Informacje

19.12.2013 11:54 "na granicy globalnego szaleństwa"

Grafen pomoże leczyć raka? Sprawdzają badacze z SGGW

SERWISY:

- Grafen rodzi nowe możliwości i łączy wiele cech. Ciągle jest badany i szukamy dla niego zastosowań - mówi wynalazca dr inż. Włodzimierz Strupiński. Naukowcy twierdzą, że grafen może mieć szerokie zastosowanie w elektronice, medycynie, czy przemyśle lotniczym. Badacze SGGW sprawdzają, czy grafen może pokonać raka.

Jak mówi Strupiński ta nowa, płaska, dwuwymiarowa forma prezentuje nowe możliwości stąd ogromne zainteresowanie, "wręcz na granicy globalnego szaleństwa". - W dobie rozwoju supernowych technologii wracamy jakby do czasów alchemii, gdy odkrywamy coś absolutnie nowego i próbujemy to teraz zastosować – tłumaczy Strupiński.

"Odkrywanie absolutnie nowego"

Instytut, w którym powstał grafen nie może go jednak produkować na masową skalę.

– Jesteśmy instytutem naukowym w którym w opracowuje się nowe technologie, ale nie jesteśmy zakładem produkcyjnym i potrzebujemy wsparcia – mówi wynalazca. - Trzeba tworzyć nowe podmioty które zajmą się produkcją i rozwojem technologii – dodaje.

Projekt badawczy, który rozpoczął się 1 października, obliczony jest na 10 lat. - W ciągu dekady będziemy w stanie doprowadzić do tego, że grafen trafi do sklepów i będą się pojawiały nowe produkty grafenowenowe – przekonuje Strupiński.

Supercienki, superwszechstrony

Grafen jest sto razy mocniejszy niż stal, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło szybciej niż robi to srebro, a prąd - szybciej niż robi to krzem. Ma grubość zaledwie jednego atomu, uchodzi za jedyny w przyrodzie posiadający tylko dwa wymiary: długość i szerokość.

Polscy naukowcy z wrocławskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) wynaleźli nowatorską metodę wytwarzania grafenu na węgliku krzemu. Od 2011 r. objęta jest ona międzynarodowym patentem.

Badacze z Wrocławia już wiedzą, że dzięki grafenowi lasery są w stanie emitować  bardzo krótkie impulsy światła. To może przydać się np. producentom aut do idealnego wycinania karoserii, albo chociażby lekarzom na salach operacyjnych.

Prezerwatywa z grafenu?

Na warszawskiej SGGW trwają natomiast badania na kurzych zarodkach, czy grafen może pokonać raka. Badacze wprowadzają do jajka komórki nowotworowe, a potem grafen. Polska chwali się, że jest liderem w "grafenowej rewolucji".

Ale konkurencja nie śpi. Bill Gates już wydał miliony dolarów na stworzenie prezerwatywy z grafenu. Ma wzmocnić naturalne doznania w czasie stosunku.

wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomcioone

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 10:36 ~Tomcioone

  Udało się z rakiem kurzego zarodka grafen sobie poradzil

 • grafoalkocholik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 19:34 ~grafoalkocholik

  graf~graf

  www.graften.pl

  bardzo ciekawe

  Po co grafen z ITME. Mozna miec taniej z graftenu. I jedno i drugie jest czarne xD

 • graf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 17:53 ~graf

  www.graften.pl

  bardzo ciekawe

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 15:09 ~niko

  komedia, 2 profesorów i kilku doktorantów za 1200 zł w walącej się szopie z lat 60 śmie twierdzić, że będzie konkurować z Nokią Siemiensem czy Microsoftem, kupa śmiechu

 • brak wątpliwości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 14:29 ~brak wątpliwości

  wątpliwości~wątpliwości

  Primo dr. inż. Strupiński NIE JEST wynalazcą grafenu. Grafen "odkryli" dwaj uczeni rosyjskiego pochodzenia i dostali za to Nobla. Pan inż. Strupiński opracował selektywną metodę otrzymywania grafenu.

  Secundo, wątpliwe jest czy obecność grafenu (który jest w 100% czystym węglem) może pokonać raka. Równie dobrze zamiast grafenu można by dodać trochę sadzy (ot takiej stosowanej przy produkcji opon) lub zwykłego grafitu.


  Najlepiej to już teraz dzwoń do SGGW, żeby sobie głowy nie zawracali grafenem, bo i tak nic z tego nie będzie :)
  Podejrzewam, że przynajmniej tytuł profesora po rehabilitacji masz jeżeli z góry potrafisz powiedzieć, że szkoda czasu na badanie grafenu... Ja profesorem nie jestem, ale na tyle się orientuję, że ludzkości znane jest kilka alotropowych odmian czystego węgla, choćby diament, grafit, nanorurki... każda z nich ma inne właściwości, skład pierwiastkowy identyczny.
  Na szczęście są ludzie, którzy są skłonni zająć się zbadaniem czy faktycznie masz rację, czy nie :)

 • DSfdafaslkj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 14:27 ~DSfdafaslkj

  wątpliwości~wątpliwości

  Primo dr. inż. Strupiński NIE JEST wynalazcą grafenu....

  Właśnie miałem to napisać.
  Po drugie naprodukowanie grafenu jeszcze niczego nie daje... bo nie widzę w sklepach chętnych aby kupić 10g grafenu itd.
  Sprzedadzą się dopiero produkty.. a tych jeszcze nie wymyślono... więc na razie to bicie piany. Podobnie było z niebieskim laserem, też byliśmy jego wynalazcami .. .i co.. i kupujeemy je w DVD i bluerayach od chińczyków z tantiemami dla USA

 • wątpliwości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 13:12 ~wątpliwości

  Primo dr. inż. Strupiński NIE JEST wynalazcą grafenu. Grafen "odkryli" dwaj uczeni rosyjskiego pochodzenia i dostali za to Nobla. Pan inż. Strupiński opracował selektywną metodę otrzymywania grafenu.

  Secundo, wątpliwe jest czy obecność grafenu (który jest w 100% czystym węglem) może pokonać raka. Równie dobrze zamiast grafenu można by dodać trochę sadzy (ot takiej stosowanej przy produkcji opon) lub zwykłego grafitu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »