Informacje

23.02.2018 22:35 podstawówka na językach włochów

Garibaldi raczej ocaleje. Dyrekcja przeprasza po liście ambasadora

SERWISY:


Dyrektorka szkoły przy Fabrycznej przeprosiła za niepochlebne słowa na temat włoskiego bohatera narodowego. Zadeklarowała też chęć, wycofania wniosku o zmianę patrona szkoły. Dla ambasady Włoch
rozwiązuje to sprawę, ale oskarżenia Garibaldiego o antysemityzm i awanturnictwo dostrzegły najważniejsze włoskie dzienniki.

"Otrzymaliśmy list z przeprosinami od dyrektorki szkoły numer 29 w Warszawie, stąd uważamy sprawę za zamkniętą i nie chcemy jej dłużej roztrząsać" - poinformowała TVN24 włoska ambasada.

Przeprosiny Jolanty Lulkowskiej są odpowiedzią na list, skierowany do szkoły przez ambasadora Włoch. Nie spodobały mu się słowa dyrektorki wygłoszone na temat Giuseppe Garibaldiego podczas jednego z wywiadów.

Na antenie Radia dla Ciebie Lulkowska tłumaczyła, dlaczego Szkoła Podstawowa nr 29 chce zmienić patrona. Od przeszło pół wieku był nim właśnie Garibaldi, włoski bohater narodowy. Dyrektorka zarzuciła mu "awanturnictwo, piractwo i antysemityzm". Zdaniem ambasadora takie zarzuty pod adresem tej postaci są obraźliwe wobec Włochów i niezgodne z dotychczasową wiedzą historyczną.

"Świętość narodowa"

Za sprawą słów dyrektorki o warszawskiej szkole zrobiło się głośno we włoskich mediach. O oskarżeniach wobec Garibaldiego pisały najważniejsze gazety: "Corriere della Sera", "La Stampa", "Il Giornale" czy "Avvenire".

- Zaatakowaliśmy frontalnie ich świętość narodową, co do której większość narodu włoskiego się zgadza. Wszyscy Garibaldiego celebrują i uznają za wielkiego bohatera - tłumaczy dr Piotr Podemski, italianista i historyk Uniwersytetu Warszawskiego. Aby nakreślić Polakom skalę problemu dodaje, że to tak, jakby ktoś zaatakował Józefa Piłsudskiego.

Niepewny los wniosku

W szkole na początku lutego przeprowadzono głosowanie podczas, którego zapadła decyzja o zmianie patrona szkoły na Jana Bytnara "Rudego", harcerza Szarych Szeregów. Pomysł zmiany imienia szkoły był inicjatywą z okazji setnych urodzin placówki - jako pierwsza poinformowała o tym "Gazeta Stołeczna".

Z powodu innej setnej rocznicy SP nr 29 zyskała obecnego patrona. W 1963 roku, 100 lat po wybuchu powstania styczniowego, został nim Giuseppe Garibaldi. Data była nieprzypadkowa - gdy na okupowanych ziemiach polskich trwało powstanie, Włoch wzywał ludy Europy, by wsparły Polaków. Wstawił się też za garibaldczykami, czyli oddziałem włoskich ochotników, którzy wzięli udział w powstańczych walkach nad Wisłą.

Wniosek o zmianę patrona trafił do urzędu dzielnicy. By propozycja dyrekcji, rodziców i uczniów stała się prawomocna przychylić do niej muszą się warszawscy radni. Ale procedura może zostać wstrzymana.

W piątek burmistrz Śródmieścia Krzysztof Czubaszek wezwał do siebie Jolantę Lulkiewicz. - Jak mogę sądzić po deklaracjach pani dyrektor, może dojść do wycofania tego wniosku - mówił burmistrz, który od początku sceptycznie podchodził do pomysłu zmiany patrona szkoły. Jego zdaniem cała ta sytuacja mogła wywołać niepotrzebną awanturę na linii polsko-włoskiej.

Maria Mikołajewska, "Polska i Świat" /kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rafał Morski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 09:47 ~Rafał Morski

  Szanowna Pani Jolanto Lulkowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 na warszawskim Powiślu, piszemy do Pani w imieniu naszego stowarzyszenia kulturalnego, które gromadzi kilka tysięcy osób dbających o napisanie nowej, prawdziwej historii Włoch, a zwłaszcza historii dotyczącej południowej części naszego kraju i włoskiego zjednoczenia. Dowiedzieliśmy się o Pani wyborze dotyczącym chęci zmiany patrona Pani szkoły, której nazwa dotychczas jest poświęcona postaci Giuseppe Garibaldi. Doceniamy Pani wybór, zarówno dlatego, że postanowiła Pani zapamiętać lokalnego bohatera, jak i dlatego, że zdecydowała się Pani na usunięcie tytułu włoskiego bohatera. Aktualnie liczne władze włoskie i polskie nie są zgodne w tej kwestii, ale informujemy, że od wielu lat, dzięki nowym i coraz bardziej wiarygodnym udokumentowaniu badań, figura Garibaldi jest ponownie interpretowana i oceniana w inny niż dotychczas sposób. Nie jest już on "bohaterem wolności i sprawiedliwości". Garibaldi był (jak sama Pani wspomniała) także najemnikiem (znaczne były jego zyski finansowe uzyskane ze zjednoczenia Włoch), może „handlarz niewolnikami” i na pewno człowiek napędzany i sterowany przez tłumy i obce mocarstwa w celu najazdu i usunięcia z mapy najstarszego, kwitnącego wówczas Królestwa tamtej Italii (Królestwa Obojga Sycylii, obecnie Południowe Włochy). Królestwo, które po jego wyprawach, po masakrach i grabieży, od 1860 roku przeżywało i nadal przeżywa poważne problemy. Tylko "oficjalna" historia i często instytucje, wciąż opowiadają o życiu Garibaldiego przedstawiając go jako prawdziwego "świętego" ... Jeśli nie dysponuje Pani innymi źródłami informacji, to zamiast "antysemita", Garibaldi był w rzeczywistości i przez konsekwencje swoich działań "anty-Południowy". Przesyłamy Pani nasze pozdrowienia i nasze podziękowania. Stowarzyszenie Kulturalne Neoburbonowie

 • Rafał Morski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 09:48 ~Rafał Morski

  Miasto Neapolu długo było kulturalną stolicą półwyspu, kolebką włoskiego oświecenia. W połowie XIX wieku Neapol był trzecim miastem Europy i piątym świata – wspaniałą stolicą Królestwa Obojga Sycylii rządzonego przez Burbonów. To tam po raz pierwszy w Italii rozbłysły najpierw gazowe, a potem elektryczne latarnie. Dwór dodawał miastu splendoru i zapewniał pracę, podobnie jak największe na półwyspie stocznie. Pierwsza kolej żelazna na terenie Italii ruszyła w 1839 roku z Neapolu do Portici. To tutaj wyszły pierwsze włoskie gazety i czasopisma. Działało 113 drukarni. Zaporowe cła chroniły rzemieślników i latyfundystów przed konkurencją z reszty Italii.

  Po zjednoczeniu Włoch w 1861 roku z Neapolu znikł dwór. Zniesienie ceł i burbońskiej waluty po przymusowej wymianie dukatów na papierowe liry po kiepskim kursie oznaczało gospodarczą i finansową katastrofę, która zapoczątkowała degradację całego Południa. Wtedy Neapolem, podobnie jak Sycylią, zaczęli rządzić namiestnicy z Piemontu wspierani bagnetami 120 tys. żołnierzy, co wzbudziło trwającą do dziś niechęć mieszkańców tych terenów do władzy centralnej. Zbrojny opór przeciw rządom Północy trwał tu aż do 1870 roku i pochłonął 100 tys. ofiar.

 • Dziadek 44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2018 23:28 ~Dziadek 44

  Gratuluję "derektorce" wiedzy historycznej!! Pani powinna szybko zmienić zawód na mniej obciążający umysłowo i więcej czytać-ale nie romanse!!

 • Szary Franek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2018 07:59 ~Szary Franek

  drażak~drażak

  Ta pani powinna przejść na inne odpowiedzialne stanowisko. Najlepiej nie związane z pracą umysłową. Jak może ktoś, pedagog (?) kierować się tak skrajnie ortodoksyjnymi pobudkami? I jak może zdrowy na umyśle (?) człowiek W TAKIM MOMENCIE, kiedy trwa wrzawa na temat "polskiego antysemityzmu", puszczać takiego śmierdzącego bąka na temat antysemityzmu włoskiego bohatera narodowego!

  Że też taka pełni jeszcze swoją funkcję, i to mimo totalnej kompromitacji!

 • Ignac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2018 17:37 ~Ignac

  Takich to właśnie mamy dyrektorów...Reforma edukacji powinna objąć nie tylko fatalne gimnazja ale co ważniejsze pion naukowy i managerski.

 • Belfer Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2018 16:02 ~Belfer Anna

  Apeluję do moich koleżanek i kolegów nauczycieli, a zwłaszcza do ich zwierzchników: dyrektorów, kuratorów i ministry. Uczcie sie korzystać z internetu z głową. Wielką przyszłość ma nie tylko nauka czytania ze zrozumieniem!

 • ambra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2018 14:08 ~ambra

  jako ob,włoch jestem zbulwersowana oceną gen.galibardiego przez dyr,szkoły,jak pani niewstyd,czego pani szkoła uczy polskie dzieci,,brawo,kogo następnego będziecie obrażać,wydaje wam się,że mając przyzwolenie rządzącej partii,wszystko wam wolno

 • pułkownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2018 14:04 ~pułkownik

  Dzięki jego wsparciu powstała w Genui, Polska Szkoła Wojskowa.

 • Kubabogu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2018 13:51 ~Kubabogu

  no to zlikwiduje sie we Wloszech ulice Jana Henryka Dabrowskiego jako "najemnika na sluzbie Francji, tlumiacego ruchy wolnosciowe na Haiti" który dowodzil jednostkami najemników tzw. "polskie Legiony"

 • Gentile

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2018 13:45 ~Gentile


  lulaaa~lulaaa

  Mamy prawo jako rodzice zmienić Patrona szkoły . Oczywiście bez urazy dla obecnego Patrona.
  P. Dyrektor źle oceniła Giuseppe Garibaldiego i oczywiście wstyd dla nas Polaków za jej słowa.Czasami trzeba się zastanowić 10 razy i złapać się za język zanim się klepnie jakąś głupotę . Miejmy nadzieję że Włosi wiedzą że to tylko nieliczni ludzie tak uważają i nie będziemy odpowiadać za opinię P.Dyrektor


  Zgryz~Zgryz

  Zamiast łapać się za język, lepiej się w niego ugryźć.

  Byłem we Włoszech turystycznie wiele razy u zawsze spotykałem się z życzliwym przyjęciem. Polak nieprzyzwyczajony czasem aż się dziwi, n.p. kiedy wlecze się po ulicy z walizką, bo nie może znaleźć hotelu, a tu zatrzymuje się samochód osobowy i kierowca pyta : " Che cosa vi serve ? " Czyli " Czego panu potrzeba, czym mogę służyć ? " I natychmiast wskazuje właściwy kierunek. Okazało się, że byłem bardzo blisko. Włosi są mili, uprzejmi i lubią swojego Garibaldiego. Czy musieliśmy ich urazić ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »