich partii? Wszak to Niemcy odpowiadają za największe emisje CO2 w UE  Nie zaatakuje, bo to Niemcy ich napuszczają na nas.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 21:06 ~Wprost


  warszawiak~warszawiak

  ...
  hamengi~hamengi

  Dokładnie - popieram.
  15 maja a zimno...Ocieplenie to bzdura
  waws~waws

  Udajesz głupa czy nie rozumiesz. Ocieplenie klimatu to zmiana klimatu a nie to że będzie ci cieplej. \
  Musimy zamknąć każdą kopalnie w tym kraju - czy nam się to podoba czy nie. Nie ma wyjścia. Kto tego nie rozumie. Niech spada
  Zelus~Zelus  Kiedyś mówiono, że grozi oziębienie klimatu i snuto na ten temat katastroficzne wizje. Wystarczy przeczytać "Kongres futurologiczny" Lema, gdzie wieszczy on całkowite wychłodzenie planety i to w niedługim czasie.
  Potem ktoś wymyślił ocieplenie, bo tamta wróżba się nie sprawdziła.
  Ta wróżba się też nie sprawdziła, więc teraz mówi się ostrożniej o "zmianach klimatycznych". Zmiany takie odbywają się od zawsze, człowiek nie ma na nie żadnego wpływu, więc niektórzy chcą na tym zarobić, a inni kupią wszystko, a nawet pięknie uzasadnią, że ocieplenie nie oznacza, że będzie cieplej. Słownik języka polskiego się kłania.
  Literatura~Literatura

  Nie myl literatury science fiction z prawdziwą SCIENCE. Coś w tym musi byś, że naukowcy alarmują.
  Zelus~Zelus  Proszę Pani, każdy lubi wypić i zakąsić na cudzy koszt, naukowcy też, więc można wypić pod zmiany klimatyczne, zwłaszcza że jakieś tam zmiany się odbywają, więc zawsze można powiedzieć: "A nie mówiłem!". Wróżenie ocieplenia albo ochłodzenia było ciut bardziej ryzykowne.

  Zwłaszcza, że nawet prognozy pogody nie są w stanie zrobić na tydzień w przód (ba, czasem nawet na parę dni), a twierdzą, że wiedzą co będzie za 10 lat czy więcej.

 • środa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 20:00 ~środa

  Czy Greenpeace zaatakuje budynki niemieckich partii? Wszak to Niemcy odpowiadają za największe emisje CO2 w UE

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 19:14 ~gość  toja~toja

  Czy zrezygnujemy z użycia stali? Nie - co najwyżej przeniesiemy emisję CO2 (i zyski z produkcji stali gdzie indziej). Polska jest na 5 miejscu w Europie pod względem emisji C02, przy czym pierwsze Niemcy emitują ponad 2,5 raza więcej. Jeśli popatrzymy na Świat - jako całość - wszystkie kraje EU razem wzięte są na trzecim miejscu na Świecie, przy czym pierwsze Chiny emitują 3 razy więcej. To, że przeniesiemy emisję do Chin, Indii i USA, które mają ograniczenia emisji w głębokim poważaniu, jedynie zmniejszy konkurencyjność naszej gospodarki - CO2 nie szkodzi lokalnie, tylko globalnie - nieważne gdzie zostało wyemitowane.


  A może Greenpeace policzył ile dodatkowej emisji CO2 spowodował ich protest? Korki sięgały głęboko na Pragę.
  Zelus~Zelus


  Zelus~Zelus


  Autopoprawka: Chciałem powiedzieć, jak następuje:

  "CO2 w ogóle nie szkodzi, a nawet jest niezbędne do fotosyntezy."


  No i tu jest kłopot nikt nie myśli o innych dalekich krajach większe miasta w Chinach mają po kilkanaście milionów mieszkańców, czyli tyle co małe kraje. To, że ktoś sobie wymyśla, ograniczenie węgla w Polsce w żaden sposób nie wpłynie na poprawę sytuacji. To trochę tak jak by do samochodu spalającego 20 l/100 km wlać pół litra paliwa, coś to da, ktoś to zauważy? Kolejna spraw, skąd będzie energia w kraju kupowana z zagranicy, za co? A biedni ludzie w domkach będą dalej palić śmieciami, węgla nie będzie a zanieczyszczenie i smog tylko wzrosną.

 • Lojalna Jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 18:58 ~Lojalna Jola

  Co za bzdurna akcja. Zwłaszcza wziąwszy pod uwagę plany energetyki polskiej, które do 2030 roku mają i tak znacznie zredukować energetykę opartą na węglu. Czego oni się spodziewają po takich akcjach? Że cud energetyczno - przemysłowy się wydarzy i w ciągu dekady ot tak, powyłącza się wszystko, co tylko węglem zasilane jest? Swoją drogą bardzo ekologiczne jest wieszanie zadrukowanych, ogromnych płócien na kilkadziesiąt minut. Tylko przyklasnąć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »