Informacje

17.03.2018 08:05 usterkę usunięto w nocy

Gigantyczne utrudnienia i tłok. Awaria kabli sparaliżowała kolej

SERWISY:

Awaria kabli spowodowała ogromne utrudnienia dla pasażerów podróżujących koleją. Na Dworcu Centralnym koczowały tłumy. Zmiana organizacji ruchu dotknęła kilkaset pociągów. Tworzyły się kilkudziesięciominutowe opóźnienia i ogromny tłok na peronach. Usterka została usunięta w nocy. - Obecnie nie ma utrudnień - zapewnia rzecznik PKP.

Winowajcą piątkowej sytuacji na kolei nie była zima, która po południu powróciła do stolicy. Przyczyną utrudnień była usterka urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

- Dokładnie była to usterka kabla. Kable, które mają w sobie kilkadziesiąt żył zostały uszkodzone. To należało naprawić, a faktycznie te połączenia odpowiadały za sterowanie i pracę urządzeń bardzo ważnych dla bezpieczeństwa. Dlatego wprowadzono zmienioną organizację ruchu – tłumaczy rzecznik PKP Mirosław Siemieniec.

Awarię udało się usunąć w nocy. - Sytuacja trwała do późnych godzin wieczornych. Po godzinie 21 naprawiono kursowanie pociągów na linii dalekobieżnej, a w nocy ekipy zakończyły prace, także dziś pociągi między Warszawą-Zachodnią a Wschodnią, przez Centralną i Śródmieście powinny przejeżdżać bez problemów - mówił w sobotę rano Siemieniec.

Rzecznik przyznał, że przez wczorajszą awarię kilkaset pociągów kursowało według zmienionego rozkładu jazdy, a cała sytuacja dotknęła dużej liczby pasażerów.

Tłok i opóźnienia

W piątek przed godziną 20, Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl relacjonował, że opóźnienia niektórych pociągów sięgały nawet 100 minut. - Takie opóźnienie ma na przykład skład relacji Warszawa Zachodnia-Modlin. Inne pociągi też są mocno opóźnione. Skład z lotniska do Łodzi na przykład o 80 minut - zauważył nasz reporter.

Węgrzynowicz rozmawiał też ze zniecierpliwionymi pasażerami. - Ludzie nie mieszczą się na peronach. Spotkałem osoby, które czekały na pociąg do Krakowa. Twierdzą, że do tej pory nie przyjechały już dwa składy w tym kierunku - dodał.

Sygnały o tłoku i opóźnieniach otrzymywaliśmy też od naszych czytelników, którzy przesyłali zdjęcia tłumów na dworcu.

Usterka

- Mamy usterkę na trasie Warszawa Wschodnia-Warszawa Zachodnia. Pociągi jeżdżą na tak zwane telefoniczne zapowiadanie. Wiadomo, że te pociągi mogą być opóźnione nawet kilkadziesiąt minut. Na miejscu są monterzy. Analizują co jest przyczyną usterki - wyjaśniała Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP.

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec dodał, że przyczyną awarii była usterka kabli. - Na miejscu pracowały zespoły techniczne. Ich zadaniem była wymiana uszkodzonych kabli i połączenie kilkudziesięciu znajdujących się w nich przewodów. Wykonane łącze musi być sprawdzone, gdyż służy obsłudze urządzeń sterowania. Prace powinny się zakończyć w nocy – zapowiadał Siemieniec.

I dodał, że "dodatkowo powołany jest specjalny zespół pracowników zarządcy infrastruktury i przewoźników, który czuwa nad zmienioną organizacja ruchu pociągów. Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów podawane są ze zwiększoną częstotliwością na stacjach i przystankach."

Przypomnijmy, że utrudnienia dotyczyły też pociągów miejskich - Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. W tym przypadku doszło do awarii urządzenia sterowania ruchem.

Powrót zimy

W sobotę rano rzecznik PKP mówił też o kursowaniu pociągów w związku z zimową pogodą. - W nocy sprawdzaliśmy też sytuację zimową . Nie ma obecnie trudności w kursowaniu pociągów na sieci kolejowej. Dodatkowo wykonaliśmy w nocy tak zwane jazdy patrolowe, to znaczy lokomotywy wyposażone w odpowiednie urządzenia przejechały 2400 kilometrów linii – tłumaczył Siemieniec.

Przypomniał też, że w ten weekend kończone są prace na jednym z torów, pomiędzy Warszawą Śródmieście a Warszawą Powiśle. - Tam wymieniamy odcinek  szyny, która została oceniona jako taka, która przeniosła już bardzo dużo pociągów i należy ją wymienić. Czasowo jeździmy po trzech torach, a nie czterech. – mówił rzecznik. Remont został już ujęte w rozkładzie jazdy i nie powinien powodować utrudnień.

 

md/kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewkazgdanska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 13:32 ~ewkazgdanska

  Mietek~Mietek

  Że też takie krytykanckie talenty się w Polsce marnują. Można by ich było wykorzystać do rządzenia naszym Krajem a tu jak na złość ludzie wybierają albo złodziei albo PIS.

  A pis to co ??? Nie dość, że złodzieje jak nawet komuna nie była, to jeszcze oszuści, kłamcy i zwyczajni polityczni bandyci.

 • Zepp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 13:20 ~Zepp

  Jeszcze dwa lata temu w podobnej sytuacji pasażerom proponowano darmową herbatę. Wystarczyło pójść do wskazanej knajpy i pokazać bilet. Wczoraj ludzie trzęśli się na peronach bo nie wiedzieli kiedy i czy w ogóle przyjedzie ich pociąg - zapowiadano pociągi dopiero tuż przed wjazdem.

 • ASA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 12:19 ~ASA

  Kabelki nie były kładzione za czasów Bieruta, a są wynikiem przetargów z czasów "ministerowania" Cezarego G., jego następcy Lola-Pindola, a potem... Sorry, taki mamy klimat!

 • Sorry taki klimat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 12:00 ~Sorry taki klimat

  ptaki~ptaki

  Elżbieta Bieńkowska miała rację ! Każdy pisior to wie, ale boją się mówić głośno eu nuchy :)

  Tyle, że wypowiedziała się niepolitycznie i w nieodpowiednim momencie. PO przegrała m.in. właśnie przez takie nieprzemyślane wypowiedzi.

 • Zadba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 11:54 ~Zadba


  Jaga~Jaga

  Tak to jest, jak się wymienia fachowców na krewnych i znajomych, którzy o niczym nie mają pojęcia. Wszystko w tym kraju się sypie, a oni tylko do siebie, do siebie.
  Janek~Janek

  Podobno Naród tak chciał, a w PO sami złodzieje. Do tego 8 lat mały człowiek krzyczał, że wybory były sfałszowane.
  Zobaczymy jesienią.

  O, już mały człowiek zadba o to, żeby wybory były sfałszowane na ich korzyść.

 • Kable

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 11:51 ~Kable


  dorymus~dorymus

  Czy to nie jest chore kable,telefony co jeszcze,ta instalacja kable to jeszcze za czasow Bieruty byly robione.teraz tylko kasa a nie ludzie sie liczom.
  chesterdb~chesterdb

  Łola boga. Skąd żeś ty się urwał człowieku? Chory to ty chyba jesteś żeby takie głupoty wypisywać. Chory i na pewno niedouczony. Błędy ortograficzne, interpunkcyjne i wszelkie inne łącznie z tym Bierutą. A stwierdzenie, że kable były robione za czasów Bieruta świadczy o wyjątkowej głupocie i nieznajomości tematu.

  Prawdę powiedziawszy, za Bieruta były pewnie jakieś kable telefoniczne, bo przecież Bolko Posłuszny musiał się ciągle radzić Stalina. co ma robić w suwerennej Polsce.

 • paplo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 11:47 ~paplo

  A dzisiaj mamy powtórkę.
  Ponownie awaria.

 • totylkoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 11:31 ~totylkoja

  Uszkodzony kabel, uszkodzone kable, same się one uszkodziły? Złomiarze ukradli? Kto osobiście odpowiada za stan techniczny kabli? Niedługo PKP podzieli los Stadniny Koni z Janowa Podlaskiego, a prezesi z PKP dostaną następne nagrody.

 • Tupolech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 10:54 ~Tupolech


  Jaga~Jaga

  Tak to jest, jak się wymienia fachowców na krewnych i znajomych, którzy o niczym nie mają pojęcia. Wszystko w tym kraju się sypie, a oni tylko do siebie, do siebie.
  Janek~Janek

  Podobno Naród tak chciał, a w PO sami złodzieje. Do tego 8 lat mały człowiek krzyczał, że wybory były sfałszowane.
  Zobaczymy jesienią.

  A tory ? tory ... też były złe :):):)

 • Marian Paździoch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 10:54 ~Marian Paździoch

  Bo tekst dotyczył Warszawy, a nie podróży, to raz. A dwa z takim nickiem powinieneś wiedzieć, że odszkodowanie otrzymasz od przewoźnika, czyli (zazwyczaj) PKP Intercity, albo w przypadku Modlina Kolei Mazowieckich. A awaria leżała po stronie PKP PLK i głównie ich w części dotyczył tekst. To tak w mega dużym uproszczeniu.

  Podróżny~Podróżny

  A dlaczego ani słowa o możliwości uzyskania odszkodowania (zwrot 25% lub 50% wartości biletu) za opóźnienia pociągów (od 60 do 119 minut i powyżej 120 minut).


 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »