Informacje

19.01.2018 10:47 porwania dla okupu

Gang "obcinaczy palców".
Kolejna osoba w rękach policji

SERWISY:

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejną osobę powiązaną z tak zwaną grupą mokotowską lub "gangiem obcinaczy palców" specjalizującą się w porwaniach dla okupu.

Funkcjonariusze CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Płocku prowadzą śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym powiązanej z tzw. grupą mokotowską, zwaną również medialnie "gangiem obcinaczy palców".

Sprawy uprowadzeń, w które byli zamieszani ludzie z gangu mokotowskiego rozpoczęły się w latach 2002-2005. Wówczas to, na terenie Warszawy i okolic doszło do szeregu uprowadzeń osób dla okupu. W większości zdarzeń działania sprawców charakteryzowała skrajna brutalność, m.in. obcinano palce ofiarom, torturowano je, a nawet dochodziło do zabójstw. Prowadzone śledztwo dotyczy około 30 uprowadzeń i 5 zabójstw.

Zarzuty dotyczące uprowadzeń

- Tym razem 12 osób jest podejrzanych o trzy uprowadzenia w celu uzyskania okupu. 11 z podejrzanych policjanci doprowadzili z zakładów karnych lub aresztów śledczych. Zatrzymano także jedną osobę, 44-letniego Alberta P. pseudonim "Abel" - powiedziała rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz.

Jak poinformowała dalej, podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące trzech uprowadzeń. W 2002 roku z domu na terenie gminy Nadarzyn została uprowadzona kobieta, którą przetrzymywano półtora miesiąca. Później wpłacono za nią okup, a kobieta wróciła do domu.

W 2003 roku metodą "na policjanta" uprowadzono mężczyznę w Raszynie. Sprawcy przetrzymywali go dobę, podczas której został bestialsko pobity. Nieprzytomnego mężczyznę porzucono na obrzeżach Warszawy. W tym przypadku, w związku z torturowaniem pokrzywdzonego, doszło do trwałego, poważnego inwalidztwa ofiary. Kolejne porwanie miało miejsce w restauracji na Mokotowie w 2002 roku. Wówczas uprowadzono mężczyznę, który po kilku dniach - po wpłaceniu okupu - został uwolniony.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili najpierw policjanci z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji, a od września 2009 roku powierzono je do prowadzenia funkcjonariuszom z warszawskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji.

21 osób oskarżonych

Wynikiem wieloletniej pracy śledczych było skierowanie do sądów pięciu aktów oskarżenia, którymi objęto 21 osób. Łącznie przedstawiono około 200 zarzutów, dotyczących m.in. zabójstw, usiłowania zabójstw, uprowadzenia i przetrzymywania osób dla okupu ze szczególnym ich udręczeniem, posiadania broni palnej, a także przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Według policjantów w grupie obowiązywała ścisła hierarchia. Uprowadzeń dokonywali najbardziej zaufani członkowie grupy, rejon, w którym miało nastąpić uprowadzenie, był zabezpieczany przez inną "ekipę", a po porwaniu ofiarę przewożono do wynajętych "dziupli", gdzie trzymano ją w fatalnych warunkach do czasu zakończenia negocjacji.

Zdarzało się, że sprawcy obcinali uprowadzonym palce, które następnie podrzucali członkom rodziny. Takie postępowanie i tortury stosowane wobec przetrzymywanych miały również na celu zmuszenie rodzin do jak najszybszego zebrania okupu.

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Polska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 12:32 ~Polska

  Pewnie przycinali też białe róże.

 • głos rozsądku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 19:47 ~głos rozsądku

  A za SLD-UP i IV RP co robiły? To sprawa z ich czasów, PO rządziła w latach 2007-15.

 • czterdziestolatek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 15:54 ~czterdziestolatek

  sprawiedliwy~sprawiedliwy

  co robiły służby za PO ze tyle czasu gangi działały. Moze trzeba przeswietlic CBS, CBA, prokuratorów, sedziów-kaste nieruszalna, kuratorów, adwokatów, notariuszy- to wszystkie swiete krowy z okresu 10 lat. To dopiero wierzchołek góry lodowej. Dlatego tak atakuja obecne rządy.Czego sie boja jeśli sa uczciwi?

  Weź się POruszaj trochę, bo ci beton w głowie zastyga... Żadna władza swoich nie rusza. Polska pod tym względem to jedno wielkie bagno. I tak od 28 lat....

 • sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 14:03 ~sprawiedliwy

  co robiły służby za PO ze tyle czasu gangi działały. Moze trzeba przeswietlic CBS, CBA, prokuratorów, sedziów-kaste nieruszalna, kuratorów, adwokatów, notariuszy- to wszystkie swiete krowy z okresu 10 lat. To dopiero wierzchołek góry lodowej. Dlatego tak atakuja obecne rządy.Czego sie boja jeśli sa uczciwi?

 • Corobic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 12:15 ~Corobic

  Bycie biednym, źle bo sie nie ma kasy.
  Bycie bogatym, też źle bo cię porwą i utną palec (albo gorzej).

  Odechciewa sie granie w toto lotka :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »