Informacje

01.08.2019 17:00 75. rocznica Powstania Warszawskiego

Godzina "W". Warszawa pamięta

SERWISY:

Wycie syren i bicie kościelnych dzwonów. Punktualnie o 17, w godzinę "W" Warszawa zamarła. Mieszkańcy stolicy zatrzymali się by wspominać i oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na ruchliwych ulicach stanęły samochody, autobusy i tramwaje.

Godzina "W" to kulminacyjny moment obchodów rocznicy wybuchu powstania. Dokładnie o tej porze 75 lat temu, powstańcy chwycili za broń. Warszawa zatrzymała się na chwilę, by oddać hołd powstańcom, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem.

Setki osób zebrały się na placu Krasińskich, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Punktualnie o 17 w bezruchu stanęli warszawiacy na rondzie Dmowskiego. Na placu Zamkowym uformowano żywy znak Polski Walczącej. W całym mieście piesi przystawali na chodnikach, rowerzyści schodzili z rowerów. Na minutę zatrzymał się też ruch uliczny.

"Chwała zwyciężonym"

Przed pomnikiem Gloria Victis (łac. chwała zwyciężonym) na Powązkach hołd powstańcom oddały władze miasta - w tym prezydent Rafał Trzaskowski, a także przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W uroczystości uczestniczyli również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef resortu oborny Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. Obecni byli też weterani walk, harcerze i zwykli mieszkańcy stolicy.

Uroczystości przed pomnikiem stanowią kulminacyjny punkt obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Po minucie ciszy wspólnie odegrano i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odmówiono modlitwę, którą poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego. - Jesteście dla nas wzorem do naśladowania. Wasz heroiczny czyn utwierdził nas w przekonaniu, że naród, który był do tego zdolny, może być pewny, że nigdy nie zginie - mówił biskup Józef Guzdek.

Pamięć bohaterów uczczono także uroczystą salwą honorową. Później poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis.

Gdy zakończyła się oficjalna część uroczystości i cmentarz opuścili przedstawiciele władz i politycy, weterani wraz z rodzinami, harcerze i warszawiacy palili znicze na grobach poległych, w zadumie spacerowali po cmentarzu.

O to, aby w godzinę "W" warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie, apelowali przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i władze stolicy.

Uroczystości, odznaczenia, modlitwa

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego trwają od kilku dni. Towarzyszą im liczne wydarzenia kulturalne: wystawy, spektakle i koncerty. Na zaproszenie władz miasta do Warszawy przyjechali powstańcy z całego Świata.

75. rocznica Powstania Warszawskiego - plan obchodów.

Jedną z pierwszych uroczystości było tradycyjne spotkanie w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda odznaczył powstańców i osoby zasłużone w utrwalaniu pamięci o zrywie. W środę odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy na Zamku Królewskim. Honorowe obywatelstwo stolicy otrzymali: sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim Halina Jędrzejewska, pseudonim "Sławka", reżyser Paweł Pawlikowski oraz - pośmiertnie - weteran powstania Jerzy Majkowski, pseudonim "Czarny". Radni zdecydowali też o przyznaniu powstańcom nagród w wysokości 5 tysięcy złotych. Wieczorem przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego odbyła się msza polowa i Apel Poległych.

1 sierpnia uroczystości rozpoczęły się o poranku. Przy ulicy Filtrowej 68 złożono wieńce przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda przed południem złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej 2500 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.. Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ministrowie spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz i Niemiec Heiko Maasa złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli.

Sprzed pomnika "Mokotów Walczący - 1944" w Parku Dreszera przed południem wyruszył marsz Mokotowa. Rocznicę powstańczego zrywu uczczono też przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. - Dziękuję i chylę głowę przed Wami wszystkimi - zwrócił się do weteranów prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ponad 40 tysięcy żołnierzy

W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego Siły Armii Krajowej liczyły 40-45 tys. żołnierzy, zorganizowanych w ośmiu obwodach podległych Komendzie Okręgu Warszawskiego AK (Śródmieście, Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Praga, Powiat i Okęcie) oraz w oddziałach wydzielonych.

Powstańcy dysponowali ok. 2,5 tys. pistoletów, 1475 karabinami, 420 pistoletami maszynowymi, 94 ręcznymi karabinami maszynowymi, 20 ciężkimi karabinami maszynowymi.

Powstanie, planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród cywili były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

kk/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 23:18 ~Rob

  Super, ze sa obchody, ale cale centrum stalo. Brak wyznaczonych objazdow, informacji o zablokowanych ulicach.
  Z powodu wydarzenia sprzed 75 lat, setki mieszkanco tkwilo po pare godzin w korkach.

 • kkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 23:13 ~kkkkk


  mmmmm~mmmmm

  Czy Warszawiacy to nie mają pracy? A narzekają że nie mają czasu na zakupy jak niedziela nie handlowa a tu południe i takie tłumy tutejszych mają czas chodzić;)
  anka~anka


  Godzina "W" nie jest w południe! O tej porze większość ludzi jest już po pracy.
  A która to godzina? Doczytaj sobie!

  A gdzie jest napisane że w południe jest "W"??? No gdzie?

 • Polak_z_Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 11:19 ~Polak_z_Warszawy

  mmmmm~mmmmm

  Czy Warszawiacy to nie mają pracy? A narzekają że nie mają czasu na zakupy jak niedziela nie handlowa a tu południe i takie tłumy tutejszych mają czas chodzić;)  Od urodzenia jesteś taki głupi, czy brałeś korepetycje?!

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 10:20 ~anka

  mmmmm~mmmmm

  Czy Warszawiacy to nie mają pracy? A narzekają że nie mają czasu na zakupy jak niedziela nie handlowa a tu południe i takie tłumy tutejszych mają czas chodzić;)


  Godzina "W" nie jest w południe! O tej porze większość ludzi jest już po pracy.
  A która to godzina? Doczytaj sobie!

 • Black

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 10:12 ~Black

  VINC~VINC

  A CO DZWONY KOSCIELNE I WATYKANSKI KOSCIOL MA WSPOLNEGO Z POWSTANIEM - PRZECIEZ TO OSTOJA CIEMNOTY I SREDNIOWIECZNEGO ZACOFANIA !!

  Trudno to tłumaczyć takim osobom jak ty. Zawsze możesz, 1 sierpnia o godz. 17.00 pozamykać w domu wszystkie okna, drzwi, włożyć do uszy stopery i wejść do szafy. Wtedy nic nie będziesz słyszał ani widział i w spokoju ducha przeżyjesz te kilkanaście minut.

 • historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 09:02 ~historyk

  Wezwanie do Warszawy. Walczcie przeciwko Niemcom. Warszawa bez wątpienia słyszy już huk armat w bitwie, która już wkrótce przyniesie wyzwolenie dla Warszawy, która nigdy się nie poddała i ciągle nie ustaje w walce, godzina czynu wybiła. Nie wolno zapomnieć, że w potopie zagłady hitlerowskiej przepadnie wszystko, co nie będzie ocalone czynem, że bezpośrednio czynną walką na ulicach Warszawy, nie tylko przyśpieszymy chwilę wyzwolenia, lecz ocalimy także majątek narodowy.

 • Miastowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 08:45 ~Miastowy

  Meg~Meg

  Nie staję na baczność. Powstanie na najwieksza zbrodnia na Polakach i Warszawie!  To zrób sobie baner z tego komentarza i stój z nim pod Niemiecką ambasadą. Minuta ciszy to uczczenie zamordowanych przez Niemieckiego okupanta, a nie pochwała dla PW.

 • Meg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 07:52 ~Meg

  Nie staję na baczność. Powstanie na najwieksza zbrodnia na Polakach i Warszawie!

 • Kurier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 07:24 ~Kurier

  2 sierpnia 1944 marszałek Rokossowski wydał rozkaz rozbrajania oddziałów AK. Gdy generał Bór wezwał działające poza Warszawą oddziały AK do wyruszenia z odsieczą stolicy, Stawka poleciła formacjom NKWD, aby rozbrajały polskie oddziały.

 • VINC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 06:18 ~VINC

  A CO DZWONY KOSCIELNE I WATYKANSKI KOSCIOL MA WSPOLNEGO Z POWSTANIEM - PRZECIEZ TO OSTOJA CIEMNOTY I SREDNIOWIECZNEGO ZACOFANIA !!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »