Informacje

23.11.2016 16:45 deklaracja wicepremiera

Gliński: uratujemy Muzeum Techniki

SERWISY:


Uratujemy zadłużone Muzeum Techniki i Przemysłu poprzez powołanie Narodowego Centrum Nauki i Techniki - zapowiedział w rozmowie z PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Nową instytucję będą współfinansować resorty kultury, nauki oraz rozwoju.

- Proponujemy powołanie Narodowego Centrum Nauki i Techniki, na bazie Muzeum Techniki i Przemysłu, w którym znajdują się zbyt cenne eksponaty, znane warszawiakom i szerzej w Polsce, by mogły się zmarnować - powiedział PAP Gliński, przedstawiając pomysł na ratowanie zadłużonej placówki poprzez porozumienie pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Ale również z udziałem Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT jest organizatorem Muzeum Techniki i Przemysłu - PAP) jako tej, która wnosi swoje ekspozycje, swoje zbiory do tego przedsięwzięcia, natomiast te trzy ministerstwa: MKiDN, MR i MN będą wspólnie finansowały i utrzymywały to muzeum dla dobra całego naszego społeczeństwa - powiedział minister. Dodał też, że obecnie realizacja tego przedsięwzięcia jest na etapie "decyzji międzyministerialnej".

- W tej sprawie z panem premierem Mateuszem Morawieckim i z panem premierem Jarosławem Gowinem dogadaliśmy się bez zbędnej zwłoki, zwłaszcza, że miasto Warszawa nie chce przejąć odpowiedzialności za to muzeum - mówił Gliński. Przypomniał m.in., że władze Warszawy chciały jedynie umorzyć dług Naczelnej Organizacji Technicznej, tymczasem Muzeum Techniki i Przemysłu potrzebuje stałego wsparcia.

- To nie jest tak bardzo duży wysiłek finansowy, jeżeli on rozkłada się na trzy resorty - zauważył Gliński.

"Warszawa nie chciała być udziałowcem"

- Szkoda, że władze Warszawy nie chciały być czwartym udziałowcem, bo ja zaproponowałem współprowadzenie razem z miastem tego muzeum, ale już nie będziemy do tego wracali. Teraz liczymy na to, że władze miasta wywiążą się ze swoich obietnic i umorzą dotychczasowy dług Naczelnej Organizacji Technicznej, a my po podpisaniu umowy na pewno będziemy w stanie utrzymać tę instytucję - zapewnił minister kultury.

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu br. zarząd Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Na początku listopada br. odbyła się pikieta pracowników muzeum pod hasłem "Oddamy muzeum w bardzo dobre ręce". Przekonywali oni, że w przypadku likwidacji placówki na bruku może znaleźć się 15 tys. eksponatów – dorobek polskiej i światowej techniki.

Odmówili finansowego wsparcia

Naczelna Organizacja Techniczna, która prowadzi warszawskie muzeum, dostawała środki z ministerstwa nauki na działalność upowszechniającą naukę w ramach konkursu; środki przyznawano na podstawie złożonego wniosku. Wniosek NOT złożyła także w tym roku, wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł, jednak wniosek ten nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia dla placówki.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Katrin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 12:34 ~Katrin


  the end~the end

  Też uważam, że ten skansen powinien być udostępniany w pomieszczeniach NOT. Na rzeczywiście wartościowe eksponaty miejsca jest tam aż nadto.Dlaczego zajęte są sale PKiN - nie rozumiem.A jeszcze ta cała wrzawa, ściepa trzech ministerstw itd. komu zależy na robieniu hucpy ? Pomieszczenia w pałacu powinny być wykorzystywane w zupełnie innym celu. Umieszczenie tam skansenu, gdzie wiatr hulał po pustych salach, dorabianie do tego jakiejś ideologii o MUZEUM itd. to bzdura.
  No a jak jeszcze swoim wątpliwym autorytetem poparł to niedoszły premier techniczny, to już rozumiem, że sprawa ma podłoże ideologiczne ....Żaden racjonalny argument nie przemawia , za utrzymywaniem Muzeum w dotychczasowym miejscu.
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Bo zostały specjalnie wybudowane i dostosowane pod kątem MT.
  Muzeum było, jest i powinno być nadal częścią historii Warszawy, chociaż zgadzam się, że potrzeba tam zmian.

  Jak nie ogarniasz takich prostych rzeczy to... cóż, przykro mi, ale taki z Ciebie Warszawiak jak z wszystkich co są przeciw MT.


  Jakie to ma znaczenie, że 50 lat temu umieszczono w PKiN muzeum? Emilia też była pawilonem specjalnie dostosowanym do ekspozycji mebli i można było ją zlikwidować. Miejsce po muzeum techniki z pewnością zostanie dobrze zagospodarowane.

 • Emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 09:44 ~Emeryt

  Męczy mnie już to wycieranie gęby narodem.
  "narodowe" to, "narodowe" tamto.

  Muzeum Techniki to jedna z najciekawszych ekspozycji jakie miałem okazję oglądać w Polsce. Tylko od lat niedoinwestowana. Bo politycy niezależnie od opcji, wolą koniunkturalnie inwestować w muzeum boskiej opatrzności.

 • Kantor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 09:20 ~Kantor

  Tak, najlepiej muzeum zaorać i zrobić biedrę. Albo Muzeum Najjaśniejszego Lecha Smoleńskiego.
  Najlepiej każde muzeum sprowadzić do roli placu zabaw. Na kij nam eksponaty, dajmy ludziom kilka monitorków i piłeczek do porzucania. Albo niech bawią się unikatowymi eksponatami, co tam ryzyko uszkodzenia. Dzieciaczki najważniejsze.

 • gucio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 09:05 ~gucio

  PiS da! Sypnie groszem od swojego sponsora, Senatora Biereckiego i jego SKOKów.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 08:53 ~olo

  sam budynek muzeum to totalna dewastacja, nie remontowany chyba od początku istnienia pałacu.
  w sam remont obiektu z milion lub więcej.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 08:10 ~Wprost

  robal_pl~robal_pl

  E tam. Byłem ostatnio z dzieckiem, zapłaciłem chyba 50 zł za bilety (ja plus dziecko 6 lat !), połowa wystaw nieczynna.
  Jakby chociaż, po dwudziestu latach !, uruchomili ten model kopalni...
  Szczerze to nie ma co tam oglądać, od 30 lat to samo. Zero rozwoju.
  Trochę będzie żal tych zbiorów ale samego muzeum? Raczej nie.

  Przecież muzeum to właśnie zbiory, to co pokazuje! Rzeczywiście muzeum jakby stanęło w miejscu - to muzeum w muzeum, pokazuje jak kiedyś wyglądały muzea. :) Ale miejsce jest świetne! Trzeba ja tylko zrewitalizować, dodać trochę współczesności do gablot i będzie bardzo ciekawa wystawa.

 • robal_pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 22:39 ~robal_pl

  E tam. Byłem ostatnio z dzieckiem, zapłaciłem chyba 50 zł za bilety (ja plus dziecko 6 lat !), połowa wystaw nieczynna.
  Jakby chociaż, po dwudziestu latach !, uruchomili ten model kopalni...
  Szczerze to nie ma co tam oglądać, od 30 lat to samo. Zero rozwoju.
  Trochę będzie żal tych zbiorów ale samego muzeum? Raczej nie.

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 21:04 ~Krzysztof

  alek~alek

  I w końcu zaświeciło się światełko w tunelu. Trzymam kciuki aby obietnice wicepremiera zostały dotrzymane, bo zaproponowane rozwiązanie wydaje się już ostatecznym zakończeniem trwających od 20 lat problemów finansowych Muzeum Techniki i w końcu ta instytucja będzie mogła działać nie tylko dzięki pasji pracowników ale też i wsparciu finansowym jakiego od lat brakowało.

  Od 25 lat.

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 20:48 ~tatuś

  to muzeum jest prywatne,jeżeli nie jest rentowne,to należy je zamknąć i przejąć eksponaty za długi lub je wykupić. dlaczego prywata ma być finansowana z pieniędzy publicznych?

 • agent 0700

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 19:45 ~agent 0700

  Też uważam, że Muzeum Techniki powinno być uratowane i zmodernizowane do wymagań i aspiracji godnych Polski w 21. wieku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »