Informacje

28.02.2012 11:05 "Warsaw City Alive"

Graffiti zamiast zabytków. Inny przewodnik miejski

SERWISY:


Ukazał się wyjątkowy przewodnik "Warsaw City Alive". Nie znajdziecie w nim Wilanowa, Łazienek, ani Zamku Królewskiego. Jego autorzy, skupili się na pokazaniu alternatywnej sztuki w przestrzeni publicznej. Dlatego zachęcają do zajrzenia w ciemne podwórka, otworzenia zamkniętych drzwi i wejścia w podejrzane zarośla.

- Książka jest efektem trwającego ponad dwa miesiące warsztatu City Alive. Spotykaliśmy się z dziennikarzami, naukowcami i ekspertami z różnych dziedzin sztuki. Potem każdemu z 36 autorów oddaliśmy do dyspozycji kilka stron – mówi Agata Radzińska, koordynatorka projektu.

Efektem jest niemal 300-stronicowa książka zawierająca 33 subiektywnych tras po mieście. W centrum zainteresowań znalazła się sztuka w przestrzeni publicznej: graffiti, tagi, vlepki, rzeźby, pomniki. Te ostatnie autor potraktował jednak szczególnie, wybierając własnym zdaniem najbrzydsze ("Cóż za piękna brzydota").

Tego nie znajdziesz w folderach

"Klasyczne przewodniki po miastach kierują naszą uwagę na to wszystko, co godne uwagi, historycznie ważne, wyrożniające się czy unikatowe, ale zestaw tych znaczących miejsc jest stereotypowy, łatwy do przewidzenia" – pisze we wstępie antropolog prof. Wojciech Burszta. Twórcy "Warsaw City Alive" wybrali zupełnie inną drogę, niż autorzy tradycyjnych bedekerów i pocztówek. Skupili się na miejscach niedocenianych, zapomnianych i mijanych niesłusznie z obojętnością.

Obok szlaków dzielnicowych znajdujemy także tematyczne - wychodzące poza terytorialne granice. "Filmowy Street Art" pokazuje kinowe motywy na murach, "Warszawa Fanatyczna" to przegląd haseł kibicowskich, a "Zejdziemy z murów" - politycznych. Jest też szlak prowadzący przez miejscówki ważne dla warszawskiej kultury hip-hopowej.

Cenna wiedza insiderów

Opowieści różnią się też narracją. Po żoliborskim szlaku sztuki miejskiej oprowadza nas Ignacy Szpiegowski, agent Instytutu Miejskich Klimatów. Spacer po Śródmieściu przybrał konwencję artykułu w tabloidzie. Są też baśni, listy, blogi, czy osobiste wspominki.

- Cenne w tym wydawnictwie jest oparcie się na wiedzy insiderskiej. Osobiste podejście do miasta jest szalenie ważne dla zbudowania z nim ciekawej relacji. To kawałek dobrej roboty w rozpoznaniu, ale wydaje mi się, że mamy do czynienia raczej z książką o mieście, niż przewodnikiem. Przewodnik wymaga porcji praktycznych informacji, których tutaj brakuje – komentuje Bogna Świątkowska, szefowa fundacji Bęc Zmiana i jedna z prekursorek alternatywnych przewodników po Warszawie.

- To przewodnik, ale można go także czytać jak książkę obyczajową o mieście – potwierdza Agata Radzińska.

Czekając na papier

"Warsaw City Alive" w wersji elektronicznej można za darmo ściągnąć z internetu. Książka ma dwie wersje językowe: polską i angielską. Skromny nakład darmowej publikacji (500 egzemplarzy) rozszedł się błyskawicznie. Teraz wydawca, Fundacja Obserwatorium zabiega o dodruk.

- Ważne, żeby był dostępny w papierowej, bardziej użytecznej postaci. Trudno zwiedzać miasto z komputerem w dłoni – podsumowuje Świątkowska.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • frs1982

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 08:27 ~frs1982

  Super pomysł moim zdaniem-coś w sam raz dla mnie ("pracownika POM-a")...:)

 • MiM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 02:06 ~MiM

  Zrób ładniejsze bazgroły.

 • wokółcorazwiększybazar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2012 20:58 ~wokółcor…

  przewodnik po bazgrołach...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »