Informacje

27.12.2010 17:03 DROGOWE OSZCZĘDNOŚCI

Gest ministra Grabarczyka: czy jest się z czego cieszyć?

SERWISY:

Nie pomogły tysiące podpisów ani protesty ekspertów. Ministerstwo infrastruktury rezygnuje z budowy dróg wylotowych ze stolicy. Wszystko, co udało się obronić, to krótki odcinek drogi Salomea - Wolica. Z 15 km zostanie około 2.

Ogryzek - tak można chyba określić to, co zostało z ambitnych planów budowy dróg wylotowych z Warszawy. Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku tygodni, ministerstwo infrastruktury zamierza oszczędzić na budowie dróg.

Co to oznacza dla Warszawy, zaznaczyliśmy na mapie przygotowanej przez stowarzyszenie SISKOM. Czerwonym kolorem pogrubiliśmy drogi, które nie powstaną. Zielonym - to, co udało się uratować. 2 z 15 kilometrów jednej trasy - jeśli macie problem ze znalezieniem zielonego na mapie, podpowiadamy: to ten krótki fragment planowanej nowej wylotówki na Kraków i Katowice miedzy al. Jerozolimskimi, a przyszłą południową obwodnicą Warszawy.

Konsultacje niewiele pomogły

To m.in. działacze SISKOM-u uczestniczyli w środowych konsultacjach w ministerstwie. Przekazali kilka tysięcy podpisów zebranych pod petycją, by nie rezygnować z kluczowych dla Warszawy inwestycji. Kilkanaście tysięcy podpisów pod petycją o oszczędzenie całej drogi Salomea - Wolica zebrała też "Gazeta Stołeczna", która przekonywała, że nowa droga na Kraków i Katowice, omijająca wiecznie zakorkowane Raszyn i Janki ma znaczenie ogólnokrajowe.

Te argumenty ministra Grabarczyka nie przekonały. Konsultacje skończyły się deklaracją, że zbudowany zostanie tylko warty 300 milionów złotych kawałek tej drogi.

Nie wiadomo nawet, kiedy ministerstwo wróci do tych planów. Jedyne pocieszenie to fakt, że umowa z wykonawcą "ogryzka" ma zostać podpisana jeszcze przed końcem roku.

Radykalne oszczędności

Z planu budowy dróg krajowych na lata 2011 - 15 wypadły m.in. obwodnica Marek, obwodnica Łomianek, trasa Warszawa-Lublin czy obwodnicę tranzytową Warszawy.

Ministerstwo rezygnuje też z budowy dróg w innych częściach kraju, m.in. w rejonie Lublina i Krakowa. Władze tego ostatniego miasta, podobnie jak przedstawiciele stołecznego ratusza, interweniowały u ministra. Bezskutecznie. Z wnioskiem o zmianę planowanego przez rząd harmonogramu wystąpił też wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

4 i 5 stycznia nad planem oszczędności debatować mają eksperci. Później departament dróg i autostrad przeanalizuje i podsumuje konsultacje i uwzględni - bądź nie - zaproponowane zmiany.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada ministrów. - Zaproponujemy przesunięcie terminu realizacji części dróg na późniejszy okres - powiedział Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

 

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • poziomka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2011 12:31 ~poziomka

  Do protestujących przeciwko autostradom!!!
  Drodzy oporuniści - mieliście swój czas w momencie tworzenia planów budowy dróg a było to 40 lat temu.
  Teraz powinniście milczeć!

 • RDS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2011 20:37 ~RDS

  Kolego jacko... Rządzący nie robią sobie kuku bo i tak nie stoją w korkach. Przecież samochody rządowe mogą poruszać się jako pojazdy uprzywilejowane (pomijam to w jaki sposób kierowcy tych aut jeżdżą - to oni są najważniejsi na drodze), więc problem ograniczonej ilości dróg, zwiększonego natężenia ruchu poza miastem czy korków w mieście ich nie dotyczy

 • Grażyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 08:14 ~Grażyna

  Jest juz PO wyborach, więc POstanowili teraz POwiedzieć co nieco-aby przed następnymi wyborami mogli znowu oPOwiadać POsłusznym golonym baranom bajki

 • jacko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 23:41 ~jacko

  Rzad mieści się w stolicy to co robja to sami sobie podcinają stołki i nic nie dbają o Stolice bo ważniejsze sa interesy w swoich mieścinkach to po co sie pchają do Stolicy!!!!!!!!!!!!!!
  Nie potrzeba nam Czarodziei i Propagandzistów Polska!!! potrzebuje konkretnych rozwiązani.
  Zastanawiam się kiedy albo tylko kwestia czasu jest jak ta pseudo inteligencja wypadnie i zaczną rządzić ci co to kochają i zrobią dla społeczeństwa aby lepiej się żyło a jest to możliwe można sięgnąć do okresu miedzy wojennego gdyby nie wojna to Polska by się mocno rozwinęła bo plany były daleko idące
  To Był plan 4 letni a potem miał być 15 letni ale tam był też mocny przywódca i ludzie co chcieli coś dla Polski zrobić!!!!

 • polo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 14:51 ~polo

  W Chinach na nowy rok oddali 5 LINII (!!!) metra, ot tak, bez wielkich ceregieli. A u nas czytamy o tym jak zmniejszono długość wylotówki z niewyobrażalnych 12 kilometrów do 2 km. To chory kraj... może w jakimś Bangladeszu jest gorzej, a i to nie jest pewnikiem.

 • wujcio zbujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 22:54 ~wujcio zbujcio

  Najbardziej sie boje ze wroci do wladzy PIS i bedzie totalitaryzm. I zboczencow beda kastrowc.

 • Optymista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 15:58 ~Optymista

  Pora się pakować.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 15:42 ~Piotr

  A moze ministrowi obciac pensje i wszystkie dodatki ????? Minister od siedmiu bolesci powinno sie go zdymisjowac.

 • autostrada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 14:00 ~autostrada

  Przed wojną taki minister (kłamca) byłby nie wpuszczany na salony i musiałby strzelić sobie w łeb, a dzisiaj to pewno dostanie jeszcze nagrodę. Kolej już się rozjechała zaraz nastąpi zapaść w drogownictwie ale co tam mamy kolejnego geniusza w rządze

 • Autostrady TAK!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 11:46 ~Autostrady TAK!

  Jakoś w całej Europie nie jest żal oddawać zapyziałego obejścia wiejskiego na autostradę..... tylko w Polsce wszyscy płaczą..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »