Informacje

28.08.2013 13:26 Kilka tysięcy wniosków

Głośno przy lotnisku. Chcą odszkodowań i wygłuszenia

SERWISY:


Blisko 1,8 tys. wniosków o wykonanie izolacji akustycznej w domach, mieszkaniach i ponad 5 tys. wniosków o odszkodowania złożyły do Portów Lotniczych osoby mieszkające wokół warszawskiego lotniska - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski.

Chodzi o mieszkańców z utworzonego w sierpniu 2011 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Obszaru Ograniczonego Użytkowania (OOU) wokół Lotniska Chopina na Okęciu. Obszar obejmuje tereny, na których ruch lotniczy powoduje przekraczanie norm hałasu określonych w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Dotyczy to części mieszkańców okolicznych dzielnic Warszawy i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic.

Termin składania wniosków upłynął 3 sierpnia.

"Każdy dostanie odpowiedź"

Jak powiedział Przybylski, wszystkie złożone wnioski trafiły do zespołu terenowo-prawnego przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, które zarządza warszawskim lotniskiem. Pracownicy tego zespołu przeprowadzą ich ocenę pod względem poprawności formalnej i merytorycznej.

- Każdy wnioskodawca dostanie od nas odpowiedź, ale może to potrwać nawet kilka miesięcy, ponieważ wniosków jest naprawdę dużo - powiedział Przybylski.

Wyjaśnił, że poprawne pod względem formalnym i uzasadnione merytorycznie wnioski o wykonanie izolacji akustycznych będą kierowane do realizacji.

- Do mieszkania wnioskodawcy wysłana zostanie ekipa akustyków, którzy sprawdzą czy normy hałasowe w pomieszczeniach mieszkalnych faktycznie są przekraczane. Jeśli tak będzie, określony zostanie zakres prac, które zapewnią tam odpowiedni klimat akustyczny. Następnie właściciel - w porozumieniu z wybraną przez siebie firmą budowlaną - przygotuje kosztorys, a po zaakceptowaniu go przez Porty Lotnicze wykona zalecone prace, na koszt przedsiębiorstwa - powiedział Przybylski.

Tych wniosków nie uwzględnią

Zaznaczył jednocześnie, że Porty Lotnicze nie będą rozpatrywać wniosków o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości oraz o wykup nieruchomości.

- Nie mamy odpowiednich instrumentów, które pozwalałyby obiektywnie ustalić wysokość świadczeń w tych przypadkach. To może stwierdzić tylko sąd, opierając się na ekspertyzach biegłych. Mieszkańcy byli o tym wcześniej uprzedzani – dodał.

Na podstawie uchwały sejmiku, na terenie obszaru OOU obowiązują ograniczenia związane z budową i rozbudową nowych obiektów mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej (m.in. szkół i szpitali). W ramach rekompensaty sejmik umożliwił mieszkańcom obszaru ubieganie się o świadczenia od operatora Lotniska Chopina w postaci sfinansowania izolacji akustycznej mieszkań, wypłaty odszkodowań za utratę wartości nieruchomości oraz o wykup nieruchomości lub ich części.

Największe lotnisko

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Istnieje od 1934 r. Obsługuje ruch m.in. rozkładowy, czarterowy, General Aviation (awionetek) oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln pasażerów. Od początku tego roku w porcie odprawiono ponad 6,2 mln pasażerów.

Pod koniec lipca na Lotnisku Chopina zakończył sie remont drogi startowej:


Port pochwalił się również nowym hangarem dla samolotów:


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2015 20:56 ~alanek

  Nasze prawo żądać, a tym co tak kochają ciszę a nam zazdroszczą ew. kasy życzę żeby w ich okolicy kolejne lotnisko wybudowali. Przecież Polska się rozwija ...

 • WlochyWawPl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2013 12:19 ~WlochyWawPl

  Trzeba było składać nie wnioski o izolację tylko pozwy do sądu. Opis na stronie www.wlochy.waw.pl.

 • Chłopak z Okęcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 11:09 ~Chłopak z Okęcia

  Mieszakm przy lotnisku 40 lat i uważam że problemem nie są samoloty , lecz samochody, które są bardziej uciążliwe chodzi o hałas i blokowanie chodników przy naszych posesjach. A samoloty wiedziałem kupując dom gdzie będe mieszakł i czego mogę się spodziewać. Nie składałem wniosku o odszkodowanie czy wyciszenie. Pozdrawiam wszystkich Warszawiaków :)

 • OjTamOjTam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 08:04 ~OjTamOjTam

  Głupie argumenty typu: wiedziały gały co brały są zupełnie bez sensowne a stosują je dzieciaki bogatych rodziców(tata kupił mieszkanie na 18-sktę?co nie?) i nie znający życia wyprani z mózgów pseudo-warszawiacy. Lotnisko które znajduje się 13-15 km od centrum to typowo azjatycki styl który w Polsce nie powinien mieć miejsca. Przecież Warszawa się rozbudowuje i nie da się zatrzymać budowania/kupowania mieszkań na terenach wokół lotniska.

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 04:23 ~Armagedon

  Słoiki kupiły tam mieszkania, bo tanie - na mapę już się nie chciało spojrzeć, a że to nie warszawiacy, to nie wiedzieli że kupują koło lotniska. Jak można być teraz tak bezczelnym i żądać odszkodowań. Za głupotę nie wypłacają...

 • han

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 20:16 ~han

  Sloiki sie wkurzaja bo raz na pare lat doswiadczaja remontu a samoloty sa hsssss hssy

 • peter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 18:48 ~peter

  @Bemowiak - proponuję abyś wyprowadził się na Białoruś. Tam myślą podobnie jak ty. Polska przystępując do UE podpisała szereg zobowiązań w tym dotyczące ochrony środowiska. Hałas od dawien dawna w krajach cywilizowanych traktowany był jako zanieczyszczenie takie samo jak np. ścieki, śmiecie itp. Port Lotniczy nie jest podmiotem wyjętym spod prawa i działa na takich samych zasadach jak inne podmioty gospodarcze czy nawet osoby fizyczne. Skoro przeciętny Kowalski musi płacić za wywóz śmieci to nie widzę powodów dla których lotnisko byłoby zwolnione z zanieczyszczania środowiska hałasem. Rozumiem, że nie będziesz miał nic przeciwko jak przyjadę pod twoje drzwi i zrobię ci kupę na wycieraczkę. Jak by co to mogę kupić ci zatyczki do nosa.

 • Bemowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 17:20 ~Bemowiak

  PLL powinny kupić stopery do uszu mieszkańcom jak im hałas przeszkadza, tak widzę odszkodowanie. Ludzie wiedzieli że mieszkają przy lontisku

 • luzny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 16:50 ~luzny

  HAŁAS!!
  DJ 600 VOLT ZIOM...

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 16:29 ~sebastian

  Czy obszar OOU obejmuje mieszkanców którzy zamieszkali przed powstaniem lotniska czy po ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »