Informacje

24.05.2018 18:21 decyzja rady warszawy

Gminy wokół stolicy dopłacą
do biletów komunikacji miejskiej

SERWISY:

 

Od 1 września samorządy gmin ościennych, które mają podpisaną stosowną umowę z władzami stolicy, będą dopłacać do biletów komunikacji miejskiej mieszkańcom, płacącym podatki w Warszawie. W środę Rada Warszawy uchwaliła też likwidację drugiej strefy biletowej dla posiadaczy Karty Warszawiaka.

Warszawscy radni przyjęli w środę uchwałę o nowych zasadach dofinansowania biletów komunikacji miejskiej w ramach porozumienia Warszawa+.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska oceniła, że "to bardzo ważna zmiana, zwłaszcza dla mieszkańców gmin ościennych, którzy w większości korzystają z drugiej, znacznie droższej, strefy biletowej".

- Taki dwustrefowy bilet kosztuje obecnie 180 złotych miesięcznie. Od 1 września do budżetu Warszawy nadal będzie wpływało tyle samo pieniędzy, ale mieszkańcy będą płacili mniej, bo 60 lub 30 złotych z tych 180 złotych będą dopłacać ich gminy - tłumaczyła Kaznowska. - To jest 720 złotych rocznie zaoszczędzonych w portfelach mieszkańców gmin ościennych - podkreśliła.

24 gminy

Kaznowska poinformowała, że od 1 września z taką ofertą ruszają 24 gminy. - Mamy umowy i porozumienia z 33 gminami, kilka z nich zastrzegło, że nie mówią "nie", ale potrzebują więcej czasu - dodała.

Jej zdaniem Warszawa, jako miasto, nic nie traci. - Mamy natomiast nadzieję, że dzięki tej ofercie zmniejszy się liczba samochodów wjeżdżających do miasta, zyskamy czyste powietrze i mniej smogu, na tym nam zależy - podkreśliła wiceprezydent.

Dodała też, że drugą bardzo ważną uchwałą, podjętą na środowej sesji jest likwidacja drugiej strefy biletowej dla mieszkańców Warszawy. - Warunek jest jeden, zarówno dla mieszkańców Warszawy, jak i gmin ościennych - trzeba mieć Kartę Warszawiaka z wgranym e-hologramem, czyli płacić podatki w Warszawie - zaznaczyła Kaznowska.

Wiceprezydent zauważyła jednocześnie, że "to oferta kierowana do mieszkańców, którzy lojalnie i solidarnie partycypują w kosztach utrzymania ich miast i gmin, solidarnie płacą podatki w Warszawie, współtworzą nasze miasto i uczestniczą w jego życiu".

Relaks w autobusie, a nie "spinanie" a aucie

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) wyraziła nadzieję, że "więcej gmin, zachęconych dobrym przykładem, podpisze taką umowę z Warszawą". Jej zdaniem dzięki porozumieniu Warszawa+ "wszyscy są zadowoleni, bo z jednej strony mieszkańcom gmin ościennych zostają pieniądze w kieszeni i mogą podróżować po całej "metropolii Warszawy".

- Ponadto, nie wjeżdżamy samochodami do miasta, tylko używamy transportu publicznego, w którym można się zrelaksować, a nie "spinać za kierownicą" - dodała.

Oferta Warszawa+ dla gmin aglomeracji warszawskiej, których mieszkańcy podróżują Warszawskim Transportem Publicznym została wprowadzona 1 sierpnia 2014 roku, jak informuje urząd miasta. Jako pierwsze skorzystały z niej Marki, które teraz już są w 1. strefie; później dołączyły gminy: Jabłonna, Konstancin-Jeziorna, Nadarzyn, Nieporęt, Wieliszew i Legionowo. Teraz oferta ta została rozszerzona i zakłada trzy poziomy dofinansowania zakupu biletu przez gminy, w zależności od wybranej przez władze gmin opcji.

Dzięki porozumieniom zawieranym między Warszawą a podwarszawskimi gminami mieszkańcy aglomeracji mają dostęp do największej w Polsce zintegrowanej sieci komunikacyjnej, obejmującej w ramach biletu Warszawskiego Transportu Publicznego: tramwaje, autobusy, metro, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, autobusowe linie dowozowe typu "L", a także, w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD - pociągi Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej - informuje urząd miasta.

Pisaliśmy też o naklejkach na samochody elektryczne:

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jamjest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2018 11:42 ~jamjest

  "... używamy transportu publicznego, w którym można się zrelaksować, a nie "spinać za kierownicą" - dodała." - szczególnie jak jesteśmy spóźnieni do pracy a na buspasie jest korek. Wtedy mamy taki relaks że aż chce się jeździć autobusem...
  Niemniej jednak inicjatywa fajna.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 21:11 ~Nick


  waw~waw

  Może by tak pomyśleć o rozwiązaniu z Estonii. Tam niedługo w całym kraju komunikacja miejska ma być darmowa.
  Tomek~Tomek


  Tylko cała Estonia liczy tyle mieszkańców, ile ma Śródmieście. :-)

  To tak jak z Holandią. Tam jeżdżą na rowerach ale 100 pierwszych polskich miast to prawie cała populacja Holandii. Więc porównywanie jest do Polski (o klimacie nie wspominając) nie jest normalne.

 • werci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 14:21 ~werci

  kkkkk~kkkkk

  Czy ja dobrze rozumiem że Warszawiacy będą jeździli w drugiej strefie płacąc jak za pierwszą???

  No to np nad Zegrzem będzie syf teraz.. jak się zjedzie warszawa za darmo.

 • dziwne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 14:16 ~dziwne


  kkkkk~kkkkk

  Czy ja dobrze rozumiem że Warszawiacy będą jeździli w drugiej strefie płacąc jak za pierwszą???
  Dosia125~Dosia125

  dobrze rozumiesz. Gratulacje za umiejętność za czytanie ze zrozumieniem tekstu. Możliwość jeżdżenia w II strefie z opłata jak za I jest dobrą informacją. Czasami przejeżdżam do II strefy i nie mam pojęcia o jakiej wartości bilet powinnam kupić. A tak problem z głowy.

  Typowy problem warszawiaka, nie wiadomo gdzie druga strefa się zaczyna...;) Wy to macie faktycznie problemy, nic dziwnego że wiecznie narzekacie na wszystko;) Co za totalna głupota??? Więc z drugiej strefy do pierwszej też powinna być taka sama cena, czyż nie???
  Chyba to po to by więcej słoików w stolicy było bo innego wytłumaczenia nie ma:)

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 14:12 ~ktoś

  Gdzie tutaj interes gmin?
  Ktoś kto wyprowadzi się z Warszawy, nie zmieni szybko adresu zamieszkania i dalej będzie płacił podatki w Warszawie. Dzięki temu będzie wszędzie będzie miał I-strefę.

  Dla takich ludzi to plus :)

 • judge

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 11:03 ~judge

  Gdzie tu logika? Podsumujmy:

  - mieszkam pod Warszawa np. Piaseczno i tu płace podatki.
  - Pracuje w Warszawie.
  - Za bilet nie dostane doplaty czyli nadal bede placic 2 strefe.
  - Nie moge placic podatku w Warszawie bo nie mam tu nieruchomosci ktorą moglbym podac jako zamieszkałą przeze mnie.
  - Z moich podatkow idzie kasa nie na przedszkola, szkoly, drogi itd tylko wraca kasa do Warszawy
  - mieszkancy warszawy beda mogli na wycieczki do gmin osciennych jezdzic taniej.

  To jest dobre tylko dla osob ktore mieszkaja pod Warszawa, ale maja mieszkanie w Warszawie i placa podatki w Warszawie.

  W skrocie: ludzie dalej beda dojezdzac samochodami

  Czemu gminy sie na to w ogole zgodziły? przeciez to jest zwykły haracz.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 10:00 ~Tomek

  waw~waw

  Może by tak pomyśleć o rozwiązaniu z Estonii. Tam niedługo w całym kraju komunikacja miejska ma być darmowa.


  Tylko cała Estonia liczy tyle mieszkańców, ile ma Śródmieście. :-)

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 09:49 ~gość

  Warszawa wymyśliła jak złupić gminy ościenne. Daje mieszkańcom Warszawy I strefę na terenie gmin ościennych - koszty dla miasta żadne, bo Warszawiacy prawie nie jeżdżą do drugiej strefy.
  Mieszkańcy gmin będą wkurw.... bo będą płacić więcej niż Warszawiacy. Będą naciskać wójtów na tańsze bilety, czyli zapłacenie Warszawie dodatkowego haraczu. Ceny dopłat są brane z kosmosu - gminy w przetargach na komunikację (o ile nie jest wymagana zgoda ZTMu na wjazd do Warszawy) otrzymują ceny prawie o połowę niższe niż dopłaty które mają płacić ZTMowi.
  Wykonana w jednej z gmin analiza wykazała, że gdyby prawo w Polsce pozwalało na dopłacanie mieszkańcom gminy do UBER'a - to oparcie komunikacji o UBERA byłoby tańsze niż koszty komunikacji ZTMu (licząc łącznie koszty gminy i mieszkańców).


  Gmina okoliczna nie może zorganizować sama komunikacji do Warszawy, bo musi na to mieć zgodę ZTMu, a ZTM chce okraść gminę więc takiej zgody nie daje.

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 09:27 ~Dosia125

  kkkkk~kkkkk

  Czy ja dobrze rozumiem że Warszawiacy będą jeździli w drugiej strefie płacąc jak za pierwszą???

  dobrze rozumiesz. Gratulacje za umiejętność za czytanie ze zrozumieniem tekstu. Możliwość jeżdżenia w II strefie z opłata jak za I jest dobrą informacją. Czasami przejeżdżam do II strefy i nie mam pojęcia o jakiej wartości bilet powinnam kupić. A tak problem z głowy.

 • misiaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 09:19 ~misiaczek

  Pozatym jakie "komunikaje" beda miały dostep do "tanich biletów" rozumie ze ZTM, SKM ew KM a co z WKD z której to usług korzysta tysiące pasażerów dojeżdżających do pracy i szkół, zostaiajacych w Warszawie "miliony" w zakupach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »