Informacje

24.07.2017 21:13 podziękowania sędziów

Gersdorf dziękuje w imieniu sędziów. "Takiego wsparcia nie widział świat"

SERWISY:


- D
ziękuję, że uwierzyliście, że najważniejsza jest konstytucja i trójpodział władzy. Udało nam się, a właściwie wam - powiedziała do zgromadzonych na placu Krasińskich Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego.

Wieczorem przedstawiciele Sądu Najwyższego zebrali się przed jego siedzibą, aby podziękować obywatelom za kilkudniowe protesty. Plac Krasińskich ponownie wypełnił się ludźmi. Rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Kiedy do ludzi wyszła Małgorzata Gersdorf, prezes SN, tłum zaczął skandować: "dziękujemy, dziękujemy".

- Nie wy nam powinniście dziękować, tylko my wam. Jesteście wspaniali i kochani. Dziękuję, ze uwierzyliście nam, że nie bronimy siebie, ale naszej konstytucji i praw obywatelskich - odpowiedziała Gersdorf. - Sędziów jest 10 tysięcy, na pewno nie wszyscy są doskonali, ale nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności zbiorowej tylko dlatego, że są sędziami - dodała.

"Siła społeczeństwa obywatelskiego"

I prezes przyznała, że gromadzący się przed sądem mieli nadzieję, że prezydent zawetuje trzy ustawy Prawa i Sprawiedliwości dotyczące reformy sądownictwa. - Jedna ustawa się ostała. Musimy patrzeć i czuwać jak realizują tę ustawę władza wykonawcza. Będziemy to robić my i wy - zapowiedziała.

Małgorzata Gersdorf otrzymała od zgromadzonych bukiet róż, które postanowiła rozdać protestującym. - Sobie zostawię tylko jedną - zastrzegła.

Ze sceny przemawiał również Dariusz Zawistowski z Krajowej Rady Sądownictwa. - Ja też chciałem podziękować za wsparcie. Państwo pokazali, jaka jest siła społeczeństwa obywatelskiego. Chciałbym apelować do wszystkich, aby tego zaangażowania nie zmarnować - powiedział. - Ze swojej strony deklaruję, że sędziowie chętnie będą ze społeczeństwem obywatelskim współpracowali - dodał.

 

"Przed nami długa droga"

Wśród gości przemawiających przed Sądem Najwyższym był również Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Witaj młoda Polsko, dobry wieczór Polsko dojrzała! - powitał zgromadzonych.

- Przed nami długa droga, która każdego z nas będzie uszlachetniała. To ważne, żeby tego kapitału, który budowaliśmy tutaj nie stracić, żeby go umacniać - powiedział. Po czym tłum zaczął skandować hasło: "Damy radę".

Rzepliński podkreślił też, że sędziowie powinni zrobić wszystko, aby sprawić, że satysfakcja z polskiego sądownictwa będzie duża. Przyznał też, że obywatele czekają na weto prezydenta do trzeciej ustawy, która jego zdaniem "jest toksyczna".

Rzepliński podziękował nie tylko obywatelom, ale też sędziom sądów rejonowych i okręgowych. Zaprosił ich na scenę.Tłum przywitał ich oklaskami i okrzykami: "dziękujemy, dziękujemy".

W podobnym tonie do poprzedników wypowiadała się również Małgorzata Kluziak, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. - Waszą obecność traktujemy jako zobowiązanie, aby być lepszym - mówiła do zebranych na placu Krasińskich.

Jak poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, na placu Krasińskich o godz. 21.45  było około 7 tysięcy osób.

Decyzja prezydenta

O godzinie 10 Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje dwie ustawy dotyczące reformy sądownictwa - tę o KRS oraz o Sądzie Najwyższym. - Ubolewam, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przed złożeniem w Sejmie nie został mi przedstawiony - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Duda, informując o swym wecie wobec tej ustawy oraz ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów zmian w sądownictwie.

Przed siedzibą Sądu Najwyższego mieszkańcy Warszawy spotykali się od kilku dni. Przynosili świece, znicze i zapalali symboliczny łańcuch światła. Chcieli w ten sposób zademonstrować swoją solidarność z niezależnymi sędziami i nakłonić prezydenta Dudę do zawetowania ustaw PiS o sądownictwie.

Zobacz jak wyglądały łańcuchy światła przed Sądem Najwyższym w ostatnich dniach:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Leszek10000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2017 09:12 ~Leszek10000

  Mówi "trójpodział"a ma na myśli samowładztwo sędziów. W żadnym kraju demokratycznym tak nie jest aby jedna władza pozbawiona była społecznej kontroli. To prowadzi do patologii, które obserwujemy w sądownictwie.

 • Tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 17:21 ~Tusk

  Platformiane władze z Tuskiem, Rostowskim i Komorowskim na czele dokonały największego w historii Polski skoku na kasę, grabiąc z emerytalnych kont oszczędnościowych należących do Polaków kwotę 153 mld zł.

 • vuvu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 15:44 ~vuvu

  ell~ell

  tak, i będę pracować 10 g/ , 12g/ na dzień za 1800 aby Pani sędzia mogła wziąć te marne 10 tysięcy głodowej pensji

  Przedstaw swój dorobek zawodowy i naukowy, a wtedy zastanowimy się, czyja pensja jest adekwatna do kompetencji i wiedzy. 10 tysięcy brutto (czyli 7 tysięcy netto) dla wykształconego człowieka w Warszawie to pensja marna. 4 lata po studiach zarabiam więcej na etacie w firmie. I za te pieniądze wcale nie jest łatwo utrzymać mieszkanie, samochód (konieczny do wykonywania wyjazdów służbowych) i czteroosobową rodzinę.

 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 13:31 ~Maciej

  W demokracji należy bronić werdyktu wyborców.

 • mistrzu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 13:15 ~mistrzu

  Arkadiusz~Arkadiusz

  Przez 30 lat przeszłości komunistycznej nie rozliczono.

  a co ma to wspólnego z upartyjnieniem sądownictwa?!

 • Arkadiusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 13:00 ~Arkadiusz

  Przez 30 lat przeszłości komunistycznej nie rozliczono.

 • osa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:49 ~osa

  Olek~Olek

  Producenci zniczy są dobrze zorganizowani skoro potrafią w pustych ludzkich łbach wytworzyć chęć protestowania ze zniczami w ręku. Ciekawe o ile im wzrosła sprzedaż?

  Między wyborami a wyborami nie ma próżni, jak widzisz. Ciągle abstrakcją dla wielu jest społeczeństwo obywatelskie, wygodniej zarządzać ciemnym ludem. Ale to już przeszłość.

 • ell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:33 ~ell

  tak, i będę pracować 10 g/ , 12g/ na dzień za 1800 aby Pani sędzia mogła wziąć te marne 10 tysięcy głodowej pensji

 • sdfsdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:23 ~sdfsdf

  Brawo! Ale czuję, że to dopiero wygrana bitwa a nie wojna

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:17 ~gaga

  i tak babsztylu pazerny twoje dni są policzone. Duda z PIsem wiedzą co robią, metodą małych kroczków, bo od koryta trudno odspawać. A stado pozytecznych idiotów będzie nadal płacic na gażę tej "pani". Ale karma wraca. Jak mawiał mój sp ojciec - do grobu ze sobą tego bogactwa nie zabierze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »