Informacje

10.04.2011 14:40 ROK PO KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ

"Gdyby katastrofa nic nie zmieniła, wydarzyłaby się
na próżno"

SERWISY:

- Gdyby katastrofa nic nie zmieniła, wydarzyłaby się na próżno - mówił w czasie homilii w archikatedrze św. Jana abp Stanisław Gądecki. We mszy wzięły udział m.in władze państwa i stolicy. Wcześniej, po oficjalnych uroczystościach na Cmentarzu Powązkowskim, pojawił się także Jarosław Kaczyński wraz z posłami Prawa i Sprawiedliwości. Złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Na Krakowskim Przedmieściu cały czas gromadzą się ludzie.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 7.00 nabożeństwem na płycie wojskowego lotniska, skąd przed rokiem rządowy Tu-154M startował do Smoleńska.

Uroczystości na Powązkach zaczęły się o godzinie 10.30, minutą ciszy. Później przemówił prezydent Bronisław Komorowski oraz Joanna Przewoźnik, wdowa po Andrzej Przewoźniku, przewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - 10 kwietnia dla wielu załamał się świat - powiedział prezydent. I dodał: - Stojąc przed pomnikiem musimy sobie zadać pytanie, ile potrafiliśmy ocalić z nastroju załoby i poczucia wspólnoty - powiedział prezydent.

PiS wolało później

Po przemówieniach rozpoczęła się modlitwa ekumeniczna. Po niej odczytana została lista nazwisk 96 ofiar katastrofy. W oficjalnych uroczystościach nie brali udziału przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Zjawili się na cmentarzu godzinę później. W asyście przedstawicieli klubu parlamentarnego PiS Jarosław Kaczyński złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Odegrany został też hymn Polski.

Msza w archikatedrze

Po godz. 13 uroczystości przeniosły się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie odprawiona została msza w intencji ofiar katastrofy. Uczestniczyły w niej między innymi ich rodziny, prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, parlamentarzyści, dyplomaci i władze stolicy.

Metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz swoje słowa skierował m.in. do rodzin ofiar katastrofy. - Pozostanie na długo ból utraty najbliższych, smutek i brak tych, którzy byli potrzebni rodzinom, wspólnotom, potrzebni Polsce - zaznaczył kardynał. Następnie wymienił nazwiska osób, które zginęły w katastrofie.

- Gdyby katastrofa smoleńska nic w nas nie zmieniła, wydarzyłaby się na próżno - ocenił wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej podczas mszy. Hierarcha wezwał do przebaczenia.

- Katastrofa pod Smoleńskiem - największa z polskich tragedii w okresie pokoju - dowiodła, że pamięć może wiele kosztować. Zwłaszcza kiedy na jedną śmierć nakłada się druga. Ale właśnie dzięki owej wiernej pamięci kłamstwo katyńskie stało się jawne opinii publicznej na całym świecie - powiedział abp Gądecki.

Zobacz też na tvn24.pl

Tłum przed pałacem

Od samego rana tłum zbiera się na Krakowskim Przedmieściu, przed pałacem prezydenckim. Jak szacuje policja, jest tam około 3 tysięcy osób z flagami i krzyżami. Nie zostały wpuszczone przed sam pałac - ten teren jest odgrodzony od Krakowskiego Przedmieścia barierkami. Urzędnicy ratusza odbierają kwiaty od ludzi i składają je przed pałacem.

odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański, później na Krakowkim Przedmieściu będą odbywały się koncerty.

Przerawane barierki

O godzinie 8:41 na miejscu pojawił się Jarosław Kaczyński. Złożył wieniec osobiście. W tym czasie w okolicznych kościołach biły dzwony, a tłum ma ze sobą syreny, które zawyły w tym samym momencie.

Chwilę wcześniej doszło do drobnego incydentu. Dwóch mężczyzn przedarło się przez barierki i rozwinęło transparent. Usunęła ich policja.

"Tu jest Polska"

Zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim skandowali: "Jarosław, Jarosław" oraz: "Tu jest Polska, tu jest Polska". Parlamentarzyści PiS towarzyszący szefowi partii przenieśli zdjęcie pary prezydenckiej oraz znicze za barierki oddzielające Pałac Prezydencki od Krakowskiego Przedmieścia. Osoby, które przyszły pod Pałac, trzymają biało-czerwone flagi przepasane kirem; składają kwiaty.

Spiker prowadzący uroczystości poinformował, że na teren przed Pałacem nie wpuszczono kapłanów, którzy mieli poprowadzić modlitwę - podaje PAP.

PRZECZYTAJ CO DZIAŁO SIĘ W SOBOTĘ

Nabożeństwo na Okęciu

O godz. 8.41 prezydent Bronisław Komorowski, marszałek sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek senatu Bogdan Borusewicz oraz premier Donald Tuska złożyli wieniec i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.  

Wcześniej, na płycie wojskowej części lotniska na Okęciu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin i bliskich ofiar katastrofy, bez udziału polityków i mediów. Rodziny i najbliżsi ofiar katastrofy zebrali się na lotnisku w tym samym czasie, w którym przed rokiem rządowy Tu-154M startował do Smoleńska. 

PRZECZYTAJ PLAN OBCHODÓW

PAP/TVN24/ran/roody/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • poszukiwacze zaginionego smolucha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 10:05 ~poszukiwac…

  kto widział smolucha?
  gdzie jest smoluch!

 • słonecznik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 08:20 ~słonecznik

  moim zdaniem Jarosław Kaczyński musiał być w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu nie mógł zawieść swoich zwolenników i uważam że zrobił prawidłowo po prostu wałczy o swoje .Jest to mały wielki człowiek ......................

 • WERENCA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 22:12 ~WERENCA

  TE SŁOWA PISZE DO WAS Z TVN W SWOICH KOMENTARZACH JESTESCIE NIE SPRAWIEDLIWI TYKO SZUKACIE SENSACJI CO POWIEDZIAŁ KACZYŃSKI A W SPRAWACH TUSKA I KOMOROWSKIEGO CZISZA TO JEST PODŁE WASZA STACJA ODPOWIADA ZA ZŁO W TYM KRAJU TO WY SIEJECIE NIENAWIŚĆ , DOBRO ,NAZYWACIE ZŁEM A ZŁO DOBREM CIESZE SIĘ ZE WASZEJ STACJI NIE OGLADAM NAWET NA BLOGU PUSZCZACIE TYLKO TO CO ZŁE I NA WAS PRZYJDZIE CZAS KIEDY ZDACIE RELACJE Z TEGO CO DOBREGO UCZYNILISCIE BLIZNIEMU ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO DOBREGO CO Z WASZYMI SUMIENIAMI

 • poeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 18:57 ~poeta

  I zeszli się klienci Biedronki przed Pałac Prezydencki i ich wyśmiewca...
  Choć tam nikt nie jest pochowany...

 • asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 18:51 ~asia

  Jarosław za wszelką cenę skupia uwagę na sobie dla politycznych celów a tym samym odciąga innych od Lecha i wydarzeń smoleńskich, malutki człowieczek żałosny

 • Tychy_Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 18:24 Tychy_Tomek

  Polityka-Polityką-...Ale wypadało by aby klub PIS-u z Panem Jarosławem na czele choćby za rok odwiedził wspólnie z innymi ugrupowaniami politycznymi i zwykłymi Polakami cmentarz w jednej godzinie-i bez podziałów politycznych.(Bo dzisiejszą całą sytuację pózniejszego odwiedzenia cmentarza i złożenia tam wienców przez klub PIS-u i jego prezesa można nazwać szopką polityczną)a także tak jak córka śp zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pani Marta - odwiedził krypte na Wawelu i tam zapalił znicz a nie pod Pałacem!!! ...

 • znawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 13:56 ~znawca

  Lechu (mam na myśli Lecha Marcinczaka) - trzymaj się! Wiem, że praca wśród takiej hołoty na Krakowskim to nie jest łatwy kawałek chleba! PS. Jak ktoś zapyta cię o cokolwiek np. "a czemu pan tu kręcisz", to odpowiadaj - "niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica"

 • nmk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 13:46 ~nmk

  a kiedy odiwedzi górb brata??? Czy gierki polityczne są dla niego ważniejsze niż uczczeni pamięci brata bliźniaka?

 • Hedo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 13:04 ~Hedo

  Jednak pani Krzywonos miala racje.Braciszek potrafi skutecznie zniszczyc wszelkie odruchy sympatii dla tragicznie zmarlej pary prezydenckiej.

 • ehhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 12:35 ~ehhh

  Myślałem, że chociaż tego jednego dnia JK odwiedzi brata na Wawelu. Ehhhh czyste gierki polityczne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »