Informacje

17.02.2019 09:07 w Muzeum Narodowym

Gratka dla fanów Picassa

SERWISY:

Pokaz barwnej ceramiki, grafiki i rysunków Pabla Picassa zorganizowało Muzeum Narodowe. Niedostępne na co dzień prace hiszpańskiego artysty ze zbiorów placówki będzie można obejrzeć do 24 lutego.

- Pokaz dzieł Pabla Picassa to wyjątkowa okazja do poznania dzieł artysty niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. Właściwie jest to wybór jego prac, ponieważ prezentujemy zaledwie połowę, tego, co posiadamy. W zasobach muzeum znajduje się bowiem 70 dzieł tego wielkiego hiszpańskiego twórcy - powiedział profesor Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Pokaz prac Pabla Picassa inauguruje cykl prezentacji zasobów muzealnych "Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie". - Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą przeszło 890 tysięcy obiektów, z których eksponowanych jest niespełna jeden procent. Reszta znajduje się w magazynach - mówił dyrektor.

- Robimy obecnie próbę odniesienia się do naszych niezwykłych zbiorów poprzez pokazy, które mają zachęcić publiczność do przychodzenia do muzeum. Oto jest przykład naszej wizji: tworzenie wizerunku muzeum bogatego w zbiory, które, naturalnie, potrzebuje nowych przestrzeni do pokazywania swoich cennych kolekcji - dodał.

Twarze i martwa natura na talerzach

Na potrzeby pokazu wybrano 10 ceramicznych talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Są wśród nich m.in. "Gołąb" - półmisek fajansowy, malowany podszkliwnie z 1948 r. i "Twarz turkusowa" - półmisek fajansowy, ryty, malowany podszkliwnie z 1948 r.

Wszystkie istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach, powstały we wczesnym okresie zainteresowania Picassa ceramiką. Późniejsze prace były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do nawet 500 identycznych egzemplarzy. 20 swoich słynnych ceramicznych prac Picasso przekazał w 1948 r. ówczesnemu dyrektorowi placówki prof. Stanisławowi Lorentzowi podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Kobieta w zakopiańskim kożuszku

Prezentowane są również grafiki Picassa, w większości litografie, w tym 14 prac z cyklu: "Kobieta w fotelu" (1948–1949). - Jego bohaterką jest Francoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia artysty, sportretowana między innymi w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuszku. Po powrocie do Francji Picasso, zafascynowany polskim folklorem, wykonał szereg grafik przedstawiających swoją partnerkę – Francoise Gilot właśnie w tym kożuszku. Swoje obrazy zatytułował "Kobieta w polskim okryciu" - powiedziała Anna Manicka, która wraz z Tomaszem Jeziorowskim jest kuratorką pokazu.

Wśród prezentowanych litografii są także martwe natury, m.in. grafika przedstawiająca dzban i owoce, najprawdopodobniej narysowana palcem na kamieniu litograficznym. Można zobaczyć też dwa barwne linoryty z 1962 r., własnoręcznie odbite przez artystę: "Popiersie kobiety w kapeluszu" (portret drugiej żony Picassa, Jacqueline Roque) i "Śniadanie na trawie" inspirowane obrazem Maneta. Eksponaty te są darem Henry’ego Kahnweilera, przyjaciela Picassa i kolekcjonera jego dzieł.

Pokazany zostanie także rysunek "Dziewczyna polska" z 1948 r., przedstawiający młodą kobietę w chuście, jedyny rysunek Picassa w zbiorach MNW.

Pokaz został zaaranżowany w dwóch muzealnych salach, których ściany zdobią murale autorstwa młodego artysty z ASP Ireneusza Rolewskiego, wśród nich jest "Bitwa pod Grunwaldem" inspirowana - jak określił prof. Miziołek - językiem Picassa.

Trzydniowa wizyta zmieniła się w dwutygodniową

Pablo Picasso, który od 1945 r. był członkiem Francuskiej Partii Komunistycznej, został zaproszony jako gość specjalny na Pierwszy Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbywał się we Wrocławiu pod koniec lata w 1948 r.

Malarz planował trzydniową wizytę w Polsce, a spędził tu prawie dwa tygodnie. Przypuszczano, że powodem opóźniającym powrót do Francji był jego paniczny strach przed lataniem. Warto wspomnieć, że Picasso wówczas pierwszy raz w życiu leciał samolotem. Na tę okazję polski rząd zorganizował dla niego prywatny samolot, pomalowany na zielono, a był nim radziecki Li-2. W podróży do Polski towarzyszył mu znany francuski pisarz i poeta – Paul Eluard.

Pokaz "Pablo Picasso. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie" odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce.

PAP/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 15:00 ~nemesis

  Prywatny samolot w PRL?? Czy autor jest normalny??

  Mógł to być najwyżej indywidualny, czarterowy przelot

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2019 16:32 ~Tomek

  Ił-2 to samolot bojowy, szturmowy przeznaczony do niszczenia celow na ziemi, li-2 to kopia amerykanskiej dc-3 zwanej dakota

 • marszand

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2019 15:09 ~marszand

  Karykatury Picassa są mocno przecenione.

 • Gołąbek pokoju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2019 14:05 ~Gołąbek pokoju

  Picasso w czasie pobytu w Polsce złożył wizytę na nowym osiedlu Koło ( Dzielnica robotnicza ) w Warszawie. zwiedzając jedno z mieszkań narysował węglem na pustej ścianie dużego gołąbka pokoju. Gospodarze, a szczególnie gospodyni nie była zachwycona tym prezentem i po wyjściu malarza zaczęła czyścić ścianę, ale rysunek trzymał się mocno, całkowicie zdarto wszelkie ślady dopiero po paru latach. Wyobraźcie sobie minę tej pani, jak się dowiedziała, ile warta była jej ściana !

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2019 11:07 ~anna

  Był to radziecki Il2 (il)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »