Informacje

26.06.2014 08:00 po odwołaniu przedstawienia w Poznaniu

"Golgota Picnic" na placu Defilad
i w dwóch teatrach

SERWISY:

Po tym, jak organizatorzy Malta Festival w Poznaniu odwołali przedstawienie "Golgota Picnic", protestuje środowisko artystyczne w całym kraju. W Warszawie sztuka nie zostanie wystawiona, ale publiczność będzie mogła zobaczyć nagranie wykonane podczas jednego z przedstawień. Dodatkowo aktorzy będą czytać tekst dramatu. Będzie też koncert.

Jak informuje TR Warszawa na swoim oficjalnym profilu w popularnym serwisie społecznościowym:

"Odpowiedzią na akt cenzury ideologicznej i zamach na wolność słowa, przekonań oraz swobodę twórczą jest oddolna akcja środowiska artystycznego, do której przyłączają się kolejne instytucje i organizacje. "Golgotę Picnic" miało zobaczyć na Malta Festival Poznań kilkaset osób, w PIKNIKU GOLGOCIE wezmą udział tysiące! W całej Polsce odbędą się czytania scenariusza, pokazy rejestracji przedstawienia, wykłady i dyskusje".

W Warszawie planowane są następujące wydarzenia:

Czwartek, 26 czerwca

- o godz. 20:00 w Teatrze Nowym odbędzie się koncert połączony z czytaniem tekstu w Teatrze Nowym przy ul. Madalińskiego 10/16. Udział wezmą aktorzy Rodrigo Garcíi: Gonzalo Cunill, Nuria LLoansi, Juan Loriente, Juan Navarro. Czytaniu tekstu towarzyszy wykonanie "Siedmiu ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu" Josepha Haydna przez pianistę Marino Formentiego.
Koszt wejściówki: 10 zł. Rezerwacja: wejsciowki@nowyteatr.org.

W piątek, 27 czerwca

- o godz. 16:00 w TR Warszawa odbędzie się pokaz rejestracji spektaklu Rodrigo Garcii "Golgota Picnic". Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie teatru w godzinach jej otwarcia. Nie prowadzimy telefonicznej rezerwacji wejściówek. Ilość wejściówek jest ograniczona. Projekcja przeznaczona jest dla widzów powyżej lat 18.

- o godz. 20.00 aktorzy warszawskich teatrów oraz Plac Defilad zapraszają na czytanie dramatu "Golgota Picnic". Wstęp wolny (plac Defilad przed wejściem głównym do PKIN).

>>> Czytaj więcej o protestach w sprawie spektaklu na tvn24.pl <<<

Oburza nie tylko w Polsce

"Golgota Picnic" to jeden z najbardziej znanych spektakli Rodrigo Garcii. Pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie.

- Reżyser przedstawia pesymistyczną wizję mieszkańca Zachodu - znudzonego, skupionego na własnej przyjemności i wygodzie. Podobnie jak Golgota jest metaforą całej męki Chrystusa, tak tytuł spektaklu "Golgota Picnic" jest metaforą męki współczesności, wyczerpania się możliwości nadania światu sensu - opisywał przed festiwalem dyrektor Malty Michał Merczyński.

Minister w obronie autonomii artystów

Sprawę skomentowała w środę w rozmowie z tvnwarszawa.pl nowa minister kultury, Małgorzata Omilanowska.

- Bardzo bym chciała, żeby w Polsce nikt nie próbował przywrócić cenzury. Jesteśmy wolnym, demokratycznym krajem. Mamy zapisy w kodeksie karnym, które chronią obywateli przed nieuprawnionymi i niezgodnymi z prawem działaniami, także artystów. Można je wykorzystać, jeśli ktoś czuje się dotknięty. Ale nie można pozbawiać artystów, twórców kultury ich autonomii i prawa do wypowiedzi - oceniła.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • LewakPolski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2014 22:29 ~LewakPolski

  mirek~mirek

  Nie dajcie się komunistą podzielić...

  Polakiem jest ten kto zna swój język ojczysty. A kto uważa, że "komunistą" znaczy to samo co "komunistom" ten jest tylko tępym jełopem, który wyciera sobie ryj patriotyzmem.

 • mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 16:10 ~mirek

  Pamiętajcie że wszyscy jesteśmy i ci co urodzili się w Polsce są Polakami.Nie dajcie się komunistą podzielić.Przestańcie stawać po stronie lewaków i prawicy,to jeden i ten sam syf na szczytach parti.Komuna nie upadła,a teraz dzielą całkiem społeczeństwo ,po przez programowanie ludzi ,systemami różnego lewacko-satanistycznego systemu onz i unii.Od wieków nic się nie zmieniło,walka trwa.Spowiedź i Jezus czeka w kościele.Kto mądry zrozumie,czas się kończy.Nie długo banki będą czipować znamieniem bestii.Apokalipsa Jana 13.Katolicy wiedzą co się dzieje,więc muszą być gnębieni,lecz Jezus powiedział,Bramy piekielne go nie przemogą.Chwała Tobie Chryste

 • KKK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 10:08 ~KKK

  Robert~Robert
  Garcia produkuje swoje wizje w oparciu o kulturę łacińską,która jest poza zasięgiem jego percepcji.Kultura łacińska jest kulturą subtelną, ciepłą, harmonijną i bardzo przyjazną.Jednym słowem naturalną.
  Produkcja Garcii to twór neurotyczny, pełen niepokoju i dysharmonii.
  Neurozę , niepokój i dysharmonię potrafi, może i wywołuje przecietny tłumok, cham i ćwok , ktoremu niedostepna jest wrażliwość Mozarta, Chopina czy Modiglianiego.
  Tak było i tak zawsze będzie.Zawsze znajdą się osoby, które pomimo słabo rozwinietego płata czołowego mózgu bedą aspirowały do miana artysty.Trudno.
  Niepokoi jednak fakt,że te tłumoki z ubytkiem kory mózgowej są sponsorowane przez ministerstwo sztuki zamiast przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  "Kultura łacińska jest kulturą subtelną, ciepłą, harmonijną i bardzo przyjazną." :)))))))))
  Aleś mnie rozbawił. Do łez.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 10:06 ~sss

  AS03~AS03

  A wystawiajcie sobie te gnioty, tylko za swoje pieniądze. Z jakiej racji mam finansować chłam który do tego obraża moje uczucia.

  Przecież cię bez biletu nie wpuścili, więc to nie za twoje wystawiają!

 • cert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 10:04 ~cert


  AS03~AS03

  A wystawiajcie sobie te gnioty, tylko za swoje pieniądze. Z jakiej racji mam finansować chłam który do tego obraża moje uczucia.
  hmmm~hmmm


  A z jakiej racji ja mam finansować świątynie, pomniki i precjoza katolików, skoro uważam że to co tam się głosi obraża moją inteligencję???
  Tak to jest w demokracji, i Ty i ja sponsorujemy wszystkich, i na tym polega wolność wyborów i przekonań. Polska nie jest krajem wyznaniowym, zrozum to.

  Raczej, uwierz w to! :) Wiara z rozumem nie ma nic współnego.

 • hmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2014 14:55 ~hmmm

  AS03~AS03

  A wystawiajcie sobie te gnioty, tylko za swoje pieniądze. Z jakiej racji mam finansować chłam który do tego obraża moje uczucia.


  A z jakiej racji ja mam finansować świątynie, pomniki i precjoza katolików, skoro uważam że to co tam się głosi obraża moją inteligencję???
  Tak to jest w demokracji, i Ty i ja sponsorujemy wszystkich, i na tym polega wolność wyborów i przekonań. Polska nie jest krajem wyznaniowym, zrozum to.

 • AS03

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2014 13:26 ~AS03

  A wystawiajcie sobie te gnioty, tylko za swoje pieniądze. Z jakiej racji mam finansować chłam który do tego obraża moje uczucia.

 • Fermionn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 15:36 Fermionn

  W tym kraju tak jest od 200 lat i nikt tego nie widzi , czarna mafia u wladzy!!

 • mardra77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 14:24 ~mardra77

  Bardzo dziękuję wszystkim pojebanym, ortodoksyjnym psuedochrześcijanom za protesty, które nieodłącznie i przy każdej analogicznej sytuacji pojawiają się w eterze. Reprezentujecie najgorsze postawy ludzkie. Człowieczeństwa w was tyle, co w świni, nie obrażając tego mądrego skądnikąd zwierzęcia. Liczę, że jako pozostałość pokoleniowa szybko zejdziecie z tego świata. Amen

 • Leszard

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 08:44 ~Leszard

  A ja jestem chrześcijaninem i chcę mieć możliwość oglądania wszelkich dzieł inspirowanych chrześcijaństwem, również tych obrazoburczych. Wiara to ciągła praca przede wszystkim z samym sobą, brak krytyki, brak dyskusji to krok w stronę lenistwa. Największą pracę wykonujemy od przyjęcia pierwszego uderzenia do nastawienia drugiego policzka. Jeżeli nie będę czuł się na siłach, to po prostu nie będę szukał kontaktu z tym spektaklem. Dziś będę jednak na Placu Defilad.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »