Informacje

27.01.2014 15:00 wcześniej sprawdzał ztm

GIODO kontroluje ratusz w sprawie Karty Warszawiaka

SERWISY:


- Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozpoczął w poniedziałek kontrolę w stołecznym ratuszu, dotyczącą przetwarzania danych osób starających się o wydanie Karty warszawiaka - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

To druga tego typu kontrola w stolicy. W połowie stycznia inspektorzy GIODO przez tydzień kontrolowali Zarząd Transportu Miejskiego.

- Jeszcze nie ma wyników kontroli w ZTM. Musi być przygotowany protokół pokontrolny i później można podać wyniki. Można spodziewać się ich najprawdopodobniej w lutym - dodaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczniczka.

- W wyniku tej pierwszej kontroli okazało się, że następnym podmiotem kontrolowanym powinien być ratusz - powiedziała Kałużyńska-Jasak.

Przetwarzanie danych

Kontrola w ZTM dotyczyła przetwarzania danych osobowych na potrzeby wydania i obsługi Karty Warszawiaka oraz Karty Młodego Warszawiaka pod kątem zgodności z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Została wszczęta – jak informowała rzeczniczka GIODO - "na skutek zarówno wpływających do biura GIODO sygnałów, jak i doniesień medialnych".

Rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk poinformował, że kontrolerzy GIODO sprawdzają Centrum Komunikacji Społecznej - komórkę urzędu, która koordynuje wdrażanie Karty Warszawiaka.

"To jest projekt innowacyjny"

- To jest projekt innowacyjny w skali kraju i rozumiemy, że inspektorzy chcą sprawdzić, czy wszystko odbywa się zgodnie z regułami. Przeprowadziliśmy analizy prawne dotyczące wydawania Kart Warszawiaka i w naszej ocenie cały projekt przebiega zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych - powiedział PAP Milczarczyk.

Zarówno w przypadku ZTM, jak i stołecznego ratusza Kałużyńska-Jasak nie chciała mówić o konkretnych powodach rozpoczęcia kontroli.

W listopadzie 2013 r. w jednym z wywiadów prasowych GIODO Wojciech Wiewiórowski ocenił, że zastrzeżenia budzi pozyskiwanie przez gminy na potrzeby kart mieszkańca danych z urzędów skarbowych.

- Generalnie gminy nie mogą pozyskiwać tego typu danych, jeżeli nie ma specjalnej, szczególnej podstawy prawnej, która by je do tego uprawniała - powiedział Wiewiórowski. Ocenił też, że samorządy nie mają prawa pozyskiwać od obywateli informacji o tym, gdzie płacą oni podatki.

Karta "od ręki"

W uchwale Rady Warszawy dotyczącej karty zapisano dwa warunki jej otrzymania: zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym. Do wniosku o wydanie karty nie trzeba dołączać PIT-u. Jak zapowiadano, to, czy ktoś jest uprawniony do jej otrzymania, ratusz ma weryfikować na podstawie bazy danych Ministerstwa Finansów. Resort miał nie udostępniać miastu informacji o zeznaniach podatkowych danej osoby, a jedynie sprawdzać i informować miasto o tym, czy wskazana osoba posiadała na dzień 31 grudnia 2012 r. ważny w urzędzie skarbowym adres zamieszkania na terenie Warszawy.

Natomiast ci, którzy rozliczyli w Warszawie podatek PIT za 2013 r., mogą "od ręki" otrzymać Kartę warszawiaka. Potrzebna do tego jest pierwsza strona zeznania podatkowego - z adresem zamieszkania - oraz potwierdzenie przyjęcia zeznania przez organa skarbowe.

Jak podał w miniony piątek ZTM, warszawiacy złożyli dotychczas 280 tys. wniosków o wydanie Karty warszawiaka, z czego 279 tys. już rozpatrzono. Wydano 193 tys. kart, po 85 tys. kolejnych wnioskujący jeszcze się nie zgłosili.

Posiadacze kart, oprócz zniżek na bilety komunikacji miejskiej, mogą korzystać również z ulg w placówkach kulturalnych i sportowych, oraz specjalnych zniżek i preferencji przyznanych przez podmioty gospodarcze. Aktualny katalog ofert znajduje się na stronie karta.um.warszawa.pl/katalog.

DYREKTOR ZTM O WYDAWANIU KARTY WARSZAWIAKA:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 14:05 ~Karol

  GIDO po co to jest?Np. kupując -sprzedając samochód podajemy zupełnie obcej osobie wszystkie swoje dane ,pesel,nr.dowodu i o jakiej ochronie danych tu mowa?

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 10:32 ~gość

  no a teraz czekamy na informację o kradzieże przez hackerów czy sprzedaży naszych danych osobowych przez firmę transportową ( ZTM) ...

 • TigerLily

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 08:44 ~TigerLily

  Wyrzucone pieniądze w błoto z ta Kartą Warszawiaka. Osoby niepełnosprawne, którym przysługuje 50% ulga otrzymały ją, ale od kwoty po podwyżce!!!! I gdzie tu sprawiedliwość???

 • wek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 08:06 ~wek

  najwięcej na temat słoików" maja do powiedzenia najbardziej rodowici warszawiacy tzn. z Serocka i innych wiosek z okolicy hehe

 • AKTA w wydaniu wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 06:44 ~AKTA w…

  Moim zdaniem ,powinno sprawdzac sie metryke urodzenia. Minimum do 4 pokolenia. Gdyz wawa juz jest tak owocowa ze jak tu byc warszawiakiem. Ja jestem NY bo tam mieszkalem i podatki placilem ? Super to moze dostane obywatelstwo US ?

 • James

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 00:15 ~James

  Mieszkam tu od 22 lat i obecnie studiuję, jaki PIT mam pokazywać jak nic takiego nie mam... Moi rodzice muszą pokazywać w Urzędzie Dzielnicy PIT i oba dowody, ja swój Dowód i jeszce Legitymację Studencką. Wszyscy z wniosku, nawet ojciec, który jeździ samochodem i nie potrzebuje Karty ani tej naklejki musi się stawić w tym samym czasie co my i we trójkę udowadniać, że meldunek w dzielnicy od 20 czy 30 lat nie świadczy o tym, że jest się Warszawiakiem. Kontrola lepsza niż u Orwella.

 • Slowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 20:43 ~Slowianin

  Głupsza część Warszaffki się odedzwała i lamentuje na forach.


  pan~pan

  Za chwilę znowu odezwą się słoiki i będą narzekać...

 • ZHDK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 19:23 ~ZHDK

  Witajcie człowieki !!!
  Oddawajcie krew i jeżdzijcie jak ja ''SŁOIK" za darmoszke.Pozdrawiam

 • Yeti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 19:13 ~Yeti

  pan~pan

  Za chwilę znowu odezwą się słoiki i będą narzekać...

  pierwszy się odezwał o 15:11

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 19:06 ~wawa

  a hania mówiła ze PIT nie jest potrzebny, a teraz okazuje się ze jednak tak jak chce sie dostac od ręki karte. Kłamała jak zwykle.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »