Informacje

14.11.2016 19:33 DOBRA ZMIANA

Gimnazjaliści wrócą do podstawówek,
zabraknie miejsc dla przedszkolaków

SERWISY:

Najpierw cofnięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, teraz likwidacja gimnazjów. Efekt? Miasto może mieć problem, by w przyszłym roku pomieścić wszystkich przedszkolaków. Zwłaszcza w takich dzielnicach jak Ursynów czy Targówek, gdzie według szacunków zabraknie po kilkaset miejsc.

Braki wynikają przede wszystkim ze zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków i z konieczności zapewnienia miejsc w przedszkolach również trzylatkom, co od 2017 roku nakazuje samorządom zmiana ustawy o systemie oświaty.

"W sytuacji nieprzyjęcia dziecka do żadnego ze wskazanych przez rodziców przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych burmistrz dzielnicy obowiązany jest pisemnie wskazać rodzicom inną placówkę, która ich dziecko przyjmie" – informuje w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych wiceprezydent Włodzimierz Paszyński.

"Nie pomieścimy dzieci"

Do tego wszystkiego dochodzi nowa, przygotowywana właśnie przez Prawo i Sprawiedliwość reforma wygaszająca gimnazja. - Nie pomieścimy młodszych dzieci, skoro mamy zapewnić miejsca w szkołach także dla siódmych i ósmych klas – mówi w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Wojciech Matyjasiak, wiceburmistrz Ursynowa, gdzie według informacji "Gazety" zabraknąć może 550 miejsc.

- Do września musimy znaleźć miejsce dla 22 oddziałów przedszkolnych. Szukamy wszędzie, gdzie się da. Na Ursynowie wykorzystamy wszelkie możliwe pomieszczenia: szatnie albo sale wspólne – dodaje.

Z podobnym problemem mogą mieć problemy inne dzielnice, w tym Targówek. Jego burmistrz Sławomir Antonik przyznał, że po przywróceniu ośmiu klas szkoły podstawowej dla najmłodszych zabraknie około 750 miejsc.

Gronkiewicz-Waltz krytycznie o zmianach

Hanna Gronkiewicz-Waltz o pomyśle minister edukacji Anny Zalewskiej wypowiedziała się w mediach społecznościowych. "Reforma edukacji MEN jest nie tylko nieprzemyślana, ale też bardzo kosztowna. Są lepsze sposoby na wykorzystanie tych pieniędzy" – napisała kilka dni temu.

 

Z kolei wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) przekonywał, że zmiany są odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. – Wprowadzamy je, ale prowadzimy konsultacje z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami. Reforma ma służyć uczniom. Nie chciałbym, aby dzieci na Mazowszu uczyły się zmianowo. Najlepsza inwestycja jest w najmłodsze pokolenie – podkreślał na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu.

To nie pierwszy spór na linii ratusz-rząd związany ze zmianami w edukacji. Na początku roku Wiceprezydent Paszyński, który w stołecznym ratuszu odpowiada właśnie za edukację krytykował działania minister Zalewskiej. Ostrzegał, że z miejscami dla sześciolatków może być problem. Miał też pretensję, że minister konsultuje się bezpośrednio z dyrektorami placówek, a pomija władze miasta. Spór relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl

Liczba przedszkolaków rośnie

W ubiegłym roku szkolnym (2015/2016) liczba dzieci w wieku przedszkolnym wynosiła nieco ponad 45 tys. osób. W bieżącym roku jest to 6 tys. więcej.

Paszyński zapewnia, że miasto zrobi wszystko, aby miejsca wszystkim chętnym zapewnić. Przypomina, że Warszawa już od kilku lat realizuje program rozbudowy przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. "W 2017 roku dzięki modernizacji, budowie i rozbudowie przedszkoli i szkół powstanie ponad 5 tysięcy nowych miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych". Najwięcej na Białołęce – 925, Woli – 577 i Mokotowie – 458.

"DOŚĆ NISZCZENIA EDUKACJI" CZYTAJ O PROTESTACH ZNP WS. LIKWIDACJI GIMNAZJÓW:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 15:42 ~Ola

  Pomijając całą resze to akurat 2-zmianowośc jest super.
  bardzo dobrze wspominam chodzenie do szkoły na popołudnie(brak stresu zwiazanego z porannym wstawaniem) i mam nadzieję, że moje dziecko też będzie mgło tak chodzic

 • belfer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 15:03 ~belfer

  sdcsdc~sdcsdc

  Przeciez nie tak trudno przewidziec konsekwencje tej "dobrej" zmiany. I nie trzeba byc do tego "ekspertem" pisu. Na samym koncu rykoszetem oberwie dziecko, ktore nie dostanie sie do żłobka/przedszkola i rodzic, ktory bedzie musial zrezygnowac z pracy zeby z dzieckiem w domu siedziec. A za 500+ nie przeżyje. I koło sie zamknie. Taczki dla pisu to za mało. Im sie powinno statek na antarktyde uruchomic. Tylko białych niedźwiedzi żal...
  Na Antarktydzie nie ma białych niedźwiedzi, są pingwiny. Reforma oświaty jest potrzebna właśnie po to, aby takich nieuków więcej nie było!

 • sdcsdc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 13:08 ~sdcsdc

  Przeciez nie tak trudno przewidziec konsekwencje tej "dobrej" zmiany. I nie trzeba byc do tego "ekspertem" pisu. Na samym koncu rykoszetem oberwie dziecko, ktore nie dostanie sie do żłobka/przedszkola i rodzic, ktory bedzie musial zrezygnowac z pracy zeby z dzieckiem w domu siedziec. A za 500+ nie przeżyje. I koło sie zamknie. Taczki dla pisu to za mało. Im sie powinno statek na antarktyde uruchomic. Tylko białych niedźwiedzi żal...

 • Ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 13:06 ~Ika

  Wychowałam swoje dziecko bez dotacji od Państwa, nawet urlop wychowawczy był
  bezpłatny. Jak zaczęło brakować pieniędzy to wróciłam na niepełny etat.
  Tak sobie radziliśmy i nie tylko ja ale i moi znajomi.
  Miejsca w przedszkolach otrzymywały osoby pracujące, a nie wszyscy i matki które są " samotne".Te samotne musiały
  się okazać , a nie tak jak teraz same samotne, a tatusiowie ? Bierze alimenty od Państwa teraz 500 + i to jest sposób na życie. A moje pokolenie jest straszone skróceniem emerytalnego wieku i głodową emeryturą, Po 40 latach pracy da mi Państwo na przezycie????

 • pip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 12:34 ~pip

  Zapominają jeszcze o żłobkach! 6-cio latki nie poszły do szkoły (zostały w przedszkolach), 3-latki nie poszły do przedszkoli bo miejsc nie było (zostały w żłobkach) a 2 -latki nie dostały się do żłobków bo zabrakło miejsc. Mama została w domu i właśnie pracuje na swoją głodową emeryturę a że to pierwsze dziecko to 500+ nie ma i mieć nie będzie bo nie będzie miała już drugiego dziecka bo kiedyś musi wrócić do pracy.(Warszawa - Ochota)

 • Dorota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 11:50 ~Dorota  zdelegalizować myślistwozdelegalizować myślistwo

  są prywatne przedszkola ! wszystkie przedszkola powinny być płatne !
  zła~zła

  za 1700 miesiecznie zapłać za przedszkole 1000zł + wyżywienie. niech płace podwyższą, rodzicielski wydłużą.
  mamuśka~mamuśka

  Jeszcze czego, łapy precz od moich pieniędzy. Nie mam zamiaru ze swoich podatków finansować leniów i dzieciorobów. 500+ nie wystarcza? To wziąć się do pracy, a nie pasożytować na innych.  W punkt!!!

 • Dulu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 11:49 ~Dulu

  dfg~dfg

  Co platforma robiła przez ostatnie lata w tym kierunku? W warszawskich przedszkolach brakuje miejsc nie od dzisiaj.


  Za PISu to ci w ogóle dziecka nie przyjmą tylko rozkażą iść na rodzicielski.
  Zamiast polityki włącz rozum i zdrowy rozsądek.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 11:47 ~Gość

  [cytat_2539345]
  Przecież zwolnią się miejsca w budynkach gimnazjów,można je powoli przekształcać w przedszkola.
  [/cytat_25393

  Zdajesz sobie sprawę jakie to koszty są? Wszystko musi być dostosowane do poziomu małego dziecka...

  Mowa tu o kosztach czy bezsensownych bajdurzeniach nierobów??

 • vbnvbvb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 11:43 ~vbnvbvb

  dojnej zmiany ciag dalszy. Dla dzieci pisiorkow miejsca sie znajda na 100%

 • sdcsdcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 11:42 ~sdcsdcd

  przerobcie wiezienia na przedszkola. Przeciez za Błaszczaka zniknie przestepczosc, wszyscy beda dobrzy dla siebie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »