Informacje

25.11.2011 18:33 ABW O PRZESTĘPCACH Z DALEKIEGO WSCHODU

Gangi z Wólki Kosowskiej kosztują państwo miliardy

SERWISY:

 

Miliardy złotych kosztowały Skarb Państwa przestępstwa finansowe azjatyckich grup przestępczych z Wólki Kosowskiej pod Warszawą - szacuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Straty w skali całej UE są liczone w miliardach euro.

ABW podsumowała międzynarodową konferencję "Zwalczanie oszustw szkodzących interesom finansowym Unii Europejskiej - ujęcie praktyczne w zakresie azjatyckich zorganizowanych grup przestępczych", która przez ostatnie dwa dni odbywała się w Warszawie.

Jak podkreślili przedstawiciele ABW, nielegalny obrót towarami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu powoduje "olbrzymie straty finansowe" dla budżetów państw Unii Europejskiej. - Są to kwoty idące w miliardy euro. Jest to olbrzymi problem dla finansów Wspólnoty - powiedział dyrektor stołecznej delegatury ABW mjr Jarosław Korbacz.

Na pytanie o sumę pieniędzy wytransferowanych z Polski od momentu powstania centrum handlowego w Wólce Kosowskiej Korbacz ocenił ją na miliardy złotych. Pierwszymi sprawami związanymi z przestępstwami finansowymi popełnionymi przez osoby pochodzące z Azji ówczesny Urząd Ochrony Państwa zajmował się w 1997 r.

Przestępcy w Wólce Kosowskiej

Działalność azjatyckich grup przestępczych w Wólce Kosowskiej była jedną z przyczyn powstania delegatury stołecznej ABW pod koniec lipca 2011 r. W tej gminie działa 1360 chińskich i wietnamskich firm. - Cała polska gospodarka, przede wszystkim małe firmy, które usiłują prowadzić legalny obrót, płacąc podatki i cła, nie są w żaden sposób konkurencyjne dla firm dalekowschodnich. Te firmy znajdują się w nielegalnie uprzywilejowanej pozycji - zwracał uwagę ekspert ABW płk Wojciech Barański.

ABW chce zwalczać azjatycką przestępczość przez współpracę służb krajowych i wspólne kontrole i współpracę z państwami azjatyckimi. Przedstawiciele ABW przyznali jednak, że w swoich macierzystych krajach azjatyckie grupy przestępcze uczciwie płacą cła i podatki.

Głównie z Wietnamu

Przestępcy z Dalekiego Wschodu, głównie z Wietnamu w mniejszym stopniu z Chin, zajmują się m.in. produkcją narkotyków oraz przemytem ludzi i towarów. Największą uwagę ABW zwraca jednak na nieprawidłowości związane z obrotem towarami pochodzącymi z Azji oraz legalizację uzyskanych w ten sposób środków. - Ten proceder generuje największe zyski - powiedział Nawrot.

Przez zachodnie porty

W dwóch przypadkach omówionych na konferencji przestępcy na masową skalę importowali towary z Azji, przede wszystkim z Chin, do wielkich portów UE, głównie w Niemczech i Włoszech.

Przedstawiciele ABW tłumaczą, że tamtejsze służby celne nie są w stanie skontrolować milionów trafiających tam kontenerów. W portach od dziesięciu do kilkunastu razy zaniżano wartość celną towaru. Potem artykuły trafiały do azjatyckich centrów handlowych w całej Europie, w tym do Wólki Kosowskiej pod Warszawą. Stamtąd były dystrybuowane przez fikcyjne firmy, które nie płaciły żadnych podatków.

Zarobione pieniądze przestępcy legalizowali przesyłając je do Azji, albo bezpośrednio z kont bankowych w Polsce, albo najpierw wysyłając kurierów do krajów b. ZSRR. W dwóch przypadkach, o których poinformowała ABW, "wyprano" tak 430 mln dolarów (ponad 1,4 mld zł według obecnego kursu) w ciągu 14 miesięcy oraz co najmniej 120 mln dolarów (ponad 400 mln zł) w ciągu roku.

- Dzisiaj przestępczość azjatycka to nie są chińskie triady ani japońska jakuza. Dzisiaj to jest przede wszystkim pan z gotówką w torbie, który idzie do banku, wpłaca gotówkę, by przelać te pieniądze poza UE - mówił podczas konferencji płk Barański.

Czytaj też na tvn24.pl

tvn24.pl//baj//kdj

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 16:41 ~ala

  Szkoda słów,cała budżetówka żyje z łąpówek od nich to po co to zmieniać?
  Jedni i drudzy zarabiają, począwszy od Sanepidu który nie widzi karaluchów w wietnamskich barach !

 • J.T.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 16:40 ~J.T.

  Kilka lat temu, przyjechali do Polski w jednej koszuli i podartych spodniach. Dziś jeżdzą najnowszymi Mercedesami i mieszkają w nowoczesnych osiedlach, a biedne polki bawią chińskie czy wietnamskie dzieci, by ich mamy czy tatusiowie, mogli w Polsce, kręcić tzw. lody, na oszukiwaniu nas Polaków i nie płaceniu podatków.Pora z tym skończyć.

 • Sajgonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 16:33 ~Sajgonka

  Tylko jakbyście pozbyli się Azjatów to ciekawe z czego żyłby cały sztab ludzi-
  Sanepid,US,PIP,rzesze księgowych.....
  A bywa,że po kilka "kontroli " w tygodniu!
  Każdy chce zarobić!

 • Vert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 15:03 ~Vert

  Błąd w rozumowaniu Skarbu Państwa! SP "nie zyskał" to nie to samo co "stracił". Gdyby robić wszystko zgodnie z biurokracją, opłacać cło, najwyższe VATy, akcyzy od zawyżonej ceny chińskich szmat i badziewnej elektroniki to interes w Wólce Kosowskiej by nie powstał, a pracownicy i kooperanci byliby klientami pomocy społecznej i bezrobotnymi.

  A tak korzystają, że w Hamburgu lepiej się cli jeśli towar kupiony za 10.000$ to tyle jest wart i od tego niższa akcyza, cło 19% VAT, a nie w Polsce gdzie urzędnik wie lepiej, że te szmaty są warte 10x więcej i większa akcyza i VAT 23%.

  Mniej biurokracji, niższe podatki, więcej swobody i wolności gospodarczej to w Polsce nie będzie się opłacało kombinować.

 • tak to widzę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 13:55 ~tak to widzę

  To rezultat grubej kreski . Powstało państwo zdemoralizowane , cyniczne gdzie liczy się władza i pieniądz . Można rzec , że w 1989 roku zalegalizowana została mafia.

 • mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 13:28 ~mietek

  Ale o czym piszecie ?? W tych wszystkich służbach mądrzy nie pracują. Latem byłem świadkiem pod sklepem decathlon w Markach podjechała policja skarbowa,3 oznakowane samochody w pełnym oporządzeniu jak na akcje ale jakie było moje zdziwienie kiedy widziałem jak sie z tego rozbierają i wybierają chyba na zakupy . Pozdejmowali wszystko z siebie pasy z bronią i amunicją wylądowały w bagarznikach i panowie i panie poszli sobie do sklepu . Nikt tego nie pilnował bo wiadomo w bagarzniku samochodu jak w sejfie napewno nikt nie ruszy tej masy broni bo by sie postrzelił od razu. Powrót nastąpił po około 40 minutach i ponowne ubieranko w kamizelki i broń. Myśle że potrzebująca uzbrojenia grupa przestępcza oskubała by te samochody w 2 minuty. Ptrzyliśmy na to całe przdstawienie paląc pecika z kolegą i dziwiliśmy czym oczywiście cała grupa zakupowiczów ze skarbówki nie była zadwolona i czujnie nas obcinała ;)))

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 13:12 ~Jaro

  Polska Policja Skarbowa na usługach Microsoft biega po firmach i kontroluje legalność oprogramowania bo to jest teraz najważniejsze dopaść małego polskiego przedsiębiorce i go zdusić bo może ma nielegalną kopie windowsa i tym sie chłopaki cieszą i chwalą. Ale jak widze Panowie dziennikarze o tym nie wiedzą

 • bzzzz......

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 13:06 ~bzzzz......

  Brawo żółtki !!! Chociaż wy nie dajecie się okradać przez coraz bardziej pazerną biurokrację . BOGATE PAŃSTWO TO BOGACI LUDZIE KTÓRZY TAM MIESZKAJĄ A NIE BOGATY BUDŻET /czyli zrabowana haraczem POdatkowym forsa /

 • wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 10:55 ~wawka

  a gdzie te wszystkie służby były jak działał Stadion x lecia.tyle lat.tam tez zbudowali swoja klasę średnia i bogatą.płk.Barański był wtedy pewnie kapralem i mógł nie wiedzieć.

 • urzędnicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 10:08 ~urzędnicy

  Po co powołano ministra ds. korupcji , który nie reagował na nieprawidłowości? Czy już to nie jest korupcją? Skoro "góra" tak działa to jak ma być na dole? Po co nam 500 tyś urzędników? Kto dostaje taką pracę? To nie jest korupcja? Dla wygodnego życia zrobią wszystko co im się każe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »