Informacje

17.05.2014 11:45 jak wytrzymałe są wały?

"Gocław i Zawady w obszarze potencjalnie zagrożonym powodzią"

SERWISY:


- Wały projektuje się na tzw. wodę stuletnią. Łatwo sobie wydedukować, że jeżeli będziemy mieli przepływ większy, to wały będą za niskie – mówił na antenie TVN24 prof. Kazimierz Banasik ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. I dodał, że takie zagrożenie może objąć na przykład warszawski Gocław.

- Wszędzie tam, gdzie mamy zabezpieczenie w postaci wałów przeciwpowodziowych, to takie zabezpieczenie działa do określonego przepływu, tzw. projektowego, bo nie mogą one sięgać do chmur - tłumaczył Banasik.

Raz na 100 lat

I dodał, że kiedyś ta wysokość zostanie przekroczona, bo standardowo takie zabezpieczenia projektuje się na przepływ zdarzający się raz na 100 lat.

- Weźmy przykład Warszawy. Zawady z jednej strony, z drugiej strony osiedle Gocław to są wszystko tereny, które znajdują się w obszarach potencjalnie zagrożonych powodzią, jeśli wały w którymś momencie nie wytrzymają – twierdzi profesor.

Jak podkreśla, wały często w Polsce robione są niezgodnie z obowiązująca technologią i nie wytrzymują nawet jeżeli woda się nie przeleje. - Z całą pewnością, w wielu, wielu przypadkach byłoby dużo taniej, gdyby dało się wysiedlić mieszkańców z terenów zalewowych. Dolina to jest miejsce, gdzie woda powinna się mieścić w czasie powodzi – przekonuje Banasik.

– Tylko czy jesteśmy w stanie wysiedlić te obszary? Gocław cały albo Zawady - pyta retorycznie.

W ten weekend wysoka woda przechodzi przez Polskę – czytaj na tvn24.pl.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 06:47 ~obserwator

  Pokupowali tanie działki na zalewowych terenach , nie ubezpieczają się a jak przyjdzie powódź to inni Polacy ,nawet tacy których nie stać na jakąkolwiek działkę, mają im płacić odszkodowania
  "Jak żyć ?"

  No i to jest sedno sprawy. Na terenach zalewowych ziemia i domy są dużo tańsze, ubezpieczenie - jeśli ktoś w ogóle ubezpieczy horrendalnie drogie, więc nikt nie ubezpiecza, bo przecież w czasie powodzi 'państwo pomoże'.


  ---Tanie działki na Zawadach? ...oczywiscie,,,pozdrawiam Was serdecznie:)taniocha...pól darmo wręcz:)

 • mag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 04:44 ~mag

  Urzędnicy dali zgodę na budowę osiedli, to najwyższa pora podwyższyć i wzmocnić wał, żeby i Gocław i Zawady nie były ciągle przy powodzi zagrożone.

 • Egon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2014 23:57 ~Egon

  Ja się dziwię jak można dawać pozwolenia na budowę na terenach zalewowych i jak można chcieć tam mieszkać? Prędzej czy później pojawi się woda , ktrórą przerwie wały. Trzeba mieć trochę pokory względem natury...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2014 21:42 ~warszawiak

  Ja pamietam Wilanowski wał przeciwpowodziowy i wodę siegajaca prawie do połowy tego wału. Wał rozebrano kilanaście lub kilkadziesiat lat temu i na jego miejscu obecnie stją koszmarne klocki nowobogackich. Niech ich zaleje raz a dobrze, może wtrdy wreszcie włączą myślenie!

 • kjh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2014 14:33 ~kjh

  Na Jugosłoowiańskiej nadal budują bloki kilkupiętrowe, choć to jest kilkdziesiąt metrów od Wisły. Obok stacja beznzynowa. Komentarz zbędny.

 • asdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2014 13:23 ~asdf

  Droga koleżanko z Zawad. To że wał został wzmocniony od góry pyłów RWE do Siekierek o niczym nie świadczy. Widać że mieszkasz tu od niedawna, nie pamiętasz więc zapewne jak lotnisko na Gocławiu, czyli wielka łąka cała stała pod wodą.
  W 2010 trzeba było zadac sobie trud i podjechać 9 km dalej na Okrzeszyn, gdzie wał zaczął puszczać. Jeśli w podobnej sytuacji teraz ktoś nie podejmie decyzji o przerwaniu wałów i zalaniu Sobieni to na Zawadach może być kiepsko. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, że fragment został wzmocniony. Szczególnie że bardzo wzmocniono wał miedzeszyński i słup wody ma większe ciśnieni. Polecam rozmowę z mieszkańcami Wrocławia.

 • knopeldorf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 10:07 ~knopeldorf

  Jedno z osiedli na Wilanowie miało się nazywać "Przystań Wilanów". Pewnie to kiedyś nastapi.

 • soduś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 09:13 ~soduś


  nieludzkaEla~nieludzkaEla

  Kolejny oseudo-naukowiec sieje postrach. A później HGW wyjdzie i powie: uratowałam Warszawę przed powodzią!
  nika~nika

  Akurat, nie pseudo-naukowiec tylko jeden z najwybitniejszych profesorów zajmujących się ochroną przeciwpowodziową w Polsce... Prawda jest taka,że ludzie z terenów zalewowych powinni być wysiedlani,a tak praktycznie co rokubjest dramat i strach przed wielką wodą..

  Ale wymyśliłeś. Proponuję od Puławskiej do Traktu Lubelskiego wszystkich wysiedlić i zrobić wielkie mokradła w centrum stolicy. Ludzi się nie wysiedla tylko się buduje porządne wały (zwłaszcza przy takim zagęszczeniu mieszkańców).

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 08:25 ~Kasia

  No i znowu jakieś głupki będą straszyć zalaniem Wilanowa. Czy naprawdę wierzycie, że jakakolwiek władza Warszawy pozwoliłaby zalać Siekierki, oczyszczalnię i Świątynię Opatrzności i jeszcze kilka innych kosztownych inwestycji i ważnych budowli? Myślcie realnie. Dlaczego autor nie pisze o tym, że Wał Zawadowski został wyremontowany i wzmocniony po 2010 roku . W straszeniu media są niezastąpione. Byłam na Wałach kiedy przechodziła fala w 2010 roku. Wisła na wysokości ul. Zaściankowej nie doszła nawet do wału, oczywiście wody gruntowe poszybowały w górę i oczywiście ucierpieli Ci co mieli podziemne garaże albo podpiwniczone domy. Na takich terenach nie powinno się budować takich domów. Ja nie mam podpiwniczenia więc nie miałam kłopotu.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 00:19 ~Jacek

  qwerty~qwerty

  Aby zabezpieczyć 2milionową Warszawę należy wybudować 50-60km wałów przeciwpowodziowych.

  Aby zabezpieczyć np. całe województwo lubelskie (także 2mln osób) należałoby wybudować kilka tyś kilometrów wałów.

  Porównajcie sobie teraz koszty i zgadnijcie w co inwestują polskie władze?

  Nie, nie w Warszawę.

  W premie dla siebie? :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »