Informacje

11.07.2017 22:08 SESJA NADZWYCZAJNA

"Gdzie jestem na tej liście, gdzie?". Radni pokłócili się o burmistrza

SERWISY:

- Pogoda jest burzliwa, kto sieje wiatrem, zbiera burzę - mówił w trakcie nadzwyczajnej sesji Śródmieścia radny Maciej Chojnowski (PiS). Chwilę później przedstawił wniosek o odwołanie burmistrza, który - według nich - jest odpowiedzialny za reprywatyzację budynku gimnazjum przy Twardej. Krzysztof Czubaszek obronił się jednym głosem.

W poniedziałek komisja reprywatyzacyjna podjęła swoją pierwszą decyzję - stwierdziła, że obydwie decyzje zwrotowe w sprawie Twardej 8 i 10 zostały wydane "z rażącym naruszeniem prawa" i unieważniła je pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

Pod jednym z tych adresów ulokowane było wcześniej śródmiejskie gimnazjum, które w związku z reprywatyzacją zostało przeniesione. Nic więc dziwnego, że śródmiejscy radni jeszcze we wtorek zwołali sesję nadzwyczajną. Dziwiło jednak, że nie chcieli rozmawiać o samym gimnazjum, lecz o odwołaniu burmistrza Śródmieścia Krzysztofa Czubaszka (PO). W czasie, gdy zapadały decyzje Śródmieściem rządził Wojciech Bartelski, dziś prezes Tramwajów Warszawskich.

Burmistrz z miesięcznym stażem

Czubaszek jest w śródmiejskim urzędzie dobrze znany, pracował tu ponad 10 lat i był związany głównie z wydziałem kultury i promocji. Przez trzy lata (od 2012 roku) pełnił funkcję wiceburmistrza. Stracił ją w połowie tej kadencji, gdy władzę w dzielnicy przejęło PiS.

Burmistrzem jest od niespełna półtora miesiąca. Ośmiu radnych stwierdziło jednak, że powinien zostać odwołany, ponieważ to właśnie zarząd, w którym poprzednio zasiadał podpisał uchwałę, o przeniesieniu gimnazjum z Twardej na Mokotów.

- Był członkiem zarządu, któremu przewodniczył Bartelski - tłumaczył inicjator sesji Maciej Chojnowski (PiS).

- Dowiedziałem się, że wpłynął wniosek ośmiu radnych, zapewne rozczarowanych. Zachodzę w głowę, czym radni mogą być rozczarowani po tym miesiącu i kilkunastu dniach - odpowiadał Czubaszek. I dodał, że temat Twardej jest dla dzielnicy ważny i wart sesji nadzwyczajnej. - Ale sesja nie jest w tej sprawie. Jest w sprawie odwołania burmistrza dzielnicy. Dlatego odłóżmy na bok tę kwestię, i skupmy się na tym, jaka moja rola w tej kwestii była - powiedział.

I zaprezentował uchwałę oraz listę obecności, kiedy uchwała została podjęta. Jego podpisu tam nie było.

- Gdzie tu jest mój podpis pod tą uchwałą? Gdzie jestem na tej liście, gdzie? Jeżeli powodem tego wniosku jest mój udział w tej uchwale, to muszę państwa rozczarować, ale mojego podpisu nie ma! - tryumfował Czubaszek.

Po jego słowach na mównicy pojawił się m.in. prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak. I pokazał, że podpis burmistrza jednak się pojawił - na dokumencie potwierdzającym podjęcie uchwały. - Trzeba odróżniać uchwałę od technicznego dokumentu. Proszę nie przypisywać mi udziału w tej decyzji - odbijał piłeczkę burmistrz.

Ale to radnym nie wystarczyło. Twierdzili, że skoro Czubaszek pod uchwałą się podpisał, to o sprawie wiedział i nie zareagował. - Dlaczego państwo nie zatrzymali tego zwrotu? Dlaczego pan nie zawiadomił prokuratury, skoro widział pan, co się dzieje? Miasto działało w interesie aferzysty. Krzysztof Czubaszek nie grał tu pierwszych skrzypiec. Ale zło dzieje się, kiedy dobrzy ludzie milczą, a pan milczał - przekonywał Śpiewak.

"Macie szansę zmazać grzechy"

- Macie dzisiaj szansę zmazać te wasze grzechy, naprawić choć trochę, w małym stopniu to, co zrobiliście - zwracał się do radnych PO Śpiewak. - Myślę, że to głosowanie będzie szalenie istotne dla ludzi, którzy będą głosować w wyborach samorządowych za półtora roku. Jeśli dzisiaj zagłosujecie znowu w interesie aferzystów, zostanie to zapamiętane - dodał.

Zaapelował również o poparcie swojego wniosku do radnych niezrzeszonych: Michała Sasa i Ewy Czerwińskiej, którzy - jak podkreślił - w trakcie kampanii wyborczej otwarcie krytykowali PO za sprawę reprywatyzacji.

- Zdradziliście ruch miejski, z którego startowaliście, a dziś jesteście w koalicji z PO. Mieszkańcy wam nie wybaczą głosowania z PO, mieszkańcy nie wybaczą wam głosowania za brakiem rozliczenia afery reprywatyzacyjnej. Czasy braku odpowiedzialności urzędników publicznych się kończą - oświadczył Śpiewak.

Radny PO Daniel Łaga uznał, że celem zwołania nadzwyczajnej sesji rady było podsumowanie przez PiS dotychczasowej działalności komisji weryfikacyjnej. - Janek, ja gratuluje ci początku kampanii wyborczej. Namówiłeś, żeby PiS cię wsparł. Mam nadzieję, że będziesz ich kandydatem na prezydenta i ten "śpiewopis" przeniesie się również na poziom rady miasta - ironizował, zwracając się do Śpiewaka.

PO za burmistrzem

- Po pierwsze, pan burmistrzem Czubaszek nie był za zlikwidowaniem gimnazjum, nie wypowiedział się w tej sprawie. Jeżeli byłby na zarządzie, to byłby za przeniesieniem, a nie zamknięciem - tłumaczył z kolei radny Rogólski.

Za burmistrzem jak mur stali radni PO. - Moim zdaniem nie ma żadnych podstaw, żeby odwołać burmistrza, apeluję do państwa radnych o rozsądne głosowanie w tej sprawie - mówiła Katarzyna Wiśniewska.

Po burzliwej dyskusji radni przeszli do głosowania. Na sesji stawili się wszyscy. Z 25 uprawnionych, 12  chciało odwołania burmistrza. 13 wolało, by Czubaszek został.

kz/PAP/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 09:24 ~vtr


  pozdrawiam~pozdrawiam

  znowu nie ustalono wersji z naczelnikiem. to w końcu winna jest HGW czy burmistrz dzielnicy ?
  a ciemny lud ten cyrk łyka jak pelikan..
  kraczorkraczor

  ty tak na serio czy płacą ci za to?

  Niestety on ma rację, a Ty się zbłaźniłeś nic nie wnoszącym wpisem.
  Ale możesz sprawdzić czy burmistrz nie miał czasem dziadka w Wermahcie. Może tu się uda trafić :)

 • Lolipop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 15:09 ~Lolipop

  Odwołać to by się przydało burmistrza Wilanowa za działanie na szkodę dzielnicy. Jego opór przeciwko inwestorowi, który chciał wybudować centrum handlowe, a przy tym mocno poprawić infrastrukturę drogą jest nie do pomyślenia.

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:24 kraczor

  pozdrawiam~pozdrawiam

  znowu nie ustalono wersji z naczelnikiem. to w końcu winna jest HGW czy burmistrz dzielnicy ?
  a ciemny lud ten cyrk łyka jak pelikan..

  ty tak na serio czy płacą ci za to?

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 22:46 ~pozdrawiam

  znowu nie ustalono wersji z naczelnikiem. to w końcu winna jest HGW czy burmistrz dzielnicy ?
  a ciemny lud ten cyrk łyka jak pelikan..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »