Informacje

24.01.2019 09:58 Wyrok sądu rejonowego

Grażyna Wolszczak wygrała proces o smog. Państwo będzie musiało zapłacić

SERWISY:

Warszawski sąd wydał wyrok w procesie wytoczonym przez Grażynę Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd przyznał jej rację i nakazał zapłatę pięciu tysięcy złotych na wskazany przez aktorkę cel charytatywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa za niewystarczającą walkę ze smogiem w listopadzie ubiegłego roku. Domagała się pięciu tysięcy złotych zadośćuczynienia, które przekaże na cel charytatywny.

W czwartek zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd zasądził od Skarbu Państwa pięć tysięcy złotych na fundację Unicorn z Krakowa. "Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska" - uzasadnił sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

"Precedensowy wyrok"

W uzasadnieniu sąd stwierdził, że bezsprzecznie na terenie Polski występowały bardzo znaczące przekroczenia pyłów, szczególnie w okresie zimowym. Zwrócono też uwagę, że Polska należy do krajów, które na przestrzeni lat są najbardziej zanieczyszczone w Unii Europejskiej. W ocenie sądu z przepisów prawa w sprawie jakości powietrza jasno wynika zobowiązanie dla państw członkowskich UE, dotyczące dbałości o jego stan.

Zdaniem sądu nie ulega wątpliwości, że Skarb Państwa podejmował szereg działań w celu poprawy jakości powietrza, ale większość z nich była opóźniona bądź nieskuteczna. "W przepisach prawa krajowego nie zapewniono skutecznej realizacji celów dyrektywy UE. Sąd nie miał wątpliwości, że brak skutecznych działań narusza dobra osobiste powódki, w szczególności prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego oraz prawo do wolności poprzez ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu".

- Okazuje się, że można wygrać, można dochodzić swoich praw i można to robić skutecznie. Miałam lekką nadzieję, ale nie spodziewałam się, że w pełnym zakresie mój pozew zostanie uwzględniony. To precedensowy wyrok. Jestem wzruszona - mówiła po ogłoszeniu wyroku Grażyna Wolszczak.

Z kolei reprezentujący aktorkę mecenas Radosław Górski podkreślił: "To jest wyrok przełomowy w skali Polski. Spodziewam się, że zostanie złożona apelacja. Państwo powinno zrobić rachunek z ewentualnych strat, jeżeli ludzie masowo pójdą do sądu. Zaraz się okaże, że jeśli nie będzie robiło nic w walce ze smogiem, to zadośćuczynienia będą liczone w miliardach złotych".

"Mam stale poczucie zagrożenia"

Podczas pierwszej rozprawy aktorka mówiła, że jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. - W ciągu 10 lat sprawa nabiera rozgłosu. Ja czuję się coraz bardziej osaczona. Moje podstawowe prawo, czyli wolność, została ograniczona. Muszę śledzić raporty o jakości powietrza - zaznaczała Wolszczak.

- Mam stale poczucie zagrożenia. Nikt nie może wyprzeć się, że smogu nie ma. Jest coraz gorzej. To już zostało udowodnione - dodała.

Ministerstwo: najpewniej apelacja

Rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka już zapowiedział, że resort poprosi o pisemne uzasadnienie wyroku. - Ponieważ z ustnym my do końca się nie zgadzamy. Po analizie będziemy podejmować decyzję, czy będzie apelacja składana czy nie - powiedział. Ale dodał chwilę później, że "najpewniej apelacja będzie złożona po analizie".

Rzecznik zapewnił, że ministerstwo realizują wszelkie zadania zarówno dotyczące ochrony środowiska, jak i jakości powietrza w Polsce. Przypomniał, że działa program "czyste powietrze", a resort przygotował cykl spotkań edukacyjnych z mieszkańcami oraz konsultacje społeczne.

- Problem smogu nie istnieje w Polsce od roku czy od dwóch lat. Nie można go zwalczyć w ciągu jednego dnia czy dwóch. To jest proces długofalowy – powiedział.

Czy będą nowe programy dotyczące zanieczyszczenia powietrza? – Będziemy analizować sytuację. Po pierwsze musimy stwierdzić, czy będą potrzebne dodatkowe działania – odpowiedział.

Pozew wobec ratusza wycofany

Wolszczak, poza Skarbem Państwa, pozwała też władze Warszawy. Na początku stycznia wycofała jednak pozew przeciwko miastu. Jak tłumaczyła, pozew materialnie istnieje, ale nie będzie na razie procedowany.

- Daję szansę miastu, bo ekipa ma sensowne plany i jeżeli będzie wywiązywać się z ich realizacji, to zrezygnuję z roszczeń - mówiła. Na pytanie, dlaczego nie zrezygnowała z pozwu w stosunku do Skarbu Państwa odpowiedziała: "Dla mnie działania rządu są pozorne".

Pozwy w związku z niewystarczającą walką ze smogiem przeciw Skarbowi Państwa złożyli także m.in.: Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska, Mariusz Szczygieł, Katarzyna Ankudowicz. Grażyna Wolszczak jest ambasadorką kampanii "Pozywam za Smog".

"Jesteśmy regularnie truci"

Inicjatorką akcji "Pozywam za Smog" jest aktorka Katarzyna Ankudowicz. Za jej sprawą włączyli się w nią między innymi: Mariusz Szczygieł, Jerzy Sthur czy Tomasz Sadlik. Dotąd do sądów trafiały pozwy indywidualne dotyczące między innymi naruszenia dobra osobistego, jakim jest zdrowie.

Pozywający domagają się też zwrotu kosztów maseczek antysmogowych i oczyszczaczy powietrza. W przygotowaniu jest też pozew zbiorowy przeciwko państwu. Jak przekazał nam Radosław Górski, radca prawny zaangażowany w akcję, do marca dołączyć się do pozwu może każdy obywatel.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN O AKCJI "POZYWAM ZA SMOG":

PAP/kk/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • babcia benka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 09:41 ~babcia benka


  Monika~Monika

  Nie mam samochodu , czy mogę żądać od wszystkich kierowców odszkodowanie ?
  Kerowca~Kerowca

  Dam Ci buzi . Nie rob tego!

  Ale wiesz, że imiona żeńskie to obecnie nicki benusia? :)

 • wethaed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 21:57 ~wethaed

  Problem smogu nie leży po stronie Rządu lecz obywateli. Rząd nie każe kupować zbędnych rzeczy generować produkcji zbędnych rzeczy itp. Oczywiście częściowo tez się przyczynia, na przykład zatrudniając 2-3 krotnie więcej urzędników niż potrzeba, co generuje wyprodukowanie dla nich niepotrzebnych stanowisk itp. Poza tym jakie znaczenie ma smog dla zdrowia? Praktycznie żadne o ile ktoś przynajmniej 0,1% swojej uwagi na tym skupi. Ponad 99% obywateli nie potrafi oddychać, jeść, panować nad emocjami, wykrzesać z siebie odrobiny uważności, tak co do swojego postępowania, jak i obserwacji wspólnego "kawałka podłogi", aby zadbać o dobro swoje własne a o wspólnym to nawet nie warto wspominać. Największe błędy władz to brak edukacji, lub edukacja sfałszowana przez układy korupcyjne, ciągłe oszukiwanie ludzi za pośrednictwem mediów aby odwrócić uwagę od naprawdę ważnych problemów. Rzeczony problem smogu to problem kategorii poniżej promila ważności w stosunku do prawdziwych problemów. A, że sami zgodziliśmy się na władzę absolutną jakiejś antydemokratycznej KE nastawionej wyjątkowo wrogo do Polski i Polaków, to mamy taką a nie inną rzeczywistość.

 • Kerowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 20:05 ~Kerowca

  Monika~Monika

  Nie mam samochodu , czy mogę żądać od wszystkich kierowców odszkodowanie ?

  Dam Ci buzi . Nie rob tego!

 • logika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 18:02 ~logika

  wawat~wawat

  Może to nie na temat!

  Ale ja nadal widzę w Niej piękną kobietę!


  Przepraszam zgorszonych, ale to było tylko do Grażyny!!!

  Jeśli piszesz tylko do Grażyny, to o jakiej kobiecie?

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 17:28 ~wawat

  Może to nie na temat!

  Ale ja nadal widzę w Niej piękną kobietę!


  Przepraszam zgorszonych, ale to było tylko do Grażyny!!!

 • eliza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 12:13 ~eliza


  olga~olga

  Czy to ta pani parkuje swoim volvo na ścieżkach rowerowych?
  mama~mama

  Czy rowerzyści jeżdżą po chodnikach?

  Czy piesi chodza po ulicy

 • recepty idio ów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 12:01 ~recepty idio ów


  koli~koli

  proszę Sądu czy teraz każdy Polak ma składać taki wniosek?? to jest wiadome że smog nas truje, ale on truł truje i będzie truł. I jeszcze jedno wydając taki wyrok czy pytaliście czym jeździ ta pani? czym opala swój dom? bo może i ona przyczynia się do tego sogu czyli dlaczego ja mam jej płacić ??
  wawes~wawes

  TAK każdy obywatel powinien złożyć taki wniosek. Ja z pewnością złoże przekaże pieniądze na jakoś fundacje ekologiczną walczącą ze smogiem. Może ktoś w końcu się obudzi, węgiel nie jest nam potrzebny, wystarczy kontrolować auta i likwidować - przekształcać energetykę na OZE. Tylko tyle i aż tyle.


  Masz rację,
  po co nam energia?
  po co nam ciepło?
  po co nam prąd?
  i po jaką ... nam transport!

 • reblo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 11:56 ~reblo

  Czy Ktoś może wymienić z nazwiska ten skład sędziowski co tak "osądził"?

 • Misericordia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 11:39 ~Misericordia

  Dlaczego ma płacić państwo, czy smog jest jednakowy w całym kraju. Czy przypadkiem to nie samorząd odpowiada za miasto w którym mieszka pani Wolszczak. Czy nasze sądy wogóle uzasadniają takie idiotyczne wyroki. Ale w mieście są swoi. Czemu nie pozwała państwa np pięć lat temu. Czysta hipokryzja.

 • wawes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 11:15 ~wawes

  koli~koli

  proszę Sądu czy teraz każdy Polak ma składać taki wniosek?? to jest wiadome że smog nas truje, ale on truł truje i będzie truł. I jeszcze jedno wydając taki wyrok czy pytaliście czym jeździ ta pani? czym opala swój dom? bo może i ona przyczynia się do tego sogu czyli dlaczego ja mam jej płacić ??

  TAK każdy obywatel powinien złożyć taki wniosek. Ja z pewnością złoże przekaże pieniądze na jakoś fundacje ekologiczną walczącą ze smogiem. Może ktoś w końcu się obudzi, węgiel nie jest nam potrzebny, wystarczy kontrolować auta i likwidować - przekształcać energetykę na OZE. Tylko tyle i aż tyle.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »