Informacje

13.02.2014 15:43 przenosiny szkoły wbrew rodzicom

Gimnazjum z Twardej przenosi się na Mokotów. Decyzja radnych

SERWISY:

Głosami Platformy Obywatelskiej Rada Warszawy zdecydowała w czwartek, że renomowane dwujęzyczne gimnazjum przeniesie się w 2016 r. z ul. Twardej w Śródmieściu na ul. Żywnego na Mokotowie. Przeciwni tej decyzji są rodzice uczniów, ich zdaniem oznacza to degradację placówki.

Jak wyjaśnił burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski, obecna siedziba szkoły znajduje się na terenie przedwojennych hipotek, do których zostały zgłoszone roszczenia. Podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie grunt ten będzie musiał wrócić do spadkobierców byłych właścicieli.

Zaznaczył, że Śródmieście nie dysponuje innym budynkiem, do którego można byłoby przenieść tak dużą placówkę edukacyjną, ma ona 18 oddziałów i 508 wychowanków, więc musi ona znaleźć nową siedzibę w innej dzielnicy. W jego ocenie teren przy ul. Żywnego na Mokotowie, gdzie wcześniej mieściła się szkoła przeniesiona w zeszłym roku. na Żoliborz, jest najlepszym z możliwych.

Bartelski podkreślił, że obecnie budynek przy Żywnego jest w złym stanie technicznym, ale do 2016 r., kiedy to szkoła ma rozpocząć w nim nowy rok szkolny, przejdzie generalny remont. Powstanie tam też nowe, oświetlone boisko. Na ten cel z budżetu Śródmieścia przekazane ma zostać 8,5 mln zł.

Apel rodziców

Przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski zaznaczył, że przeniesienie szkoły od 2016 r. oznacza, że wszyscy obecni uczniowie ukończą edukację przy ul. Twardej. Ocenił też, że decyzja o przeniesieniu placówki pozwoli zachować szkołę, która ze względu na roszczenia do gruntu będzie musiała opuścić teren w Śródmieściu.

O głosowanie przeciw uchwale apelowali rodzice obecnych gimnazjalistów, którzy woleliby, by szkoła pozostała pod obecnym adresem, ale w nowym budynku, który miałby powstać na terenie istniejącego boiska, które jest wolne od roszczeń. Według ich wyliczeń, koszt postawienia nowego budynku wyniosły maksymalnie 30 mln zł.

Reprezentująca radę rodziców uczniów z Twardej Hanna Szeliga oceniła, że przeniesienie szkoły na Mokotów doprowadzi do jej degradacji, bo utraci ona tym samym swoje centralne położenie na mapie Warszawy, które dziś pozwala dojeżdżać do niej uczniom z całego miasta.

"Miasto działa w interesie dewelopera"

Opozycyjni radni ocenili z kolei, że przeniesienie szkoły na Mokotów de facto oznacza jej likwidację i powstanie nowej, innej placówki, bo nie wszyscy nauczyciele będą chcieli uczyć na Mokotowie.

Przewodniczący klubu PiS Maciej Wąsik wyraził opinię, że miasto, decydując o przeniesieniu siedziby szkoły, działa w interesie dewelopera, choć nie ma on jeszcze tytułu prawnego do gruntu przy Twardej.

Radny Śródmieścia Grzegorz Walkiewicz (TR) przypomniał, że rada dzielnicy nie zaopiniowała pozytywnie projektu uchwały w sprawie przeniesienia gimnazjum z Twardej, choć PO ma w niej większość. Apelował, by zgodnie z własnym sumieniem, a nie dyscypliną partyjną, zagłosowali także radni PO w radzie miasta.

Gimnazjum Dwujęzyczne nr 42, mieszczące się przy ul. Twardej 8/12, osiąga najlepsze wyniki w Śródmieściu i jedne z najlepszych w Warszawie.

Przeniesienie gimnazjum poparli tylko radni PO. Za głosowało 31 radnych, przeciw było 27. 1 osoba była nieobecna, a kolejna wyłączyła się z głosowania, ze względu na konflikt interesów. PO ma większość w radzie miasta.

O koncepcji przedstawionej przez rodziców mówi Marzena Cendrowska, wiceburmistrz Śródmieścia:

PAP, wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zenonek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 10:52 ~zenonek

  placil, nie placil podatki? a kogo to obchodzi skoro to byla jedna ze zlodziejskich "reprywatyzacji" mafii pani bufetowej?

 • obieżyświat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 22:38 ~obieżyświat

  Czy właściciel działki płacił podadki od nieruchomości przez ostatnie 70 lat? Jaka była wartość działki zaraz po wojnie? Jakie były koszty uporządkowania gruzowiska po wojnie na tej działce? Jest wiele pytań i argumentów, które mogą jednoznacznie obalić roszczenia co do zwrotu takiej nieruchomości. W USA jeśli nie płacisz podatków od nieruchomości to tracisz prawo własności (Real Estate Lease Agreement). Działka zaraz po wojnie kosztowała grosze bo było to gruzowisko. Roszczenia reprywatyzacyjne to w istocie przekręt i oszustwo w majestacie luki prawnej i złej woli rządzących.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 17:26 ~obserwator

  Oddawanie gruntu na którym stoi szkoła to skandal i ... pachnie przekrętem.

 • kka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 08:26 ~kka

  "bo nie wszyscy nauczyciele będą chcieli uczyć na Mokotowie"
  No cóż, zawsze moga zmienić zawód... na jedno miejsce czeka przynajmniej dziesięciu zmotywowanych, często ludzi z pasjami i rzeczywistą chęcią nauczania.

  Sukces tej szkoły polega na wytężonej pracy uczniów i rodziców. Rola nauczycieli to zaciąganie pętli i podwyższanie poprzeczki. Dzieci i młodzież (bo 12-14 latki to jeszcze dzieci) nie mają czasu na rozwijanie zainteresowań (szczególnie ze szkół muzycznych są przez grono pedagogów nielubiane), gubią sie talenty.
  Liczą sie słupki...
  A mokotów ma wiele dobrych szkół, które równiez zaciskają dzieciakom pętle - Reytan, Batory...

 • Szmul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 16:36 ~Szmul

  He, he... Najsmiejsze w tym wszystkim jest to, że szkoła ma swoim gronie "kreta" - cichego, ale skutecznego aktywistę gminy mniejszościowej.

 • Gienia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 17:15 ~Gienia

  Gimnazjum ze Śródmieścia przeniosą na Żywnego - Mokotów, skąd wykurzyli Technikum Elektryczne i przenieśli na Żoliborz.
  Ot i polityka, nikt nie chciał i prosił żeby szkoła z Żywnego poszła na Żoliborz, a jednak przeniesiono tę hołotę.

 • buahahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 16:21 ~buahahaha

  Cendrowska... a może tak szkołę przenieść do ciebie.. do Pułtuska, co ?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 12:35 ~Nick

  prestiżowiec~prestiżowiec

  Ojejku prestiż gimanzjum się obniże na Mokotowie. Czy kogoś nie boli czasem głowa? To jest gimanzjum, a nie uniwersytet, do tego Warszawa, a nie Oxford. Rozumiem, że nauczyciele tez sie przenoszą więc co ma się obnizyć?

  no właśnie część nauczycieli się nieprzeniesie i na tym polega problem...gmina Mootów to zupełnie inny pracodawca dla nauczyciela niż gmina Śródmieście...Mokotów wydaje najmniej na edukację w całej Warszawie, wiec nauczyciele będa mieli niższe pensje (część zrezygnuje z pracy w związku z tym..) znikną zajęcia doatkowe w szkole, zajęcia z nativami - poziom szkoły sie obniży w związku z tym nieuchronnie...

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 11:38 Kompletna bzdura

  najbardziej ubawiło mnie stwierdzenie że nie wszyscy nauczyciele będą chcieli pracować na Mokotowie.

 • mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 10:02 ~mario

  wiceburmistrz Śrudmieścia to skąd pochodzi z podlaskiej wsi

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »