Informacje

27.03.2014 07:04 "Otworzymy do końca roku"

Goście Kopernika zastawiają
chodniki, a parkingi zamknięte

SERWISY:


Trzy lata po otwarciu Centrum Nauki Kopernik ciągle nie udało się udostępnić efektownego ogrodu na jego dachu. Zamknięte na cztery spusty pozostają także dwa parkingi obok budynku: naziemny i podziemny. Jak zapewnia przedstawicielka CNK, obie niedogodności uda się usunąć jeszcze w tym roku.

Deficyt miejsc parkingowych w okolicy Kopernika odczuwają wszyscy, którzy przyjeżdżają tam samochodami. Ku oburzeniu mieszkańców, kierowcy okupują wszystkie okoliczne uliczki i chodniki. Brak parkingów jest także problemem dla autobusów, które ustawiają się w długim rzędzie na prawym pasie Wybrzeża Kościuszkowskiego.

Jednocześnie całkowicie puste są dwa parkingi – naziemny i podziemny – usytuowane tuż obok centrum. Na tym pierwszym marnuje się kilkadziesiąt, a na drugim - ponad sto miejsc postojowych.

Niebezpieczne rozwiązanie

W czym problem? Wjazd na parkingi zaplanowano od strony południowej (Tamki i mostu Świętokrzyskiego). Droga powrotna miała prowadzić wzdłuż budynku centrum. Sam wyjazd byłby usytuowany niedaleko głównego wejścia do Kopernika. Jednak od razu po starcie placówki w 2010 roku, ustawiły się przed nią długie kolejki.

Dyrekcja Kopernika szybko uznała, że ruch pojazdów byłby zbyt niebezpieczny dla dzieci oczekujących na zwiedzanie. - Poza tym projekt był przystosowany do innej organizacji ruchu na Wybrzeżu Kościuszkowskim - zwraca uwagę Katarzyna Nowicka, rzeczniczka CNK. Od zamknięcia tunelu Wisłostrady w sierpniu 2012 roku po awarii na budowie metra, ulica jest jednokierunkowa (ruch tylko w stronę Mokotowa), co ma uniemożliwiać wjazd na parking.

Wjazd tam, gdzie wyjazd

Dyrekcja Kopernika postanowiła w końcu, że wyjazd usytuuje tam, gdzie wjazd, czyli po południowej stronie budynku. Wymaga to jednak pewnych zmian. – Kosztem trawnika poszerzymy przejazd. Wybudowana zostanie wysepka oddzielająca wjazd i wyjazd, tak aby bezpiecznie mieściły się tam dwa samochody – precyzuje Nowicka.

Kiedy parkingi zostaną uruchomione? Jak deklaruje rzeczniczka, do końca roku. Warunkiem jest przywrócenie ruchu w dwóch kierunkach na Wybrzeżu Kościuszkowskim, co ma nastąpić po zakończeniu prac na budowie metra (według oficjalnych terminów jeszcze we wrześniu).

Jesień na dachu?

Jeszcze szybciej ma zostać rozwiązany problem dachu - ogrodu, który również nigdy nie został udostępniony zwiedzającym. Tu również poszło o bezpieczeństwo. – Konieczna jest modyfikacja obudowy kraterów oraz obniżenie lub likwidacja donic w pobliżu attyk – tłumaczy Katarzyna Nowicka.

Kopernik już raz szukał wykonawcy przeróbek, ale jedyna oferta opiewała na 900 tysięcy złotych. To trzykrotnie więcej, niż zaplanowano w budżecie, dlatego przetarg unieważniono. Na przełomie marca i kwietnia ma zostać ogłoszony kolejny. Ile tym razem placówka zamierza wydać na konieczne korekty? - Uaktualniliśmy kosztorys, ale o konkretnych sumach, przed ogłoszeniem przetargu, nie możemy mówić – ucina rzeczniczka.

Jeśli wykonawcę uda się sprawnie wyłonić Powiśle z dachu CNK będzie można podziwiać jeszcze w tym roku. - Planujemy otwarcie dachu dla odwiedzających na przełomie września i października. W tym roku będzie dostępny do końca października. Od roku 2015 dach będzie otwarty od 1 maja do 31 października – podsumowuje Nowicka.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 12:25 ~Marika

  Zamknięcie tunelu nastapiło w sierpnii a Centrum NK otwarto w 2011 i nigdy żaden parking nie został otwarty.
  A dzieci wysiadaja z autokarów na jezdnię i to cud że nikt jeszcze nie został poszkodowany.

  Natomiast zakaz wjazdu dla LPG oznacza że na parking nie moga wjeżdżać samochody na gaz

 • buleeyedcat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2014 11:03 ~buleeyedcat

  To jest żart! Powinien być ustawowy zakaz wydawania pozwolenia na budowę obiektów takich jak Centrum Nauki Kopernik czy BUW bez zapewnienia odpowiednio dużych (wielopoziomowych) i bezpłatnych parkingów dla zwiedzających!!!. Ja wiem, że w tym kraju jak już ktos ma samochód tzn. że jest burżujem i może płacić za parking i za mandaty. To jest chore, że studenci UW korzystający z BUW muszą płacić za parking. To co się dzieje przed Kopernikiem to jest śmiech. Autobusy blokujące cała ulicę!!! Ktoś w ogóle zastanawia się nad bezpieczeństwem wycieczek szkolnych. Oczywiście wszędzie można podjechać autobusem głównie 127 który jeździ rzadziej niż dawny 128 z centrum. I JEST JEDYNYM AUTOBUSEM ŁĄCZĄCYM CENTRUM Z BUWEM!!!! Warszawski koszmar

 • knoplerdorf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2014 09:17 ~knoplerdorf

  A po co tam parking?
  Po co tam jechać samochodem?
  Przecież można dojechac transportem zbiorowym lub rowerem.

 • Przyjezdny słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2014 06:19 ~Przyjezdny słoik

  A już szczytem głupoty jest postawienie jednego parkometru. Chcąc zapłacić trzeba udać się na wycieczkę. Dojść do świateł przejście na drugą stronę do parkometru i powród zajęło mi to prawie 8 minut. Na moje nieszczęście udało się mi zaparkować przy wejściu do CNK. Pozdrowienia dla rządzicieli oby znależli dobrego lekarza i dostali się do niego szybko

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 23:09 ~Nick

  A takie centrum handlowe jak np. Plac Unii ma kilkaset (!!!) miejsc parkingowych. Ale co z tego, skoro jego klienci wolą parkować na okolicznych chodnikach i zastawiać uliczki oraz garaże. Co ciekawe są to przeważnie auta kosztujące min. 150 K PLN. Typowe polactwo.

 • Auto na gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 22:51 ~Auto na gaz


  piotrek~piotrek

  a co to za znak nad wiazdem do parkingu,
  taki niby wygląda jak zakaz ruchu wszelkich pojazdów tylko w środku ma napis "LPG" - nie znalazłem takiego w kodeksie drogowym...
  oko~oko


  ten znak nic nie oznacza. Po prostu napis LPG w czerwonym kółku. Może to logo firmy, która podnajmuje część parkingu na zakład montażu instalacji, ew. może jest tam stacja tankowania?  Ta okrągła tablica z czerwoną obwódką to zachęta do korzystania z parkingu podziemnego LPG to skrót od "Lepszy Podziemny Garaż"

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 18:31 ~pozdrawiam


  pozdrawiam~pozdrawiam

  wielki obiekt, do którego walą tłumy, wycieczki z całej polski autokarami, bez możliwości dojazdu i zaparkowania prawie w centrum miasta...
  normalna sprawa w polsce, a zwłaszcza w warszawie.
  nawet P&R ze swoimi śmiesznymi parkingami na 100 aut świeci przykładem.
  ale przynajmniej było szybko, tanio i przed wyborami...

  ndof~ndof


  Wypisz wymaluj sytuacja jak wokół Muzeum Powstania Warszawskiego...


  niby tak, ale w tym przypadku nie było specjalnie co z tym zrobić bo nie był budowany od zera na pustej rzestrzeni, tylko adaptowany...

  ale też przed wyborami zasuwali ;)

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 14:08 ~oko

  piotrek~piotrek

  a co to za znak nad wiazdem do parkingu,
  taki niby wygląda jak zakaz ruchu wszelkich pojazdów tylko w środku ma napis "LPG" - nie znalazłem takiego w kodeksie drogowym...


  ten znak nic nie oznacza. Po prostu napis LPG w czerwonym kółku. Może to logo firmy, która podnajmuje część parkingu na zakład montażu instalacji, ew. może jest tam stacja tankowania?

 • wuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 14:03 ~wuj

  molo~molo

  Uzależnić wypłatę dla dyrekcji od rozwiązania proglemu z parkingami... i rozwiązanie się znajdzie raz dwa.


  wujek dobra rada

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 13:47 ~hops


  freeman~freeman

  Ręce opadają...3 lata osiem miesięcy aby wpaść na pomysł wjazdu i wyjazdu z parkingu. Prawdziwie Polska robota. Nie dziwota że tkwimy w średniowieczu infrastrukturalnym.
  żenada~żenada
  widać, że nie doczytałeś tekstu. typowe. problem wynika ze zmiany organizacji ruchu na wisłostradzie, a ta wynika z awarii związaną z budową metra. nikt nie projektował przecież CNK pod kątem awarii w tunelu. przeczytaj siedemnaście razy (i choć raz ze zrozumieniem) zanim napiszesz coś na forum. szkoda kalorii.


  co nie zmienia faktu, że bujanie się z tym ponad 2 lata to jakaś parodia. a nie teraz jak podniesiono larum, to się CNK budzi i szuka rozwiązań. przecież to jakaś kpina.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »