Informacje

11.10.2013 16:23 "To efekty złego zarządzania"

Gliński: Zadłużenie szpitali to wina prezydent Warszawy

SERWISY:


- Rosnące zadłużenie warszawskich szpitali, długie kolejki do specjalistów to efekty złego zarządzania systemem opieki zdrowotnej przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz - przekonywał w piątek prawdopodobny kandydat PiS na prezydenta stolicy Piotr Gliński.

Według Glińskiego 2/3 mieszkańców Warszawy źle ocenia system opieki zdrowotnej w mieście. - Kolejki na badania specjalistyczne w stolicy wynoszą w tej chwili od trzech do sześciu miesięcy, co w przypadku schorzeń onkologicznych może być w zasadzie kwestią terminalną - powiedział Gliński na briefingu prasowym przed warszawskim Szpitalem na Solcu.

"Część Warszawy bez szpitala"

Jak dodał, w stolicy nie ma ani jednego oddziału geriatrycznego, co - ocenił - jest zupełnie niezrozumiałe w kontekście starzenia się społeczeństwa.

- Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wśród swoich 200 niespełnionych obietnic także obiecywała warszawiakom budowę szpitala południowego. Cała południowa część Warszawy, głównie Ursynów, nie ma swojego szpitala; to jest sytuacja w XXI wieku w dwumilionowym mieście niezrozumiała" - podkreślił Gliński.

Jak mówił, ogromnym problemem, za który według niego odpowiedzialna jest prezydent Warszawy, jest też próchnica wśród dzieci. - Prawie 90 proc. warszawskich dzieci ma próchnicę. Powodem tego jest m.in. brak gabinetów stomatologicznych w szkołach. PiS, a także inne ugrupowania polityczne, postulują od dawna wprowadzenie gabinetów stomatologicznych, nie w każdej szkole, ale odpowiednio rozplanowanych tak, by dzieci miały dostęp do badań profilaktycznych - powiedział.

"Zadłużenie wzrosło o 100 procent"

Warszawski radny PiS Zbigniew Cierpisz stwierdził, że mała dostępność usług medycznych w Warszawie to m.in. skutek rosnącego zadłużenia stołecznych szpitali.

- Za rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz to zadłużenie wzrosło o 100 proc. w 2007 r. wynosiło ono 150 mln zł, koniec 2012 r. to jest 312 mln zł. Zobowiązania wymagalne na początku 2007 r. wynosiły 40 mln zł, w tej chwili jest to około 140 mln zł - powiedział Cierpisz.

Dodał, że lekiem na oddłużenie szpitali miała być ustawa o działalności leczniczej, której konsekwencją - mówił - była decyzja prezydent Gronkiewicz-Waltz oraz radnych PO o przekształceniu warszawskich szpitali w spółki prawa handlowego.

- Szpital na Solcu jest tego przykładem. Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle. Szpital nadal się zadłuża. Zadłużenie na koniec 2012 r. wynosiło 4,5 mln zł - powiedział radny PiS. Jak zaznaczył, również przekształcony kilka tygodni temu w spółkę prawa handlowego szpital praski ma obecnie milion złotych zadłużenia. - Nawet szpital na ul. Żelaznej, który zawsze przynosił dochody, w tej chwili ma 2,5 mln zł zadłużenia - mówił Cierpisz.

CZYTAJ WIĘCEJ O REFERENDUM

ZOBACZ, CO O SPRAWIE SZPITALA POŁUDNIOWEGO MÓWIĄ WARSZAWIACY:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2013 20:35 ~gość

  Przekształcony Praki się zadłuża? A dlaczego? Może wreszcie ktoś zainteresuje się tym co dzieje się w placówce?

 • hoola gula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 17:52 ~hoola gula

  wiedziałem że komentarz aię nie ukarze. Napiszę inaczej. Panie profesorze Gliński, ma Pan rację w 100 procentach. Za koszmar szpitali w stolicy nie należy winić NFZ tylko Hannę GW. Za jej przyczyną zdrowie w stolicy popadło w ruinę.

 • b72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 17:18 ~b72

  "(...)ogromnym problemem, za który według niego odpowiedzialna jest prezydent Warszawy, jest też próchnica wśród dzieci(...)"

  Skoro tak, to za pustke w glowie pana Glinskiego tez odpowiada HGW.

 • rom54

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 17:07 rom54

  Wygaduje pan głupoty panie Gliński.
  Winny Tusk i HGW

 • hula hop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:58 ~hula hop

  Jutro ma być ciepło. To też wina pani Hanki. Zobacznie jak są zdesperowani pis dziory. Hofman hipokryta, Glinski profesor za osełkę masła i prezes wykształcony w PRL, niebezpieczny paranoik

 • predsfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:58 ~predsfa

  A za co w takim razie odpowiada NFZ??? Kurczae cały czas myślałem że to oni nie dają pieniędzy i dlatego kolejki takie długie i dlatego prawie za każdym razem jak robię badanie krwi to muszę coś dopłacać bo NFZ tego nie refunduje. No cóż pomyliłem się.

 • fakty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:58 ~fakty

  gliński zapomniał dodać, że wczorajsza strzelanina na Gocławiu też jest winą Prezyden Warszawy.

 • inny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:57 ~inny

  Zal mi pana

 • nero21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:55 ~nero21

  Gliński: następny z "zespołem Macierewicza.".........szanowny chory panie.......a pozostałe zadłużone szpitale w kraju to też jej wina? Odstaw pan te prochy yarka

 • Pozory mylą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:52 ~Pozory mylą

  hotter~hotter

  Panie Gliński, jest Pan żałosny... jak cały PiS...

  To samo chciałem napisać, ale mnie uprzedziłeś. Od siebie dodam jeszcze, że jest pan profesor prostakiem mimo nobliwego wyglądu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »