Informacje

07.09.2019 18:00 Kawęczyńska 12

Gościła uczniów, prokuratorów i Armię Czerwoną. Praska kamienica zabytkiem

SERWISY:

Była w niej pierwsza w powojennej Warszawie szkoła średnia dla dziewcząt, a wcześniej przesłuchiwano tam świadków i wydawano wyroki. Teraz kamienica przy Kawęczyńskiej 12 została wpisana do rejestru zabytków.

"Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków budynku położonego przy Kawęczyńskiej 12  wraz z terenem posesji i pozostałościami murowanego ogrodzenia" - poinformował Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków i opisał historię budynku.

"Szkoła tramwajarzy"

Jak podaje, pierwszym odnotowanym w księgach wieczystych właścicielem posesji przy Kawęczyńskiej 12 był Wolf Datyner, który zmarł w 1928 roku. Wtedy - w spadku - nieruchomość przejęli: Mordka Datyner, Chaim Datyner, Baruch Datyner, Lewek Datyner, Ruchla z Datynerów Menkesowa, Ajdla z Datynerów Glassowa i Złata z Datynerów Rozenwasserowa, finalnie zaś właścicielami zostali tylko Baruch i Lewek, którzy wybudowali tam budynek o nieznanym przeznaczeniu.

Ale mieli problemy finansowe i ostatecznie w 1936 roku budynek został zlicytowany – za 166 tysięcy złotych kupiła go Halina Roesner, która fabrykę zamieniła w szkołę : gimnazjum Roesnerowej nazywane potocznie "szkołą tramwajarzy" lub "tramwajówką".

"W 1938 roku została tam założona filia Gimnazjum i Liceum imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Budynek szczęśliwie nie uległ znaczniejszym zniszczeniom podczas II wojny światowej" – informuje konserwator.

W zimie z 1944/45 roku dowództwo Armii Czerwonej zajęło obiekt na główną siedzibę komendy oraz Trybunał Wojenny. Mieściła się tam również Prokuratura Warszawskiego Okręgu Wojskowego, co oznacza, że w tym miejscu prowadzono przesłuchania i wydawano wyroki.

"Dzięki staraniom władz oświatowych w styczniu 1945 roku do budynku powróciła placówka szkolna - Państwowe Praskie Gimnazjum i Liceum Żeńskie. Była to pierwsza w powojennej Warszawie szkoła średnia dla dziewcząt, gdzie obok zajęć teoretycznych uczono również gotowania i innych prac domowych" – tłumaczy konserwator i zaznacza, że w budynku kolejne placówki oświatowe funkcjonowały do 2015 roku, kiedy to został wyłączony z użytkowania.

O budynku

Kamienica jest w całości murowana, podpiwniczona, z nieużytkowanym poddaszem i płaskim dachem krytym papą.

"Od wschodu budynek osłonięty jest szpalerem wysokich drzew, od strony południowej i częściowo zachodniej działka otoczona jest ciągiem niskich oficyn, w których mieściły się szatnie i pomieszczenia gospodarcze, dalej aż do ulicy murowanym ogrodzeniem z detalem w formie płycin i pilastrów, które połączone jest z dobudówką elewacji frontowej dwuskrzydłową bramą z żelaznej blachy. Od frontu poprzedzona jest ona ozdobnymi odbojami w formie ślimacznic. Budynek w całości otynkowany jest na szaro, z pasem przyziemia fasady pomalowanym ciemnobrązową farbą" – czytamy w komunikacie konserwatora.

Jakub Lewicki zwraca również uwagę, że budynek posiada też walory artystyczne.

"Skromne wyposażenie wnętrz rekompensuje zróżnicowany układ dekoracji elewacji w postaci pionowych i poziomych podziałów oraz nielicznych, ale starannie wykonanych elementów takich jak ozdobna krata osłaniająca okno piwniczne i ornamentalne odboje przy bramie. Uzupełnieniem architektury budynku jest murowane ogrodzenie korespondujące swoim detalem architektonicznym z jego fasadą" – przekonuje.

kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nauczeni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2019 14:05 ~Nauczeni

  Tram~Tram

  Jak to w warszafce, wszystko co ma jakąś wartość historyczną musi być zapuszczone, wymazane i zaszczane po kątach

  Niestety do " warszafki " zjechały się całe tabuny wsiowych. Oni nauczeni robić za stodołą.

 • Tram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2019 10:53 ~Tram

  Jak to w warszafce, wszystko co ma jakąś wartość historyczną musi być zapuszczone, wymazane i zaszczane po kątach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »