Informacje

09.06.2015 06:45 Radni chcą zwiększyć ich liczbę

Gdzie brakuje toalet?

Tylko dziesięć ogólnodostępnych, bezpłatnych toalet znajduje się na terenie najbardziej reprezentacyjnej dzielnicy Warszawy. Restauratorów nie skusiły zniżki i nie chcą otwierać WC dla przechodniów czy turystów. Radni ze Śródmieścia mają pomysł, jak rozwiązać ten problem. Chcą też stworzyć mapę istniejących punktów. My już taką przygotowaliśmy.

- Toalet brakuje przy głównych szlakach turystycznych - na Trakcie Królewskim, na Powiślu i nad samą Wisłą, gdzie - szczególnie latem - gromadzą się tłumy warszawiaków. Na palcach jednej ręki można też policzyć szalety przy placach zabaw - wylicza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Daniel Łaga, śródmiejski radny.

Jak dodaje, wielu mieszkańców Śródmieścia narzeka na przechodniów, którzy - zwłaszcza wieczorem - załatwiają swoje potrzeby "gdzie popadnie". Podobnie jest w okolicy nadwiślańskich bulwarów. - To nie jest tylko problem czysto estetyczny i turystyczny. Mieszkańcy powinni mieć swobodny dostęp do bezpłatnych toalet - podkreśla Łaga.

O tym, jak rozwiązać ten problem, przedstawiciele mieszkańców i samorządowcy rozmawiali w poniedziałek na spotkaniu dzielnicowej Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Nie skusiły ich zniżki

Jak się okazuje, próby utworzenia ogólnodostępnej sieci toalet w lokalach użytkowych, takich jak restauracje, kawiarnie czy pizzerie, urzędnicy ze Śródmieścia podjęli już kilka lat temu. W 2014 roku prezydent Warszawy podpisała także rozporządzenie, które obniża do 10 procent czynsz najemcom, którzy zdecydowaliby się bezpłatnie udostępnić toalety w swoich lokalach turystom. Jak wynika z danych dzielnicy, o takie ulgi mogłoby się ubiegać aż 222 śródmiejskich lokali gastronomicznych. Od czasu rozpoczęcia akcji przyłączyło się do niej jedynie... pięciu najemców. Dlaczego tak mało?

- Właściciele nie wyobrażali sobie, że nagle do ich restauracji czy kawiarni wchodzi kilkudziesięcioosobowa wycieczka i staje w kolejce do toalety. Bali się, że to wystraszy ich klientów - mówi nam Łaga.

Dodaje, że nawet po odliczeniu zniżki za czynsz taki biznes dla większości najemców jest nieopłacalny. - Argumentują, że więcej muszą wydać na sprzątanie toalet. Ponadto część nie jest przystosowana do obsługiwania dużej liczby turystów - zaznacza radny.

Powrót do lat 90.

Wobec niechęci restauratorów radni wpadli więc na pomysł, aby reaktywować dawne miejskie szalety. Tak stało się już w przypadku WC na ul. Piwnej 25, którego ponowne uruchomienie kosztowało 250 tys. zł.

- Takie szalety to rozwiązania, które sprawdzały się przez lata. Mieszkańcy dobrze wiedzieli, gdzie są zlokalizowane. Jednak w latach 90. część gospodarzy zrezygnowała z ich prowadzenia, bo było to mało ekonomiczne. Chcielibyśmy reaktywować kilka takich obiektów, ale nadzór nad nimi powinno objąć miasto - tłumaczy radny i wylicza miejsca, gdzie można by ponownie otworzyć szalety: pl. Trzech Krzyży, Ogród Saski, ul. Mokotowska, ul. Piękna...

Problem niewystarczającej liczby szaletów mogłyby rozwiązać także kabiny przenośne. - Dwa takie obiekty stanęły już przy placach zabaw dla najmłodszych. Będziemy walczyć o kolejne - zapowiada Łaga.

Potrzebne mapki i piktogramy

To jednak nie koniec postulatów radnych. Chcą oni także lepszego oznaczenia miejskich szaletów.

- Wielu mieszkańców nawet nie wie, gdzie znajdują się aktualnie czynne ogólnodostępne toalety. Chcielibyśmy, aby do przestrzeni miejskiej wróciły piktogramy z oznaczeniami WC. Rozmawialiśmy także z Zarządem Transportu Miejskiego, by informacje i mapki z lokalizacjami toalet pojawiły się na przystankach - wyjaśnia radny.

Jak dodaje, ważnym elementem informacyjnym miałaby być także aktualna mapa toalet na stronie internetowej dzielnicy.

My taką mapkę już przygotowaliśmy:

Ochota już otworzyła toalety

Śródmieście nie jest pierwszą dzielnicą, która podjęła temat niewystarczającej liczby ogólnodostępnych toalet. Jak już informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w maju na Ochocie powstała sieć publicznie dostępnych, bezpłatnych toalet. Do akcji przyłączyło się instytucje kulturalne, restauracje i fundacje. W sumie naklejki "bezpłatne WC" pojawiły się w 35 miejscach.

 

Tak o powstaniu sieci bezpłatnych toalet mówiła w maju burmistrz Ochoty:

 

Gdzie brakuje ogólnodostępnych i bezpłatnych toalet? Piszcie na naszym forum!

jk/lulu


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2015 01:40 ~Monia

  W toalecie przy Placu Zamkowym 10 Pani wyzwała mnie niemalże od najgorszych i złodziei bo podeszłam z monetą 5zł i zaproponowałam, że ewentualnie mam tylko 1zł w razie problemów z resztą.
  Płatne toalety, choć mówię to niechętnie, wydają sie być koniecznością. Nie szanujemy "cudzej" własności i pracy.
  Natomiast nieprzyjazne spojrzenia i wydawanie papieru toaletowego na listki to totalna przesada!

 • Albert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2015 09:25 ~Albert

  Tylko nie tojtoje i żadne takie małe kibelki jak w Targówku bo turyśći i ludzie z całej Polski będa mieć ze stolicy kolejny powód do śmiechu.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2015 12:46 ~asd

  Więcej Toi-Toi!

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2015 08:03 ~Ala

  To kpina z obywateli aby tak mała ilość WC znajdowała się w stolicy. Okolice Stadionu Narodowego jest jeden sracz a gdzie Rondo Waszyngtona, Rondo Wiatraczna, Gocław, Grochów, okolice Zielenieckiej i Grochowskiej, Saska Kępa, okolice Dworca Wschodniego, Szmulowizna .....

 • oto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 17:12 ~oto

  W parku na Moczydle w Warszawie stoi WC ToiToi . Już z daleka okropnie cuchnie. Są ludzie zdesperowani i potrzebują skorzystać z przybytku, ale jeszcze szybciej lądują w pobliskich krzakach z okrzykiem : TAM SIĘ NIE DA RADY …...

 • kropka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 17:04 ~kropka

  A jak ten problem jest rozwiązany w krajach europejskich? Doskonale sprawdzają się toalety w Paryżu : estetycznie i czysto. Bezpłatne toalety będą brudne, śmierdzące i szybko zdewastowane - niestety takie mamy społeczeństwo.
  Drobna opłata np. 2 zł za stały nadzór WC utrzyma standard i czystość.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 15:59 ~Warszawiak

  Powinny być wszędzie, bo wszędzie brakuje!

 • low

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 15:20 ~low

  Toalety 21 wieku super nowoczesne powinny być w Parku Łazienkowskim a nie jedna taka udostęniona przy lodziarni w opłakanym stanie sprzed 40-50 lat aż wstyd żeby turyści musieli korzystać z takiej obskurnej toalety i stać w długich kolejkach

 • Bambi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 14:46 ~Bambi

  W metrze WC czynne są tylko do 22-ej! W okolicach pl. Zbawiciela i stacji Politechnika nie ma żadnego publicznego WC, za to są tysiące ludzi często z pilną potrzebą.

 • Dzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 12:57 ~Dzik


  toalety~toalety

  Ta mapa ma braki. Bezplatne toalety sa przeciez na stacjach metra i przy ruchomych przy placu zamkowym
  jas~jas

  W metrze płaci się za skorzystanie z toalety

  Juz dawno nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »