Informacje

19.10.2017 12:03 przepytując lokatorów na komisji

GIODO sprawdza, czy prawnicy ratusza złamali prawo

SERWISY:

Działania pełnomocników reprezentujących ratusz na komisji weryfikacyjnej pod lupą Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Chodzi o posiedzenie dotyczące Poznańskiej 14. GIODO sprawdza, czy adwokaci miasta naruszyli przepisy ustawy chroniącej dane osobowe.

Jak informuje nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, chodzi między innymi o pytania pełnomocników dotyczące zadłużenia lokatorów kamienicy. Szef komisji Patryk Jaki uznał to działanie za "dręczenie" mieszkańców kamienicy i w konsekwencji wykluczył mecenas Zofię Gajewską i Bartosza Przeciechowskiego z posiedzenia i kazał im opuścić salę.

"Udostępnienie danych wrażliwych"

W sprawie "nieprawidłowości w procesie przetwarzania danych osobowych mieszkańców budynku" przez dwoje pełnomocników przewodniczący komisji wystąpił do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jak dowiedziała się PAP, GIODO z urzędu wszczął postępowanie administracyjne, by zbadać, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy, na straży której stoi.

Ale to nie koniec. Po tym sierpniowym posiedzeniu komisja poinformowała też, że skieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Gronkiewicz-Waltz i dwoje jej pełnomocników w sprawie ujawnienia danych wrażliwych. Ewentualne przestępstwo - jak podano wówczas - miało polegać na "nieuprawnionym udostępnieniu i wykorzystaniu danych osobowych, w tym tzw. danych wrażliwych, świadków, w wyniku czego doszło do przestępstw opisanych w ustawie o ochronie danych osobowych oraz Kodeksie karnym".

Ponadto komisja poinformowała, że postanowiła skierować do właściwych okręgowych rad adwokackich wniosek w sprawie postępowania dyscyplinarnego wobec adwokatów, gdyż zdaniem komisji mogło dojść do naruszenia zasad etyki adwokackiej i godności zawodu.

Jaki powinien wyłączyć jawność

Odnosząc się do tych zarzutów, Gronkiewicz-Waltz napisała wówczas na Twitterze, że gdyby na rozprawie ujawniono dane wrażliwe, to kompetentny przewodniczący wyłączyłby jawność albo uchylił pytanie. "Patryk Jaki nie zrobił ani jednego, ani drugiego" - dodała.

Z kolei Przeciechowski mówił wtedy, że pytania do świadka "nie miały na celu niczego więcej ponad to, by ustalić, czy problemy życiowe, mieszkaniowe tej osoby wiązały się wyłącznie z reprywatyzacją, dekretem Bieruta i jego konsekwencjami, czy też wynikały z przypadków losowych".

18 września komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję władz Warszawy w sprawie Poznańskiej 14. Jaki ogłosił, że komisja uchyliła ją w całości i odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego; decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu przewodniczący komisji podkreślał, że wydana ona została z rażącym naruszeniem prawa m.in. ze względu na brak należytej staranności prezydenta stolicy przy ustaleniu stanu faktycznego sprawy. Podkreślił, że po reprywatyzacji "radykalnie pogorszyła" się sytuacja lokatorów kamienicy.

Budynek nadal nie jest jednak w rękach miasta. Aby tak się stało, potrzebny jest odpowiedni wpis w księdze wieczystej. Dotychczasowi właściciele kamienicy - spółka Fenix - zapowiedzieli odwołanie od decyzji komisji do sądu. Ostateczne rozstrzygnięcie sprawy może więc trwać latami, o czym informowaliśmy na portalu tvnwarszawa.pl:


Nieruchomość przy Poznańskiej 14 w 2013 roku przekazano w użytkowanie wieczyste spadkobiercy dawnych właścicieli, którego reprezentował adwokat Robert N. (podejrzany w sprawie nieruchomości przy Chmielnej 70; jest w areszcie). Decyzję w imieniu prezydent Warszawy podpisał ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami. Niedługo później spadkobierca sprzedał spadek Robertowi N. i Januszowi P. (on też usłyszał zarzuty dotyczące reprywatyzacji Chmielnej 70, został aresztowany). W styczniu 2014 roku sprzedali oni nieruchomość spółkom Jowisz związanym z Grupą Fenix.

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 20:21 ~ojciec

  Oglądałem na YouTubie te dwie osoby panią blond włosy ii tego pana obok niej to chyba pełnomocnicy HG W jak przesłuchiwali tą biedną kobietę .Myślałem ,że to ona jest obwiniona tak skakali jej do gardła. Normalnie płakać mi się chciało ,że takie rzeczy się dzieją.

 • qqruzNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 13:57 ~qqruzNIK

  Czyżby powoli prawo zaczynało dotyczyć także i prawników?

 • aferyPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 13:25 ~aferyPO

  Popatrzcie jak wygląda państwo PO. Afery, sitwa, kolesiostwo, rozkradanie majątku, a przed komisją działaczka PO się nie stawia. Przed komisją prawnicy wynajęci za ciężkie pieniądze odpytują poszkodowanych mieszkańców, a działaczka PO jest ponad prawem, nie stawia się na wezwania komisji. To są właśnie standardy PO. Zwykły obywatel stawia się przed sądem, komisją, na różne wezwanie itd... ale POwcy są ponad prawem. A wy lemingi patrzcie jak wasze "mądre" decyzje wyborcze hańbią to miast. Kogo wy wybraliście. Jedna wielka banda, nic tyko żerować na najsłabszych, honoru nie mają i to są właśnie elyty 3 RP.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »