Informacje

14.01.2015 09:44 wszystkie w centrum miasta

Gdzie stanie pomnik smoleński?
"Nie na Krakowskim Przedmieściu"

SERWISY:


Warszawski ratusz ma trzy pomysły na lokalizację pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. Na liście nie ma Krakowskiego Przedmieścia - informuje "Gazeta Stołeczna".

Jak ustalił dziennik, chodzi o okolice pl. Piłsudskiego (przy ul. Focha), pl. Unii Lubelskiej albo ulicę Marszałkowską przy Ogrodzie Saskim. Właśnie te lokalizacje wskazał ratusz.

"Jedno zastrzeżenie"

- Jestem otwarta na propozycje lokalizacji dla takiego pomnika, z jednym zastrzeżeniem - nie może to być Krakowskie Przedmieście - mówi "Gazecie Stołecznej" Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Wśród ofiar były osoby o różnych biografiach politycznych, reprezentanci różnych partii. Liczę, że bez konfliktu uda się wybrać godne miejsce, przy udziale radnych miasta, pana prezydenta i oczywiście rodzin ofiar, które są najważniejsze - dodaje.

Pomnik ma być gotowy za około półtora roku.

Spotkanie z rodzinami

Dyskusja o lokalizacji trwa od dawna. W październiku ubiegłego roku Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które zwróciły się do niego z apelem o zainicjowanie budowy pomnika.

Wówczas lokalizacja dzieliła rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. - Małgorzata Szmajdzińska zaproponowała plac Piłsudskiego, ja zaproponowałem ul. Żwirki i Wigury przy wjeździe na lotnisko wojskowe. Wszyscy wjeżdżali na to lotnisko zjednoczeni myślą o Katyniu i oddaniu hołdu naszym bohaterom. Po drugie, ludzie przylatujący do Warszawy, jadąc z lotniska w stronę centrum będą mogli zetknąć się z tym pomnikiem - przekonywał Paweł Deresz, mąż posłanki SLD Jolanty Szymanek-Deresz.

"Sprawa drugorzędna"

Barbara Nowacka, córka posłanki SLD Izabeli Jarugi-Nowackiej, podkreśliła po spotkaniu w Belwederze, że podczas rozmów z prezydentem nie była poruszana kwestia lokalizacji pomnika. - Nie chcemy być wpisani w jakąkolwiek politykę, w jakiekolwiek wybory. Nie pomnik będzie decydował o wynikach wyborów. Miejsce jest drugorzędne, podstawowe jest, by nie było podziałów - podkreśliła Nowacka.

Dla niektórych osób, na czele z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, oczywistym i najlepszym miejscem na pomnik jest jednak Krakowskie Przedmieście. Apeluje o to także Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem. Chce on, by pomnik stanął przed Pałacem Prezydenckim.

W skład zarządu komitetu wchodzą m.in. Zuzanna Kurtyka - wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, Andrzej Melak - brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka czy prof. Michał Seweryński.

Siedem miesięcy po smoleńskiej katastrofie, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary.

TAK O POMNIKU SMOLEŃSKIM MÓWIŁA W PAŹDZIERNIKU PREZYDENT GRONKIEWICZ-WALTZ:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boleslaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 19:50 ~Boleslaw

  Ujawnić prawdę o Katyniu!
  Antoni Macierewicz na YOU TUBE wyznał szczerze, że główną przyczyną katastrofy i dalszych zagmatwanych reperkusji jest wyrażenie przez premiera Tuska aprobaty dla stwierdzenia Putina: - "Winni zbrodni Katyńskiej są ludzie z otoczenia Stalina". Formuła ta została uzgodniona z przedstawicielami Anglii i Stanów Zjednoczonych, obecnych w tym czasie w Moskwie. Potwierdza to Oświadczenie Rządu Stanów Zjednoczonych z dnia 8 kwietnia 2010 r. (Nasz Dziennik, 9-10 kwiecień 2010).
  W rzeczywistości Zbrodni Katyńskiej dokonał NKWD z udziałem Gestapo i SS, na podstawie decyzji Kominternu, wydanej na wniosek Sekcji Polskiej Kominternu (18 osób).
  Dlatego też prof. R. Pichoja, osobisty wysłannik prezydenta Jelcyna, przekazując dnia 12 października 1992 r. prezydentowi Wałęsie "Dokumenty Katyńskie", stwierdził: - "Przekazuję dokumenty, które wykazują jak wiele zła Wam wyrządzono. Jednocześnie niezbicie dowodzą, że największego zła na sąsiadów zwalić nie można"!
  Prezydent Lech Kaczyński W PRZESŁANIU (w swoim niewygłoszonym przemówieniu) miał stwierdzić, że "Zbrodnia katyńska została dokonana na rozkaz Stalina i najwyższych władz Związku Radzieckiego"! Jest to niestety TOTALNE ZAKŁAMANIE, mające na celu ukrywanie rzeczywistych ZBRODNIARZY!
  W celu niedopuszczenia do międzynarodowego skandalu – GPS o 15 – 20 stopni został obrócony!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 13:33 ~warszawiak

  normalny~normalny

  Jej typowi warszawiacy.. w sumie nic się nie stało.. Co tam prazydent zginął, i inne ważne osobliwości, kończąc na sympatycznych młodych hostessach.. Ech..
  Ale jak ktoś jest za PO to wiadomo że PiS to samo zło;) :):)
  Jakby Tusk czy Bronek zginał to pewnie na każdej ulicy byście chcieli pomniki:):)

  On tam został wypchnięty na prywatną wycieczkę. Leciał jako Kaczyński a nie jako prezydent - to taka drobna różnica.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 13:25 ~warszawiak

  W ogródku Jarka!

 • iwar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 12:59 ~iwar

  Proponuję...żywy pomnik. Utworzyć fundację wspomagającą rozwój nowej intelektualnej elity kraju - poprzez stypendia, spotkania, granty, publikacje, pamiątki po ofiarach katastrofy itp... Umieścić jej siedzibę w budynku vis-a-vis pałacu prezydenckiego i wszyscy by na tym skorzystali....

 • rexon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 11:26 ~rexon

  Pomnik tylko w Bieszczadach.

 • emi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 08:51 ~emi

  żadnego pominka więcej!!! jest na Powązkach, ile jeszcze ma ich być?? to robi się chore, mieszkam w bloku, w którym mieszkała jedna z ofiar tej katastrofy, przy wejściu do klatki wisi tablica upamiętniająca tę osobę a do tego ktoś każdego 10 dnia miesiąca pali znicz....przecież ta osoba nie zginęła przy klatce tylko w Soleńsku!!! jest pomnik na Powązkach to tam znicz powinien być zapalany.

 • pisiorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 08:03 ~pisiorek

  Nie dajmy sie zwariowac pisiorkom. Juz jest pomnik na Powazkach, moze bedzie pod Smolenskiem... Czy jezeli wam (nam) ktos z rodziny umarl to ma pomnik w miejscu swej pracy czy na cmentarzu tam gdzie spoczywa? To czysta polityka i granie pamiecia o zmarlych przez pisiorki i jaro. Czy zabity prezydent Kennedy ma pomnik przy Bialym Domu - nie.

 • Lukassuss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 07:32 ~Lukassuss

  "Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem" - co to za dziwny twór ?? Jakiej "tragedii"??

  To był zwykły wypadek lotniczy. Może postawice też pomnik ludziom z IŁ'a którzu zgineli w Lesie Kabackim? A nie - oni nie byli dośc "godni"...

  Rozumiem że rzeczony "komitet" sam sfinansuje pomnik ze składek swoich członków i datków wirnych pisiorów? Bo nie widze powodu żeby był finansowany z podatkówe WSZYSTKICH polaków !

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 05:35 ~Jaro

  Jest postument na Placu Wileńskim

 • Aleja Wojska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2015 23:23 ~Aleja Wojska

  Antypomnikowy~Antypomnikowy

  Może na Żoliborzu pomnik? Placek miałby blisko do brata.

  Tam będzie pomnik rotmistrza Pileckiego i wystarczy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »