Informacje

03.10.2013 20:41 Referendum 13 października

"Gdyby prezydent była liderem, wezwałaby swoich zwolenników do głosowania"

SERWISY:

- Referendum nie jest wyborem. Wybory są wtedy, kiedy mamy kilku kandydatów - tłumaczyła w programie "Tak Jest" radna PO Anna Nehrebecka. - W referendum odpowiadamy na pytanie, czy nam się podoba prezydentura pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, czy też nie podoba – odpowiedział radnej Jan Śpiewak, inicjator akcji "Miasto jest nasze".

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz coraz bliżej. Już 13 października, warszawiacy zdecydują o tym, czy rządząca prezydent zostanie odwołana, czy też nie.

"Referendum nie jest wyborem"

Zdaniem radnej Platformy Obywatelskiej Anny Nehrebeckiej referendum nie jest wyborem. - Wybory są wtedy, kiedy mamy kilku kandydatów. Oni mówią o swojej wizji i wtedy mieszkańcy mają prawo wybierać. Takie wybory będą za rok. Dla mnie wyborem w referendum jest albo to, że idę, albo to, że nie idę – tłumaczyła Nehrebecka.

Inne zdanie miał Jan Śpiewak, inicjator akcji "Miasto jest nasze", które namawia do głosowania 13 października. - Referendum jest wyborem. Odpowiadamy na pytanie czy nam się podoba prezydentura pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, czy też nie podoba - tłumaczył Śpiewak i twierdził, że gdyby prezydent była prawdziwym liderem, wezwałaby swoich zwolenników do głosowania.

- Dzięki temu odbyłaby się rzeczowa dyskusja na temat miasta. Przypomnijmy 160 tys. osób się podpisało pod wnioskiem o referendum, ci ludzie uważają, że w mieście jest jakiś problem – mówił Śpiewak. Zauważył, że zamiast rozmawiać o problemach Warszawy przy okazji referendum toczą się rozmowy o przepychance między PiS a Platformą.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 roku. Wtedy w głosowaniu wzięło udział 649 049 osób. Czyli teraz musi iść do urn co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum będzie rozstrzygający, jeżeli na jedno z rozwiązań oddanych zostanie więcej niż połowa ważnych głosów

lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qewf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 09:22 ~qewf

  Młodzi się ocknęli i nie głosują na PO :)

 • BFS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 23:57 ~BFS

  A mnie się widzi, że "władza" boi się konfrontacji, jaką jest to referendum. Wybory oczywiście, są pewną formą demonstracji poparcia, ale protest niezadowolonych, czyli mała frekwencja nie jest aż tak nagłośnionym negatywem w stronę rządzących jak to referendum. Tu obywatele mają szansę pokazać jak bardzo są rozczarowani rządzącymi, ze skutkiem bardziej dotkliwym, niźli manifestacyjne niepójście do urny wyborczej - po prostu tam nikt się na ich proteście nie skupia.
  Pójdę na referendum (bo zdaję sobie sprawę, że takowe pogrożenie paluszkiem na ludzi u sterów długo może się nie powtórzyć), aby wyrazić moją dezaprobatę na to wszystko negatywne, czego dokonano w Warszawie oraz w kraju podczas ostatnich lat rządów partii PO (na szczęście HGW również do niej należy). Pójdę tam wcisnąć swoje 3 grosze nt. podnoszenie nam podatków, akcyz, dopisywania wpływów z mandatów, które są wynikiem nękania obywateli, do budżetu państwa, tworzenia kolejnych parapodatków (opłata audiowizualna, wywóz śmieci, itp.) oraz desperackiego skoku na kasę z OFE w celu wirtualnego zmniejszenia długu publicznego kosztem przyszłych emerytów, a jednocześnie nie zmniejszając rozdawnictwa i marnotrawstwa publicznych środków!
  Dosyć jeżdżenia na podatnikach jak na łysej kobyle, i to jeszcze bez żadnych konsekwencji!

  Do sługusów z ratusza - nie jestem ani za PiS, ani za innym znacznym waszym rywalem.
  Do PiSarczyków - w wyborach popieram rozsądnych ludzi, do których J.A. Kaczyński niestety nie należy.

 • sfgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 23:03 ~sfgh

  A co jeśli nie jestem jej zwolennikiem, ale nie pójdę na referendum gdyż nie mam zamiaru brać udziału w głupocie która jest tylko popisówką pisu?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 22:56 ~nick

  Pani Radna. Dla Pani jest tak. Dla mnie jest całkiem inaczej. Ja i mój mały skllepik albo Waltzowa i niwe ma mnie a mój mały sklepik bierze znajomy królika. Kto jak kto ale Pani musi to wiedzieć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »